LIVE UPDATES
Insights

Kush e garanton trafikun e kokainës nga Porti i Durrësit? Anti-droga ka mbetur me 'gisht në gojë'

A behet vertet fjale per hajdute bananesh thene thjesht dhe pa nene te Kodit Penal? Apo serisht eshte nje histori kokaine e hetuar keq?

19 Korrik 2022, 12:53 Nga Anila Hoxha
Kush e garanton trafikun e kokainës nga Porti i Durrësit? Anti-droga
Foto ilustruese

Arrestimi i 20 personave , midis tyre 16 punononjes te le pershtypjen se porti i Durresit sapo ka nisur te pastrohet aq me teper kur prokuroria shkoi ne gjykate me kerkesa per pezullimin nga detyra te te dyshuarve kryesisht per shperdorim detyre.
Por meqe kemi privilegjin e dyshimit, le te dyshojme dhe kesaj radhe. A behet vertet fjale per hajdute bananesh thene thjesht dhe pa nene te Kodit Penal? Apo serisht eshte nje histori kokaine e hetuar keq?

Mbas aksionesh te deshtuara, ku konteniere frutash egzotike ne kohe te ndryshme kane rezultuar te hapura dhe ngarkesat qe ndiqeshin ne distance por qe dyshohej se kishte kokaine nuk jane gjetur, hetimi i fundit ishte nje rast i volitshem per te vene pikat mbi ï". Per te treguar se porti i Durresit ka standartet me te larta te kontrollit nga njera ane, apo qe si cdo port ne Europe eshte kthyer edhe ai ne rruge kalimi per ngarkesa kokaine qe dergohen nga Ekuadori dhe Kolumbia. Ne kete pike, trafiku nderkombetar i kokaines kerkon hetim te thelluar dhe jo hetime gjysmake me fabula qe nuk tregohen as per barcaleta.

Kush e garanton trafikun e kokainës nga Porti i Durrësit? Anti-droga

Por meqe kam qasjen ti besoj institucionet, sapo sheh shkresat ne pamje te pare te krijohet ideja se askush nuk ja rreshket dot ligjit , dhe se dijenia eshte e plote edhe ndaj punonjesve qe hapin konteniere e vjedhin banane dhe qe shperdorojne detyren duke mbyllur syte e duke mos i pare bananet.

Preferoj ti qendroj strikte versionit te dokumentuar qe tregon se te 20 ata u arrestuan se kryen kontrabande dhe se thyen e zevendesuan shenjat e autoriteteve doganore. Por ky version me trishton , mbasi pyetja normale qe vjen pas kesaj eshte. Po mire sa do te fitonin 20 te akuzuarit mbasi vodhen 49 arka me banane?

Me llogari te thjeshte i bie secili fitoi gati 2 arka e gjysem me banane. Pra ata rezikuan dhe i hodhen sikur svlejne nje grosh dinjiteti, integriteti, karriera, detyra , liria per vetem gati 2 arka e gjysem me banane???? Dhe keto banane ishin aq atraktive sa doganiere te superpaguar as qe pyeten per gjurmet qe mbeten si plumbcja qe mungonte. Dokumenti tregon se arkat mungonin dhe padyshim dikush apo disa jane pergjegjes. Ose ka dicka me te madhe qe nuk po hetohet sic duhet. Nuk e di nese eshte paaftesi. 

Por meqenese ka ndodhur qe antidroga ka mbetur me gisht ne goje dhe disa here kur ka hapur konteniere sepse MJESHTRAT e kishin rrembyer kokainen, e drejte eshte te dyshojme se aty eshte vjedhur kokaine. Ne kete pike pergjegjes nuk jane vetem 20 punonjes e punetore, por ceshtja behet akoma me e madhe. Sepse ne nje rast , hetimi per nje kompani se nxorri nga porti kamionin me banane po pastaj i mungonin disa arka dhe pastaj u njoftua policia dhe pastaj u arrestua shoferi, ende ka te panjohura.

Ne nje rast tjeter, njesia speciale e vezhgimit priti me dite te tera dhe kur e hapen kontenierin gjeten aty vetem GPS
Me tej shembujt jane te larmishem , nje shtetas vijon te jete ne kerkim sepse dyshohet qe organizoi vjedhjen e pakove me kokaine qe ne fakt nga DEA ishin mbushur me oriz dhe allci , duke qene se rruga e gjate e gris thesin me miell . Po per portin e Durresit me githe keto dosje nuk ka ende nje strategji te re qe ti hedhe kartat mbi tavoline. Kush e garanton trafikun e kokaines nga porti i Durresit? Ka vetem nje pyetje

Per tu kthyer tek te 20 e arrestuar per kontrabande. Si shembull optimist qe eshte mbi hetime te detajuara duke ngritur akuzen e kontrabandes, jam e detyruar te lexoj se cfare thote ligji per kontrabanden "importimi, eksportimi ose transitimi i mallrave, nëpërmjet kalimit jashtë pikave doganore, fshehjes së plotë ose të pjesshme, mosdeklarimit të saktë në doganë, deklarimit të rremë për natyrën, llojin, cilësinë, çmimin, destinacionin e mallit ose të tjera forma, që kanë për qëllim shmangien nga detyrimet doganore ose përfitimin pjesor a tërësor të një përjashtimi, rimbursimi ose reduktimi nga tarifat doganore, taksat, tatimet, akciza ose të një avantazhi të çfarëdoshëm, që ka të bëjë me importin ose eksportin e mallrave, dënohet me burgim deri në pesë vjet.Po kjo vepër, kur kryhet në bashkëpunim ose më shumë se një herë, dënohet me burgim nga tre deri në shtatë vjet.”

Me siguri secili prej te dyshuarve qe u implikua ne kete krim per 2 arka e gjysem banane, nuk e ka ditur qe denimi shkon ne pese vjet burg. Dhe ne rast se disa prej te dyshuarve munden te kryejne kontrabande nen bekimin e punonjesve qe shperdoruan detyren ( gjithmone duke i qendruar verisionit hetmor) , cfare do te benin ata nese keto arka do ishin me kokaine?

anila hoxha banane me kokaine ne shqiperi

Sondazh

Poll

Insights 16 Korrik 2022, 08:14 e.k

Gara e pushimeve në rrjetet sociale

Foto ilustruese TIRANË-  Nga Edlira Çepani Në një bisedë mes miqsh ku të parët pyesin “Ku keni qenë ...

Insights 12 Korrik 2022, 11:32 Ervin Sefa

Një dekoratë e munguar…

Foto ilustruese Ka shume vite që Institucioni i Presidentit të Republikës që ka si objekt të rëndësishëm te aktivit...

Insights 11 Korrik 2022, 12:33 k.m.

Çfarë po ndodh në Kaliningrad?

Foto ilustruese Moska gjendet në mesin e një konflikti tjetër në Evropën Lindore, teksa Lituania vendosi të ndalojë disa...

Tragjedia e Himarës, Policia aksion në bregdet, në 'shënjestër' dhjetëra 'Jet ski', gomone dhe skafe

Tragjedia e Himarës, Policia aksion në bregdet, në 'shënjestër' dhjetëra 'Jet ski', gomone dhe skafe

Përfshihet nga flakët “Golfi” tek “Zogu i Zi”, shkak problemet teknike

Kulla e vrojtimit bosh...në Potam mungon roja bregdetare, pushuesit në mëshirë të fatit

Dita e tretë e protestave në Vlorë/ Pronarët e skafeve dhe gomoneve: Na lini të lundrojmë

8 kg kanabis, në makinë iu gjet edhe një kallashnikov! Arrestohen 3 të rinj në Tropojë

Bllokohen dy turistë gjermanë në Tropojë, përfundojnë në spital

Aktivizohet një vatër zjarri në Sarandë, digjet ullishtja

Sali Berisha: Ilir Meta është opozitar i vërtetë, do të bashkërendojmë aksionin

Çuçi pranon shoqatën e velierave: E kam krijuar me miq pasionantë, s'kam biznes

Bosh plazhi i Livadhit në Himarë, sezoni i verës dështim në Shqipëri

PARALAJMËRIMI/ Berisha-Ramës: Bëj ç’të duash, e ke kohën e numëruar!

Afera e Portit të Durrësit/ Berisha: Mos bini pre, mos blini apartamente

Tragjedia në Himarë/ Berisha: Janë zhdukur kamerat që kanë filmuar skenën e aksidentit

Meta: Do vendosë sovrani, do shikoni pastaj politikanët do bëjnë më si të fortë?

Meta i bën premtimin Ramës: Do përfundosh nën këmbët e popullit të lirisë!

Meta i del në krah Berishës: PD është një dhe vetëm një, koha e përgjumjes ka mbaruar

Begaj s'ka reaguar për tragjedinë e Himarës/ Meta: Nuk është etike ta komentoj, Çuçi të ketë turp

Ilir Meta: Iniciative ligjore në Kuvend për të garantuar indeksimin e pagave

Vrasja e 7-vjeçares në Potam, Arjan Tase mbërrin në Gjykatë, mbahet i fshehur nga kamerat

Tragjedia në Himarë, Berisha: Vogëlushja u vra nga një skafist qeveritar, duhet dorëheqje

A do kishte pasur dorëheqje po të ishte Basha ministër?Ja si i përgjigjet Berisha pyetjes pikante

Protesta para Kryeministrisë/ Bashkohet Ilir Meta dhe Sali Berisha

Incidenti/ Qytetari në protestë: Largohuni nga politika ju pleqtë! Berisha: Lëre mos e luaj!

Vrasja e 7-vjeçares, agravohet protesta, qytetarët përplasen me policinë

Manovra e rrezikshme në Shëngjin, Policia reagon pas videos me jet-ski: S'është aktuale

Fusnin mallra kontrabandë, arrestohen 4 persona

Protesta e sotme, Meta: Çdo qytetar duhet të jetë i pranishëm

Meta ngushëllime në familjen Avdia:Vrasje e paralajmëruar, tallje të thuash se kemi siguri në plazhe

E konfirmon! Berisha: Sot do jem në protestë si qytetar

Aksidenti me një viktimë në Elbasan, kamioni e bën COPË 'Benzin', autori qëndron ende në timon

Berisha te familja e 7-vjeçares: Krim horror, akt i kryer nga një njeri i qeverisë

Berisha del i përlotur nga familja Avdia

Tragjedia në Himarë/ Berisha shkon për ngushëllim në familjen Avdia

Tragjedia/ Nano vizitë te familja Avdia: S'dua të keqinterpretohet ardhja ime, jam këtu si prind

Zjarr i madh në Vaun e Dejës, mali i Zefjanës përfshihet nga flakët

Operacioni 'Streha' në Tiranë, i shpallur në kërkim për prostitucion, në pranga Klodian Lila

Faza e 11-të e operacionit 'Restart'/ Do transportonin drogë me kamion drejt Turqisë, 2 të arrestuar

Komisari Tase aksidentoi për vdekje të miturën, Nano: Kush abuzon me detyrën ka dënim maksimal

Do jetë i pranishëm në protestën për vdekjen e 7-vjeçares? Meta: Varet nga axhenda ime

'Shteti ka rënë'/ Meta: Koha e mjekimit për Ramën po vjen, jemi në gjendje emergjence

Tragjedia në Himarë 'harrohet' nga drejtuesit e skafeve, në Sarandë qarkullojnë shumë pranë fëmijëve

Vrau të miturën në breg të detit, Policia Kufitare heq skafin nga vendngjarja

Ç'duhet të ndodhë që të vihet mësim? Disa orë pas tragjedisë, skafet lëvizin lirshëm në Himarë

"O Tani, jam unë, nuk doja"/ Momenti pas vrasjes së fëmijës, Tase mbi gomone, i kërkojnë llogari

'Plumbin do hash'/ MOMENTI kur ish-komisari i Himarës shikon fëmijën e vdekur, njerëzit: Vriteni!

Fëmija përplaset nga skafi në Himarë, i mituri merret nga ambulanca, policia rrethon zonën

Ndërtuan pa leje një mol dhe hodhën inerte në det, arrestohen 3 persona në Vlorë

Vrau partneren në Elbasan, Mici në gjyq: Nuk e mbaj mend ditëlindjen, s’kam lekë për avokat

Gara për projektin Milot-Fier, Rama: Akuzat se kompania ishte paracaktuar një vrimë në ujë

Rama: Do transformojë ekonominë dhe turizmin, afron ndjeshëm jugun me veriun e vendit