LIVE UPDATES

anila hoxha

Aktualitet 8 Tetor 2021, 15:35

TIRANË– Detaje të reja janë mësuar nga dosja hetimore lidhur me vdekjen e çiftit në Tiranë, vetëm 6 ditë më parë. Gazetarja Anila Hoxha ka bër...

Aktualitet 17 Gusht 2021, 19:55

TIRANË– Gazetarja Anila Hoxha ka komentuar atentatin me 50 kilogramë tritol që iu vendosën fabrikës së çimentos në Durrës, më 16 gusht. Në një...

Aktualitet 14 Korrik 2021, 16:08

TIRANË– Gazetarja Anila Hoxha ka treguar se ditën e premte, ish-drejtoresha e prokurimeve publike në Ministrinë e Brendshme, Edlira Naqellari kishtëe...

Aktualitet 21 Qershor 2021, 12:51

TIRANË– Viktor Ymeri, daja i Edison Harizajt, i njohur si ‘faqedjeguri’ mund të hapë ‘kutinë e Pandorës’ për shkeljes në burg. Në një shkrim, Anila H...

Aktualitet 7 Qershor 2021, 19:58

Anila Hoxha: Në seancë një prej fëmijëve i ka rënë të fikët, ekanë paralajmëruar vrasjen e babait. Të tre dëshironin që të rrinin me babanë e tyre. Mexhiti mori...

Aktualitet 24 Shkurt 2020, 19:57

TIRANË– Gazetarja Anila Hoxha ka zbërthyer skemën, se si me anë dy agjentëve të infiltruar, Policia e Shtetit në bashkëpunim me komisariatet kanë lokalizua...

Editorial 6 Gusht 2019, 09:26

Kush po e shkatërron policinë?

Ideja dhe premtimi per te ngritur nje njesi super speciale qe do te arrestoje te fortet e rrugeve dhe lagjeve me gezoi tej mase. Mendova “hajt per hajer”. Por t...

Insights 13 Korrik 2019, 13:59

I ndershëm në Shqipëri

TIRANË- Në brendësi të Institutit Bujqësor, në ish konviktet e rrënuara dhe me kushte aspak njerëzore mes disa familjeve që mbijetojnë, janë strehuar me fë...

Insights 25 Prill 2019, 20:37

Arroganca e karriges

TIRANË- Cdo prokuror i pergjithshem ka momentet e tij te veshtira jo vetem per shkak te ngjarjeve e forta por edhe per shkak “te pickimeve”, qe shume aktor...

Çfarë do të thotë saktësisht një virus që bëhet endemik?

Çfarë do të thotë saktësisht një virus që bëhet endemik?

Presidenti Biden rikonfirmon angazhimin amerikan

Rama në SHBA, merr pjesë në samitin e OKB-së/ Nesër takim

Covidi në SHBA, CDC paralajmëron/ Ja vendet drejt të cilave

Altin Goxhaj përballë Ylli Rakipit dhe Arjan Currit – Të Paekspozuarit në MCN TV

Altin Goxhaj përballë Ylli Rakipit dhe Arjan Currit – Të Paekspozuarit në MCN TV

‘Më 15 shkurt pritet shkarkimi i prokurorit Memia’/ Gazetarja Anila Hoxha jep DETAJE për ‘skemat’ e gjyqtares Hoxha: S - Aktualitet
LIVE UPDATES
Aktualitet

‘Më 15 shkurt pritet shkarkimi i prokurorit Memia’/ Gazetarja Anila Hoxha jep DETAJE për ‘skemat’ e gjyqtares Hoxha: S

11 Shkurt 2021, 20:19 Nga DOSJA
‘Më 15 shkurt pritet shkarkimi i prokurorit Memia’/ Gazetarja

TIRANË– Gazetarja Anila Hoxha ka bërë me dije detaje të tjera lidhur lidhur me seancën ndaj Saimir Petanit dhe arrestimin e gjyqtares Enkelejda Hoxha, dhe 9 personave të tjerë. Në një lidhje live për emisionin “Open”, Hoxha tha se brenda pak ditësh pritej edhe shkarkimi i prokurorit Bujar Memiaj, i cili dyshohet se nuk e ka kryer detyrën e tij. 

“Do të dilte nga burgu në fillim të muajit prill. Ratësisht hapen edhe dosje të tjera, si rasti i mjekut Edvin Prifti. Mjeku Edvin Prifti përgjohej nga SPAK sepse ishte kontaktuar nga sekretarja Mallkuci, e cila kishte ndryshuar renditjen dhe kishte vendosur gjyqtaren Enkelejda Hoxhën. Mallkuci kërkonte shërbim për nënën e saj dhe i pagoi 2 mijë euro ndërsa kjo dosje është e veçuar. Nga ana tjetër eksperti Shkëlqim Korbi do të hartonte një ekspertim mjeko-ligjor por gjyqtarja Hoxha nuk e ka pritur ekspertimin. Më 15 shkurt, KLP do të kërkojë edhe shkarkimin e prokurorit Bujar Memiaj dhe shihet si një person që nuk ka kryer detyrën e tij me seriozitet,”-tha Hoxha.

PJESË NGA FJALA:

Enkelejda Hoxha së bashku me 9 të dyshuar të tjerë akuzohen nga SPAK për korrupsion. Ata ranë në qarkun e drejtësisë për shkak të hetimeve të nisura në qershor të vitit 2020, pak ditë mbas vrasjws sw Billws dhe pasi ILD kishte nisur hetimet për gjyqtaren e parakohshëm për lirimin e parakohshëm për lirimin e Billës, një ish i dënuar i përjetshëm në Mbretërinë e Bashkuar që fitoi lirinë në Shqipëri. Në hetimet paraprake sipas burimeve të SPAK, rezulton se nisën bisedat e para për lirimin një të burgosuri të quajtur Gazmir Nezaj, nën ndikimin e shtetasit Isuf Tanuzi, i cili njihte avokatin Aldo Tabaku. Negociohet për të liruar këtë shtetas me ndërmjetësimin e Tabakut që kishte njohje të afërt me gjyqtaren e Krujës. Për disa muaj SPAK zhvillon hetime dhe përgjime intensive, por në muajin tetor 2020, gjyqtarja Hoxha e refuzon kërkesën për lirimin e parakoshëm të Gazmir Nezaj, ndërsa ishin bërë diskutime për pagesën e caktuar. Kjo vendimarrje u dha nw tetor. Ndërkohë, tentativa tjetër nis me shtetasin Altin Skëndaj, i cili në përgjimet intensive të SPAK, në një moment me  bashkëpunëtorët e tij shprehet se “ashtu ishte vepruar edhe me të”. Altin Skëndaj komunikon me Aldo Tabakun për lirimin e një shtetasi tjetër të dënuar dhe aktualisht ndodhet tani në burg, Saimir Petanin. Saimir Petani u soll në Shqipëri në majin e 2020, u ekstradua për akuzën e vrasjes. Nisin diskutimet, negociatat për emrat e mësipërm dhe më 2 shkurt, sipas burimeve të sigurta të Top Channel, gjyqtarja ul 6 muaj burg për Petanin, për të cilën ishte negociuar nga një ish i burgosur me ndihmën e avokatit dhe parashikoi që Petani të dilte nga burgu në fillim të muajit prill. Ndwrkohw  hapen dhe dosje të tjera paralelisht persona që kanë rënë në rrjetën e SPAK krejt rastësisht. Mjeku Edvin Prifti përgjohej nga SPAK sepse ishte kontaktuar nga sekretarja Mallkuçi, e cila kishte ndryshuar renditjen për të burgosurin e parë dhe kishte vendosur gjyqtaren Enkelejda Hoxhën. Mallkuçi kërkonte shërbim për ndërhyrje për nënën e saj dhe për këtë shërbim dyshohet se i pagoi 2 mijë euro mjekut në Tiranë ndërsa kjo dosje është e veçuar nga 10 të dyshuarit të tjerë. Pritet që javën që vjen, veç arrestimit të gjyqtares, KLP pritet të mblidhet me urgjencë për një kërkesë tjetër të Inspektoriatit të Lartë të Drejtësisë që sakaq prej javësh kërkesën me prioritet për shkarkimin e Enkelejda Hoxhës, e kritikuar, e diskutuar që në janarin e 2020, atëherë kur deklaroi dhe liroi nga burgu një tjetër të dënuar të përjetshëm. Për këtë gjyqtare, ILD ka kërkuar shkarkimin, ndërsa në 15 shkurt, KLP do të shqyrtojë dhe kërkesën për shkarkimin e prokurorit Bujar Memiaj, i cili është prokuror në Prokurorinë e Krujës në shkallën e parë dhe shihet si një person që nuk ka kryer detyrën e tij me seriozitet apo ashtu sikurse ILD e konsideron, nuk ka zbatuar drejtësinë e dukshme. Sipas ILD, nuk e ka zbatuar detyrën sa kohë ka heshtur për lirimin e personave të cilët i ka shpallur gjyqtarja Enkelejda Hoxha. Hetimi është ndarë në tre episode. I pari ka lidhje me aferat korruptive në tentativat për të liruar dy të burgosur, dosja e dytë ka lidhje me aferat korruptive në mjekësi, një hetim rastësor dhe një dosje tjetër, e cila është veçuar dhe vazhdon ende. Për të tjera këto dosje, SPAK ka rënë në gjurmë bazuar në përgjimet që kanë startuar në qershor 2020 dhe bazuar në këto përgjime, më pas dhe me veprime të tjera hetimore, të konsideruara teknika speciale të SPAK, është çuar dhe të gjithë të dyshuarit janë dërguar në qarkun e drejtësisë për vepra që nga korrupsioni, gjithashtu dhe ndikimi i paligjshëm ndaj funksionarëve publik, ashtu si i mjekut në Tiranë nga një sekretare gjyqësore. Ndërmjetësi kryesor në këtë histori korruptive është avokati Aldo Tabaku. Hoxha ka komunikim të drejtpërdrejtë me Tabakun. Ky ka negociuar në të dyja rastet për lirime dhe i fundit është për të dënuarin e ekstraduar nga Italia dhe akuzohej për vrasje dhe i janë ulur 6 muaj nga dënimi. Në një moment, duke diskutuar me familjarët e të burgosurit, Petani u thotë atyre se dhe unë kështu kam vepruar. SPAK ka pritur disa ditë deri ditën e sotme sa të verifikonte se lekët po shkonin në xhepat e gjyqtares. Një dosje tjetër është e mjekut Shkëlqim Korbi, i cili gjatë përgjimeve rezulton se flet në telefon dhe takohet me familjarë të Petanit. Korbit i kërkojnë të bëjë ekspertizë të rreme, në bazë të së cilës gjyqtarja Hoxha do të lironte Petanin. Më vonë, përgjimet thonë se Hoxha nuk e pret ekspertizën e rreme por e shpall vendimin. Ndërsa Korbi vazhdon dhe bie në një grackë tjetër e po diskuton për një të burgosur tjetër në burgun e Burrelit. Në një moment ai vendos ekspertizën në favor të të burgosurit. Nëse kanë vepruar si grup, do të flasë SPAK. Fakti është që Enkelejda Hoxha, e vendosur nën hetim nga ILD është e përfolur për lirime të personave të botës së krimit, të cilët kanë dalë nga qelia.

(k.m/dosja.al)

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

aktualitet aktualitet anila hoxha arrestohet gjyqtarja enkelejda hoxha anila hoxha arrestohet gjyqtarja enkelejda hoxha

Sondazh

Poll

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

Fluksi në pikat e kalimit kufitar, reagon Policia: Rreth 90 mijë shtetas hynë në vend gjatë 24 orëve

MEGAAKSIONI! Policia operacion antidrogë në Shkodër, Lezhë, Kukës, Krujë, Gjirokastër dhe Dibër

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri

'O Like, dua t'ja fus njërit, ndihmoje vëllain'/ Gjergj Luca përfshihet në përplasjen PS-PL

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri, shkak mungesa e sporteleve në palën greke

Aksidentohet traileri me grurë, drithi derdhet në “Tiranë-Durrës”

Meta paralajmëroi qeveri teknike, Berisha zbulon çfarë do ndodhë: Duhen referendumet

Zgjedhjet lokale, Berisha: Do kemi siglën tonë, Rama e ka humbur pak, e di ai se...

Breshëri dhe stuhia bllokuan rrugët e Tiranës, zonat më problematike

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

"Lustracioni" i Ramës, Berisha: Ai e ankimoi në GJK në 2008, u rrëzua në mënyrë të padrejtë

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

Në zgjedhjet lokale me61 kandidatë apo do ndahen zonat me Partinë e Lirisë? Ja si përgjigjet Berisha

Aksi Qukës-Qafe Pllocë, Berisha: Ka kaluar çdo afat kohor

DËSHTOI PLANI! Tentoi të arratisej në Greqi, arrestohet autori i vrasjes së Luan Hushit

Sekuestrohen 3 mina me telekomandë në Korçë, vihet në pranga 35-vjeçari nga Lezha

E frikshme në Vlorë, burri gjuan me kallash në prani të fëmijëve pas sherrit me gruan

U plagos për disa ullinj, vdes 55-vjeçari tek Trauma, nuk i mbijetoi dot plumbave

Policia aksion në call Centre

Zjarr në Berat, rrufeja godet shtyllën e tensionit, banorët mbeten pa energji elektrike

I këputi varësen nga qafa qytetares në Golem, arrestohet gjysmë i zhveshur 30-vjeçari

Zjarr në qendren e përpunimit të plehrave në Gjirokastër, policia nuk lejon gazetarët: Mos filmoni

Bllokimi i mjeteve lundruese pas tragjedisë në Himarë, protestë para Policisë së Shtetit

Inceneratorët, PL paraqet fakte të reja: Qeveria ka lënë peng në banka pronat publike

Banda e “skifterëve” i vë armën në kokë 23-vjeçarit për t’i grabitur paratë dhe biçikletën

Zjarr në“Malin e Bardhë”,banorët nisin aksionin para zjarrfikësve,shuajnë flakët me mjete rrethanore

Digjen pyjet në Mat! Aktivizohet një tjetër vatër zjarri, në Ulëz dhe Baz

Rreth 1 ton drogë në tre skafe, ja SKEMA që përdorën trafikantët për të 'mashtruar' radarët

Megaoperacioni antidrogë në Vlorë, policia jep detaje: U kap në ujërat italiane, kapëm 992kg kanabis

Turizmi në Shqipëri, Berisha konferencë urgjente: Kam 2 propozime, fokus tek transporti

E RËNDË! Përplasen dy makina pranë Kallmetit, 7 të plagosur, mes tyre dhe fëmijë

Tragjedia e Himarës, Policia aksion në bregdet, në 'shënjestër' dhjetëra 'Jet ski', gomone dhe skafe

Përfshihet nga flakët “Golfi” tek “Zogu i Zi”, shkak problemet teknike

Kulla e vrojtimit bosh...në Potam mungon roja bregdetare, pushuesit në mëshirë të fatit

Dita e tretë e protestave në Vlorë/ Pronarët e skafeve dhe gomoneve: Na lini të lundrojmë

8 kg kanabis, në makinë iu gjet edhe një kallashnikov! Arrestohen 3 të rinj në Tropojë

Bllokohen dy turistë gjermanë në Tropojë, përfundojnë në spital

Aktivizohet një vatër zjarri në Sarandë, digjet ullishtja

Sali Berisha: Ilir Meta është opozitar i vërtetë, do të bashkërendojmë aksionin

Çuçi pranon shoqatën e velierave: E kam krijuar me miq pasionantë, s'kam biznes

Bosh plazhi i Livadhit në Himarë, sezoni i verës dështim në Shqipëri

PARALAJMËRIMI/ Berisha-Ramës: Bëj ç’të duash, e ke kohën e numëruar!

Afera e Portit të Durrësit/ Berisha: Mos bini pre, mos blini apartamente

Tragjedia në Himarë/ Berisha: Janë zhdukur kamerat që kanë filmuar skenën e aksidentit

Meta: Do vendosë sovrani, do shikoni pastaj politikanët do bëjnë më si të fortë?

Meta i bën premtimin Ramës: Do përfundosh nën këmbët e popullit të lirisë!

Meta i del në krah Berishës: PD është një dhe vetëm një, koha e përgjumjes ka mbaruar

Begaj s'ka reaguar për tragjedinë e Himarës/ Meta: Nuk është etike ta komentoj, Çuçi të ketë turp

Ilir Meta: Iniciative ligjore në Kuvend për të garantuar indeksimin e pagave