LIVE UPDATES
Insights

Burri e dhunoi, 31-vjeçarja nga Kamza shkon në gjykatë me vajzat, Hoxha: Kërkon lirimin e të shoqit

Historia e 31-vjeçares me tre fëmijë nga Kamza.

26 Korrik 2022, 12:42 Nga A.B

Burri e dhunoi, 31-vjeçarja nga Kamza shkon në gjykatë me

Nga Anila Hoxha

Ku jane sherbimet sociale???

Ajo eshte 31 vjece. I ka veshur bukur dhe me dashuri vajzat e vogla dhe heret ne mengjes ka udhetuar nga zona periferike e Kamzes drejt gjykates se Tiranes.
Kam ardhur tme nxjerrin burrin nga burgu - thote.
Ajo ka nje lloj buzeqeshjeje te trishtuar. Ka vuajtur per nje kohe te gjate ne heshtje
I shoqi u arrestua per dhune ne familje , ai ngriti dore kunder partneres dhe me nje egersi te papermbajtur, e terhoqi zvarre neper banese
Ajo pretendon se e ka falur.
Ajo insiston se e ka falur dhe kete shprehje e perserit here pas here. Ne fund dorezohet.
“ Ne familjen tone punon vetem bashkeshorti. Ska kush na mban. Ska kush . “
Perpara arrestimit i shoqi punonte ne nje skeleri, por cifti i ri ngeci mes luftes se faturave . Distanca midis tyre u thellua
I dhunshem dhe pa komunikim e mirekuptim midis tyre, gjuha e vetme qe nisi te flitet ne familjen e tyre ishte dhuna.
Derisa gruaja guxoi. E theu heshtjen.
Mbas episodit te fundit rrembeu telefonin dhe kerkoi ndihme.

Por 31 vjecarja nuk e dinte se sapo i hyri nje tjeter beteje. E mbetur ne gracken e presionit te te dyja familjeve te vajzerise dhe te bashkeshortit dhe pa asnje suport qe duhej ti hidhej si komerdare nga shteti per ti ofruar nje mundesi asaj dhe femijeve , gruaja rezistoi vetem nje jave.

Autoritetet u mjaftuan vetem me prangosjen e kryefamiljarit. Ndonese egziston nje rrjet institucionesh i quajtur me pompozitet si mekanizmi i referimit te dhunes dhe qe ka si aktor kryesor per raste te tilla pushtetin lokal dhe koordinatorin lokal. Por ky mekanizmi doli se nuk gjendet

Askush nga sherbimet sociale qe egzistojne ne shkresa, marrveshje , memorandume nuk e gjeti deren e nenes me tre femije, per te konstatuar cfare ndodh me gruan e re dhe te miturit me pas.
Askush nuk i ofroi ndihme sociale. As ndihme psikologjike. Per te mos u riviktimizuar
Nje nene e re si ajo e ka te pamundhr te siguroje nje pune kur ka tre femije te vegjel per tu kujdesur dhe per ti rritur

E shoh fatin e saj ne syte e veshur me lote. Ajo jep kaq shume dashuri , saqe ne krye te javes zgjedh te sakrifikohet serisht. Ligji e quan riviktimizim ne fakt

Me baben ne distance, kunatin dhe bijat qe nuk i ndan nga hija e trupit ajo shfaqet ne gjykate
Vetem qe burri te lere burgun, te kthehet dhe ajo te rrise vajzat

Gra si ajo qe denoncuan dhunen dhe mandej u terhoqen nga denoncimet per shkaqe ekonomike nuk jane me nje lajm. Vetem mekanizmi i referimit kunder dhunes e ka te veshtire te perceptoje realitete si i 31 vjecares
Nje grua nje dite duke kembengulur se i shoqi dhunues duhet te linte qelite debatoi me gjyqtaren
Je e korruptuar - i tha. Kthema burrin ne shtepi. Ska cte duhet ty nese me ka rrahur apo jo burri.
Ne te vertete , edhe ajo nuk mundi ti ngreje dot krejt e vetme peshen e gjithe burrave dhe grave te fisit te bashkeshortit, qe e qortuan dhe i kerkuan llogari se perse nuk duroi te rrahuren e radhes
Dhe prape mu kujtua Fildez Hafizi , nje gjyqtare qe e fali ish bashkeshortin dhe u terhoq nga kallzimi dhe kerkesa per urdher mbrojtjeje.
Pati fati tragjik.

Ai e vrau , ne nje dite si kjo . Ai e vrau me faljen qe i dha ajo !
P. S perpara se nje tjeter grua te vritet edhe njehere kujtese per institucionet qe kane detyra te qarta se si duhet te veprojne ne raste te dhunes per shkak te mardhenieve familjare. Nuk jane vetem policia dhe gjykata institucionet e vetme per te arrestuar autoret e per te shpallur urdhera mbrojtjeje per viktimat e dhunes.
Le te mos veprojme me sikur !

anila hoxha dhune ne familje

Sondazh

Poll

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

Fluksi në pikat e kalimit kufitar, reagon Policia: Rreth 90 mijë shtetas hynë në vend gjatë 24 orëve

MEGAAKSIONI! Policia operacion antidrogë në Shkodër, Lezhë, Kukës, Krujë, Gjirokastër dhe Dibër

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri

'O Like, dua t'ja fus njërit, ndihmoje vëllain'/ Gjergj Luca përfshihet në përplasjen PS-PL

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri, shkak mungesa e sporteleve në palën greke

Aksidentohet traileri me grurë, drithi derdhet në “Tiranë-Durrës”

Meta paralajmëroi qeveri teknike, Berisha zbulon çfarë do ndodhë: Duhen referendumet

Zgjedhjet lokale, Berisha: Do kemi siglën tonë, Rama e ka humbur pak, e di ai se...

Breshëri dhe stuhia bllokuan rrugët e Tiranës, zonat më problematike

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

"Lustracioni" i Ramës, Berisha: Ai e ankimoi në GJK në 2008, u rrëzua në mënyrë të padrejtë

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

Në zgjedhjet lokale me61 kandidatë apo do ndahen zonat me Partinë e Lirisë? Ja si përgjigjet Berisha

Aksi Qukës-Qafe Pllocë, Berisha: Ka kaluar çdo afat kohor

DËSHTOI PLANI! Tentoi të arratisej në Greqi, arrestohet autori i vrasjes së Luan Hushit

Sekuestrohen 3 mina me telekomandë në Korçë, vihet në pranga 35-vjeçari nga Lezha

E frikshme në Vlorë, burri gjuan me kallash në prani të fëmijëve pas sherrit me gruan

U plagos për disa ullinj, vdes 55-vjeçari tek Trauma, nuk i mbijetoi dot plumbave

Policia aksion në call Centre

Zjarr në Berat, rrufeja godet shtyllën e tensionit, banorët mbeten pa energji elektrike

I këputi varësen nga qafa qytetares në Golem, arrestohet gjysmë i zhveshur 30-vjeçari

Zjarr në qendren e përpunimit të plehrave në Gjirokastër, policia nuk lejon gazetarët: Mos filmoni

Bllokimi i mjeteve lundruese pas tragjedisë në Himarë, protestë para Policisë së Shtetit

Inceneratorët, PL paraqet fakte të reja: Qeveria ka lënë peng në banka pronat publike

Banda e “skifterëve” i vë armën në kokë 23-vjeçarit për t’i grabitur paratë dhe biçikletën

Zjarr në“Malin e Bardhë”,banorët nisin aksionin para zjarrfikësve,shuajnë flakët me mjete rrethanore

Digjen pyjet në Mat! Aktivizohet një tjetër vatër zjarri, në Ulëz dhe Baz

Rreth 1 ton drogë në tre skafe, ja SKEMA që përdorën trafikantët për të 'mashtruar' radarët

Megaoperacioni antidrogë në Vlorë, policia jep detaje: U kap në ujërat italiane, kapëm 992kg kanabis

Turizmi në Shqipëri, Berisha konferencë urgjente: Kam 2 propozime, fokus tek transporti

E RËNDË! Përplasen dy makina pranë Kallmetit, 7 të plagosur, mes tyre dhe fëmijë

Tragjedia e Himarës, Policia aksion në bregdet, në 'shënjestër' dhjetëra 'Jet ski', gomone dhe skafe

Përfshihet nga flakët “Golfi” tek “Zogu i Zi”, shkak problemet teknike

Kulla e vrojtimit bosh...në Potam mungon roja bregdetare, pushuesit në mëshirë të fatit

Dita e tretë e protestave në Vlorë/ Pronarët e skafeve dhe gomoneve: Na lini të lundrojmë

8 kg kanabis, në makinë iu gjet edhe një kallashnikov! Arrestohen 3 të rinj në Tropojë

Bllokohen dy turistë gjermanë në Tropojë, përfundojnë në spital

Aktivizohet një vatër zjarri në Sarandë, digjet ullishtja

Sali Berisha: Ilir Meta është opozitar i vërtetë, do të bashkërendojmë aksionin

Çuçi pranon shoqatën e velierave: E kam krijuar me miq pasionantë, s'kam biznes

Bosh plazhi i Livadhit në Himarë, sezoni i verës dështim në Shqipëri

PARALAJMËRIMI/ Berisha-Ramës: Bëj ç’të duash, e ke kohën e numëruar!

Afera e Portit të Durrësit/ Berisha: Mos bini pre, mos blini apartamente

Tragjedia në Himarë/ Berisha: Janë zhdukur kamerat që kanë filmuar skenën e aksidentit

Meta: Do vendosë sovrani, do shikoni pastaj politikanët do bëjnë më si të fortë?

Meta i bën premtimin Ramës: Do përfundosh nën këmbët e popullit të lirisë!

Meta i del në krah Berishës: PD është një dhe vetëm një, koha e përgjumjes ka mbaruar

Begaj s'ka reaguar për tragjedinë e Himarës/ Meta: Nuk është etike ta komentoj, Çuçi të ketë turp

Ilir Meta: Iniciative ligjore në Kuvend për të garantuar indeksimin e pagave