LIVE UPDATES

gjkko

Aktualitet 19 Shkurt 2020, 18:23

TIRANË– Ish-ministri i Brendshëm, Saimir Tahiri do të rikthehet sërish para togave të zeza, 6 muaj pasi Gjykata e Krimeve të Rënda e shpalli fajtor për “sh...

Çfarë do të thotë saktësisht një virus që bëhet endemik?

Çfarë do të thotë saktësisht një virus që bëhet endemik?

Presidenti Biden rikonfirmon angazhimin amerikan

Rama në SHBA, merr pjesë në samitin e OKB-së/ Nesër takim

Covidi në SHBA, CDC paralajmëron/ Ja vendet drejt të cilave

Altin Goxhaj përballë Ylli Rakipit dhe Arjan Currit – Të Paekspozuarit në MCN TV

Altin Goxhaj përballë Ylli Rakipit dhe Arjan Currit – Të Paekspozuarit në MCN TV

100 euro në këmbim të lirimit të makinës me targa angleze, GJKKO dënon me 2 vite burg prokurorin Spartak Çoçoli, “Taku - Aktualitet
LIVE UPDATES
Aktualitet

100 euro në këmbim të lirimit të makinës me targa angleze, GJKKO dënon me 2 vite burg prokurorin Spartak Çoçoli, “Taku

9 Shtator 2020, 17:49 Nga DOSJA
100 euro në këmbim të lirimit të makinës me targa

GJIROKASTËR– Gjykata e Korrupsionit dhe e Krimit të Organizuar ose e njohur ndryshe si GJKKO, ka dënuar me dy vite burg prokuroriun Spartak Çoçoli, i cili akuzohej për veprën penale “korupsion pasiv”. Dënimi me dy vjet burgim u konvertua nga gjykata në 4 vjet qëndrim shërbim prove. Gazetari Elton Qyno ka zbuluar detaje nga dosja e plotë hetimore,  lidhur me arsyet e prangosjes së hetuesit, i cili tentoi që të lironte nga “sekuestro” një mjet të blinduar me targa angleze dhe pa letra.

Pas dhënies së dënimit, trupa gjykuese ka vendosur edhe konfiskimin e 100 eurove ndaj prokurorit Çoçoli, i cili ka deklaruar se paratë i kishte fituar vetë. Të dënuar bashkë me prokurorin ishin miku i tij Ernest Doro, i cili u dënua me 1 vit burgim që u konvertua në 2 vjet shërbim prove. Po ashtu i njëjti dënim është dhënë edhe për të pandehurin tjetër, Ervin Hysaj.

Hetimi për prokurorin ka nisur që më 14 janar të vitit të shkuar, pasi më 24 dhjetor 2018 Ernest Duro, nga Këlcyra ka bërë një kallëzim penal për “kanosje me armë zjarri” nga një person i paidentifikuar, i cili kishte në përdorim një automjet tip “Benz” me targa angleze LPS 54 YR. Sapo çështja është regjistruar nga Policia, kallëzimi është përcjellë në prokurorinë e Gjirokastrës, ku dosja është administruar nga prokurori Spartak Çoçoli. Gjatë hetimeve të kryera rezultoi se personi që kishte kërcënuar me armë zjarri Ernest Duron ishte Ervin Hysaj. Të dy gjatë kohës që Prokuroria hetonte, kishin biseduar me njëri-tjetrin për “mbylljen” e hesapeve, në mënyrë që Hysaj të merrte pas makinën e tij. Por biseda e datës 14 janar ishte ajo që “”fundosi” prokurorin, pasi të dy të rinjtë po planifikonin që t’i ofronin para në këmbim të mbylljes së dosjes penale.

Më pas të dyja palët kanë rënë dakord për mbylljen e dosjes, në mënyrë që Ervin Hysaj të merrte përsëri makinën, që i ishte sekuestruar në funksion të këtij kallëzimi penal. Për ta nxjerrë makinën, Ervin Hysa, ka bërë përpjekje për të gjetur shumën prej 100 euro me insistim. Ka rezultuar se 60 euro ia ka dërguar e dashura dhe 50 euro i kishte vetë. Pasi ka siguruar paratë ia ka dhënë bashkëpunëtorit të tij Ernest Duro, me qëllim që ai t’ia jepte prokurorit. Kjo pasi pasi Duro e njihte prokurorin me anë të një personi të tretë, madje kishte krijuar edhe marrëdhënie miqësore me të duke i vendosur edhe nofkën “Taku”.

Pasi ka marrë shumën në euro, prokurori Spartak Çoçoli ka urdhëruar kthimin e makinës me targa angleze tek pronari Ervin Hysaj, pa e verifikuar në asnjë moment se në pronësi të kujt ishte mjeti. Megjithatë makina është ende e bllokuar në Polici.

(k.m/dosja.al)

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

aktualitet aktualitet denohet spartak çoçoli gjkko spartak cocoli denohet spartak çoçoli gjkko spartak cocoli

Sondazh

Poll

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

Newsroom 8 | MJEKU: EDHE UNË BËRA THIRRJE TË FIKEJ TV

Newsroom 8 | FJONA ÇELA: MEDIAT OPOZITARE U DISKRIMINUAN