LIVE UPDATES
Aktualitet

'Shkoni dhe pyesni Doklen e Rrajën'/ SHKRESA e kryepolicit, Anila Hoxha: Ku e gjeti informacionin për masakrën e Fushë Krujës?

Gazetarja Anila Hoxha shkruan se drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit, Gledis Nano ka qenë përsoni që ka orientuar Policinë se ku duhet të hetonte.

20 Korrik 2022, 20:09 Nga k.m.
'Shkoni dhe pyesni Doklen e Rrajën'/ SHKRESA e kryepolicit, Anila
Gledis Nano dhe Anila Hoxha

TIRANË- Masakra e Fushë Krujës, edhe pse ka ndodhur që të dielën, ende ka vëmendjen e të gjithëve. Makabriteti ka marrë vëmendjen e opinionit publik, por sot ka emra të dyshuarish. Gazetarja Anila Hoxha shkruan se drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit, Gledis Nano ka qenë personi që ka orientuar Policinë se ku duhet të hetonte. Madje ajo shton se shkresa jep emra konkrete se kush duhet pyetur për vrasjen e Brilant Martinajt, Dikler Vatës dhe Besmir Hoxhës, e sipas saj është një informacion që ose Nano e ka marrë në rrugë operative, ose e ka prej të dhënave personale. 

"Ne rast se ky informacion eshte disponuar nga vartesit sipas zinxhirit hetimor, perse u duhet shkruar atyre qe merren realisht me hetimin se cfare duhet te bejne, kur kjo eshte detyre e tjeterkujt? Dikush duhet te levizet nga detyra, se eshte ne hava, nuk disponon informacionin bazik , nuk di ke te pyese dhe me ke minimalisht kishin konflikt viktimat. Por meqenese funksionon keshtu dhe drejtori i pergjithshem orienton personalisht me shkresa, problemet qe dalin jane keto; 1. Z. Gledis Nano nuk ka besim tek strukturat aktuale dhe tek disa vartes. 2 Z. Gledis Nano ka rezerva per cilesine e hetimit ne drejtorite vendore 3. Z. Gledis Nano ka rene ne kurthin e publicitetit te tepruar , nje gracke qe nuk i kane shpetuar as paraardhesit e tij qe u transformuan ne SUPERPOLICE televizive. 4. Z. Gledis Nano eshte i vetem kunder nje organizate "te huaj" tek e cila nuk ka asnje kompetence per te dhene urdhera , ndaj le gjurme me shkrim. 5. Z. Gledis Nano ka nevoje te rifitoje besimin e atyre qe i kane dhene besim, perfshi dhe publikun dhe duke u ndjere 'i kercenuar" nga ngjarje kriminale qe tronditen opinionin nuk merr ne konsiderate detyrat e tij dhe detyrat qe ka secili ne Polici dhe ne prokurori. 6. Z. Gledis Nano i mungon tmerresisht hetimi dhe nuk shkeputet dot nga vendngjarja. 7. Z. Gledis Nano eshte ne nje anije qe i duhet te beje edhe kapitenin, edhe marinarin dhe punen e gjithe ekuipazhit,"-shkruan gazetarja. 

POSTIMI I PLOTË:

Drejtori i Pergjithshem i Policise Gledis Nano....! Shkresa e firmosur nga numri nje i policise se shtetit Z.Gledis Nano i cili orienton grupin e hetimit dhe u kerkon atyre te pyesin nje set te dyshuarish per atentatin e 3 fishte ne Fushe Kruje , eshte nje nga shenjat se si pushteti ka nje efekt te pazakonte transformimi. Kompetencat per hetimin jane te prera , dhe dihet kush ben cfare , si per policine qe funksionon ne nivel lokal dhe qendror ashtu edhe per prokurorin qe drejton hetimin.
Shkresa jep emra konkrete se kush duhet pyetur per vrasjen e Brilant Martinaj, Dikler Vata dhe Besmir Hoxha , qe ne vetvete eshte nje lloj informacioni te cilin drejtori i pergjithshem i policise ose e ka siguruar ne rruge operative nga vartesit, ose e disponon si te dhene personale. Ne rast se ky informacion eshte disponuar nga vartesit sipas zinxhirit hetimor, perse u duhet shkruar atyre qe merren realisht me hetimin se cfare duhet te bejne, kur kjo eshte detyre e tjeterkujt? Dhe nese ky informacion eshte disponuar nga qytetaret qe kane telefonuar falas, ose numri nje i policise e siguroi ne rruge operacionale nga burimet e tij , perse strukturat vendore jane ende ne detyre ? Dikush duhet te levizet nga detyra, se eshte ne hava, nuk disponon informacionin bazik , nuk di ke te pyese dhe me ke minimalisht kishin konflikt viktimat. Por meqenese funksionon keshtu dhe drejtori i pergjithshem orienton personalisht me shkresa, problemet qe dalin jane keto; 1. Z. Gledis Nano nuk ka besim tek strukturat aktuale dhe tek disa vartes. 2 Z. Gledis Nano ka rezerva per cilesine e hetimit ne drejtorite vendore
3. Z. Gledis Nano ka rene ne kurthin e publicitetit te tepruar , nje gracke qe nuk i kane shpetuar as paraardhesit e tij qe u transformuan ne SUPERPOLICE televizive. 4. Z. Gledis Nano eshte i vetem kunder nje organizate "te huaj" tek e cila nuk ka asnje kompetence per te dhene urdhera , ndaj le gjurme me shkrim. 5. Z. Gledis Nano ka nevoje te rifitoje besimin e atyre qe i kane dhene besim, perfshi dhe publikun dhe duke u ndjere 'i kercenuar" nga ngjarje kriminale qe tronditen opinionin nuk merr ne konsiderate detyrat e tij dhe detyrat qe ka secili ne Polici dhe ne prokurori. 6. Z. Gledis Nano i mungon tmerresisht hetimi dhe nuk shkeputet dot nga vendngjarja. 7. Z. Gledis Nano eshte ne nje anije qe i duhet te beje edhe kapitenin, edhe marinarin dhe punen e gjithe ekuipazhit. Historia qe me ka shtyre ta shoh perhere ndryshe rrugetimin ne polici te z. Gledis Nano lidhet me fillimet e tij si agjent ne hetimin e krimeve. Si reportere krimi mesova ne ate kohe se behej fjale per nje krim te pazbuluar te pas 1997 , qe Gledis Nano i ishte vene pas per te zbuluar vrasesin dhe ndaj sic duket punoi shume me informatoret. Dikush i tregoi madje edhe vendin ku trupi i viktimes ishte fshehur . Por i ri , mbase me friken se mund te mos ishte e vertete si edhe dyshues e sic duket edhe pa mbeshtetje nga eproret, Gledis Nano pagoi nga xhepi nje varrhimes per te kontrolluar. Doli qe informatori nuk e kishte genjyer. Kufoma ishte varrosur aty dhe rezultati dihet , ngjarja u zbardh.
E nxorra nga arkiva ime kete kujtim, per te thene se kur behesh lider qasja duhet te jete me e gjere. Nis e lufton per zgjedhjen e nje ekipi qe duhet ti japesh me patjeter besim se ne te kundert deshtimi eshte i garantuar. Shkresa e sotme nuk ishte nje shenje besimi, por vetmie te madhe e Drejtorit te Pergjithshem te Policise shqiptare !

Ç'ka ndodhur në Fushë Krujë?

Tre ditë më parë, tre persona u vranë në një atentat në mbikalimin e Fushë-Krujës. 4 dyshohet se ishin atentatorët të cilët kanë qenë të maskuar, njëri prej tyre drejtues i mjetit i cili më pas u gjet i djegur tërësisht në fshatin Larushkë. Viktimat janë: Brilant Martinaj, Diklon Vata dhe Besmir Hoxha. Vata doli jashtë mjetit po u ekzekutua me breshëri plumbash, dy të tjerët u dogjën brenda mjetit. Tek makina e autorëve, identike me atë të viktimave, janë gjetur 1 armë automatike MP5 dhe 2 kallashnikovë.

Tre të rinjtë e dinin që po ndiqeshin. Brilant Martinaj, Diklen Vata dhe Besmir Hoxha e kishin pikasur mjetin identik me të tyrin që nuk u ndahej për asnjë moment gjatë rrugës nga Rinasi drejt Tiranës. Këto detaje i kanë bërë me dije familjarët e Diklen Vatës, në dëshminë që ata kanë dhënë në Polici. Ata kanë bërë me dije se tre të rinjtë kishin pikasur se po ndiqeshin nga persona të panjohur. Vata, referuar dëshmisë, kishte marrë në telefon nënën dhe motrën duke i thënë: Po na ndjekin!

gledis nano anila hoxha masakra e fushe krujes

Sondazh

Poll

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës

Mandati i Xhaçkës, Bushka: Duam kohë për raportin. Alibeaj: Mos nxirrni sebepe

Dashnor Sula shpërndan "paund" në Kuvend, i lë ca para edhe Ramës tek vendi

Autor i 4 vjedhjeve në banesa dhe biznese, vihet në pranga 35-vjeçari në Tiranë

Aksident me vdekje në Korçë, zetori përplas motorin, dy persona të vdekur

PD kërkon përballje me Nanon:Trego ç’bisedove me Lamin për Martinajn. Naço:S’e lejon sekreti hetimor

“Ekstradoni kriminelët nga Dubai”, Noka shtron kërkesën. Naço: Na jep informacione nëse ke

Noka kërkon llogari për Martinajn, Kuko: Jam këtu për tjetër gjë, Deputeti:Po thërrasim Kulturën pra

Salianji: Ekstradoni kriminelët nga Dubai, këtu kërcet pushka, atje hapet shmapanja. Kuko:I takon MD

Salianji: Në Shqipëri kërcet pushka, në Dubai hapet shampanjë! Krerët e grupeve kriminale të lirë

Ka shkuar mirë? Rama del i qeshur nga "Vila 30", i hedh dorën në qafë Kurtit

E PAPRITUR! Rama zhvillon takim 'kokë më kokë' me Kurtin në Tiranë

'RING'/ Kontrabandë nga Libia në Durrës, sekuestrohen 2275 ton naftë, arrestohen 4 persona

Marrëveshja Shqipëri-Emirate të Bashkuara, Alibeaj: Kush kryen krime është në Dubai

Shqiptarët me gomone drejt Anglisë, Ministria e Brendshme: Nuk është fenomen i panjohur

Noka kërkon 'llogari' për zhdukjen e Martinajn: A ka informacion Qeveria? Thonë e gjeti hasmi

Bushka- Alibeajt: Ti je anatemuar në publik. Deputeti: Po e di, merr masë nëse shkela etikën

Çantën e mbushur me detonatorë e C4, arrestohet sa zbret nga urbani 44-vjeçari në Shijak

'Po u thonë diçka politikës shqiptare'/ Alibeaj: Çunat e Londrës vijnë në Bllok me makina angleze

Shqiptarët drejt Britanisë, Alibeaj: Largohen për të qëndruar në shtëpi bari, sa të rinj janë atje?

'Ligjet'/ Memorandumi Shqipëri-Britani e Madhe për emigracionin, Sula: Pse u miratua me urgjencë?

'Territorialja'/ PS kundërshton propozimin e PD, Balla: I qëndrojmë ndarjes aktuale me 61 Bashki

Balla: Bashkëpuntorët e sigurimit të shtetit sillen sikur nuk u ka hyrë asgjë në këmbë

'Të hetohet Berisha', Balla: Dua përgjigje nga SPAK, PS qëndron ndarjes aktuale të Bashkive

Xhixho përplaset me kryebashkiakun Suli për shkollën "Ibrahim Basha": Pse s'është ndërtuar?

Transportonte 17 emigrantë të paligjshëm, arrestohet 35-vjeçari në Qafë-Botë

Hajdari: Të dalim në protesta, një grup njerëzish me në krye Ramën po uzurpojnë pushtetet

Përkujtimohet Azem Hajdari,djemtë i shkojnë me nuset për dore,Rudina merr të bijën, s'mungon Berisha

Veliaj s'përmbahet përballë gjimnazistëve/ Tregon idenë e tij për një shkollë të mirë: Si hotel

24 vite nga vrasja e Hajdarit/ Berisha: Hyri në histori, për 3 ditë rrëzoi regjimin

Shqiptarët dynden drejt Britanisë, ambasadori: Pasurimi i shpejtë ju çon drejt drogës

Deputetja i kthehet keq ish-zv.kryeministrit: Ahmetaj po deshe ta liroj vendin ta drejtosh

Sulmi ndaj sistemeve/ Salianji dhe Noka kërkesë AKSHI-t: Pse nuk u garantua siguria?

Arsimimi në Shqipëri, Yuri Kim: Faktor kyç, ndikon në përparimin tuaj

'Fëmijët kanë mundësi të punësohen'/ Rama: 11-vjeçarja në Shenavlash mbante shtëpinë me para

Abetarja e unifikuar/ Rama: Maqedonia parimisht dakord, diskutuam me Malin e Zi dhe Serbinë

Dëgjohet muzikë në Kongres, Rama: Jetojnë me ‘radio’ në xhep, njëri më tha është zilja e gruas

Kongresi, Rama: Kërcënimi ndaj gjuhës është i madh, do diskutojmë futjen e saj në çdo nivel arsimi

Rama mbledh Kongresin e Arsimit, Yuri Kim ende përgjumshëm

Dita e parë e shkollës, Rama këshillon të vegjëlit: Bëni qef dhe punë

Shtëpinë e kishte kthyer në “dyqan”, arrestohet i riu në Fier, e spiunuan për "Zastava"

Hakerat e Iranit futen në sistemin e kamerave të kufijve shqiptarë! Publikojnë videon

Sulmi kibernetik, radhë të gjata në doganën e Bllatës

Probleme me sistemin TIMS në Kapshticë, po punohet me regjistra

Berisha: Rama firmos kontratat korruptive! Rrugën Korçë-Kolonjë e mori në dorë një ish-deputet i PS