LIVE UPDATES
Aktualitet

Aksioni për skafet, Hoxha: Mbush xhepat e të korruptuarve, me 3 hapa policia ka gjithçka nën kontroll

Madje, bazuar në një intervistë të dhënë nga avokati Bledar Meminaj, Hoxha shton se kjo gjë po sjell kryengritjen e operatorëve turistikë që do të ngrenë padi për bllokimin e paligjshëm të mjeteve lundruese.

7 Gusht 2022, 20:25 Nga F.M
Aksioni për skafet, Hoxha: Mbush xhepat e të korruptuarve, me 3 hapa
Anila Hoxha

TIRANË- Gazetarja Anila Hoxha shkruan se operacioni i nisur nga Policia e Shtetit për sekuestrimin e mjeteve lundruese pas përplasjes për vdekje të 7-vjeccares Jonada Avdia nuk do të jetë efektiv. Në një postim në Facebook, Hoxha shkruan se shumë prej atyre skafeve të sekuestruar do të lirohen duke dhënë para ‘nën dorë’ e shumë të tjerë me argumentin se ka pasur ngatërresa, por asnjë prej rasteve nuk do të ndalojë përdorimin e tyre në det. Madje, bazuar në një intervistë të dhënë nga avokati Bledar Meminaj, Hoxha shton se kjo gjë po sjell kryengritjen e operatorëve turistikë që do të ngrenë padi për bllokimin e paligjshëm të mjeteve lundruese. Sipas Hoxhës, kontrollimi i këtyre mjeteve kryhet me vetëm tre hapa, regjistrimin pas futjes në Shqipëri, të dhënat dhe vendbanimi. Që nga momenti që këto të dhëna janë plotësuar, Policia e Shtetit nuk ka se çfarë verifikimi të bëjë e sipas gazetares, ky ‘aksion’ do të mbushë sërish xhepat e të korruptuarve.

Postimi i plotë:

Avokati Bledar Meminaj dha alarmin ne Top Channel dy dite me pare jo vetem mbi kotesine e operacionit qe po mbledh cdo mjet lundrues ne kulmin e turizmit veror, por parashikoi reagim prej operatoreve turistike qe po behen gati te ngrene padi gjyqesore per demshperblim.  Ne vend qe te kthehej ne nje moment vendimtar reflektimi , erdhi serisht operacioni  policor i radhes "kap cte kapesh".  I nxitur nga vdekja e Jonades se vogel,  qe realisht duhet te fokusohej jo tek skafet por tek kontrolli i policeve, qofte ai i policeve te inkriminuar, perdorues droge, proklamues force deri tek ata qe sduhet te ishin me pjese e organizates se ligjit mbasi nuk jane me police ndonese veshin ate uniforme te shenjte. 

Nje operacion paradoksal , qe nuk eshte gje tjeter vecse nje truk qe synon te tregoje se policia dhe institucionet jane  ne pune . Por edhe nje  genjeshter e madhe, sepse  nuk kemi pare te bllokohet cdo makine qe qarkullon  mbasi ndodh nje ngjarje ne rruge. Por edhe kur jane bllokuar mjete luksoze apo vipash kemi pare qe kane dale si me magji prej komisariateve, duke na lene te drejten qe te dyshojme se sa me shume sasi, aq me teper korrupsion, e aq me shume shefa te kollarisur mbasi ne te ardhmen e afert do ti shohim si biznesmene, si pronare resortesh, hotelesh, pse jo dhe skafesh apo trashegimtare te vjehrres , vjehrrit dhe nipce te pasurish.

Por ne te tashmen kur askush nuk reagon e ti shporre , ata sjane gje tjeter vecse ca te korrupruar , xhepat e te cileve mbushen nga keto aksione pa kuptim.

Perse?

Sepse eshte jo ligjore te sekuestrosh mjete me pretendimin se duhen verifikuar dokumentat e tyre. Ose duhet pranuar qe nuk dihet se cka ne toke e as ne det. Kjo do te ishte tmerresisht me e rende .

Mbasi:

1. Cdo mjet lundrues qe hyn ne territorin e Shqiperise, eshte e detyrueshme te rregjistrohet ne dogane.Gjurma e pare kjo.

2. Mbasi rregjistrohet ne Dogane, cdo mjet lundrues, rregjistrohet ne Rregjistrin Detar Durres.Gjurma e dyte. Aty disponohet me detaje per te dhenat dokumentare te mjetit.

3. Mbas ketij momenti deklarohet vendbanimi, perdorimi, qellimi deri tek sa eshte numri i ekuipazhit . Gjurma e trete.

Kjo marrezi force pa arsye dhe coroditjeje , ku deklarohet suksesi 130 skafe, 200 skafe nen verifikim, ne perfundim do te kete  vetem nje rezultat: te gjithe do dalin. Ose duke paguar nen dore, ose "na falni se u ngaterruam". Ne te dyja rastet, shtetit i bjerret fytyra. Ose nga korrupsioni ose nga shoë-forca e cila nuk perfill as te drejten e prones, as te lundrimit, as te biznesit, as te lirise per te qene i garantuar.  Keshtu qe BOLL!!! Mos e perdorni policine, as policet! Problemi real eshte tjeterkund. Eshte tek te paprekshmit!!!

Ngjarja e rëndë ndodhi më 2 gusht. Vogëlushja 7-vjeçare Jonada u përplas për vdekje nga një skaf që drejtohej nga ish-shefi i komisariatit të Himarës, Arjan Tase. Ajo po lahej me të atin në plazhin e Potamit, por skafi i ndau. E mitura u përplas fillimisht nga pjesa ballore e gomones dhe më pas trupi i saj është prerë nga helikat duke ndërruar jetë në vend. Qytetarët kanë dalë në protestë dhe kërkojnë dorëheqjen e ministrave Çuçi, Kumbaro dhe Nanos. Tase ka qenë ish-shef i Policisë në Himarë, ndërsa kur ndodhi ngjarja ai mbante postin e shefit të Policimit në Elbasan, por Gledis Nano e përjashtoi përfundimisht nga policia. Ai është lënë në burg.

anila hoxha bledar meminaj jonada avdia

Sondazh

Poll

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve