LIVE UPDATES

kosova ne hage

Çfarë do të thotë saktësisht një virus që bëhet endemik?

Çfarë do të thotë saktësisht një virus që bëhet endemik?

Presidenti Biden rikonfirmon angazhimin amerikan

Rama në SHBA, merr pjesë në samitin e OKB-së/ Nesër takim

Covidi në SHBA, CDC paralajmëron/ Ja vendet drejt të cilave

Altin Goxhaj përballë Ylli Rakipit dhe Arjan Currit – Të Paekspozuarit në MCN TV

Altin Goxhaj përballë Ylli Rakipit dhe Arjan Currit – Të Paekspozuarit në MCN TV

Kosova në Hagë/ 4 ish-zyrtarët dalin për herë të tretë para tribunalit, përplasje në seancë. Prokuroria: Ju kemi çuar - Bota
LIVE UPDATES
Bota

Kosova në Hagë/ 4 ish-zyrtarët dalin për herë të tretë para tribunalit, përplasje në seancë. Prokuroria: Ju kemi çuar

17 Dhjetor 2020, 08:08 Nga DOSJA
Kosova në Hagë/ 4 ish-zyrtarët dalin për herë të

TIRANË– Për herë të tretë! Katër ish-zyrtarët e UÇK-së, ish- presidenti Hashim Thaçi, Kadri Veseli, Jakup Krasniqi dhe Rexhep Selimi kanë dalë para tribunës së Gjykatës Speciale. Seanca e sotme u zhvilluar me debate dhe përlasje mes prokurorisë dhe palëve mbrojtëse.

Kërkesa e Thaçit për tu gjykuar në liri u rrëzua, duke e lënë ish-Presidentin në qeli këtë fundivit për festat dhe Krishtlindje. Mbrojtja e ish-drejtuesve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, ka përsëritur kërkesën e tyre të parë që kanë pasur, për nisjen e gjykimit të në verën e vitit 2022, 18 muaj më pas, pork jo gjë është kundërshtuar nga Prokuroria.

Prokuroria tha se në muajin korrik mund të përfundojnë hetimet dhe në muajin shtator të vitit 2021 të nisë procesi gjyqësor. Avokatët e konsideruan absursde që të kishin kohë vetëm tre muaj për të shqyrtuar dosjet pas përfundimit të hetimeve. Madje David Hooper, e konsideroi një çmenduri këtë fakt duke shtuar se ‘më vjen të pickoj veten nga kjo që dëgjova’.

Përplasje mes avokatëve dhe prokurorisë pati edhe për dokumentacionin e dorëzuar. Prokuroria tha se janë dorëzuar për rreth 300 dokumente me gjithçka të sqaruar, por avokatët e kundërshtuan këtë gjë. Hooper dhe Ben Emmerson, avokati i Kadri Veselit tha se dosjet janë të pasakta, pasi flitet për krime ndërsa nuk përcaktohet ç’lloj krimi është dhe cili person i adresohet.

Ndalni gijotinën. Për çështje të tilla duhen të paktën 3 vjet kohë,”- tha Emmerson. Gjykata paralajëmroi se do të rrëzonte gjykimin në liri edhe për dy të tjerët, Jakup Krasniqin dhe Rexhep Selimin. Kadri Veseli nuk e ka bërë një kërkesë të tillë.

Seanca e fundit u zhvillua më datë 18 nëntor, ku pati diskutime të zjarrta mes palëve. Së fundmi është konfirmuar aktakuza për dy të tjerë, Nesim Haradinajn dhe Hysni Gucatin. Seanca për Haradinajn dhe Gucatin do të zhvillohet nesër (18 dhjetor) në orën 14:00.Gucati dhe Haradinaj akuzohen për pengim të drejtësisë.

Ndërsa ish- presidenti Hashim Thaçi së bashku me Veselin,  Krasniqin e Selimin akuzohen për krime lufte. Mbi ta rëndojnë akuza, për përndjekje, burgosje, ndalim arbitrar, aktet të tjera ç’njerëzore, trajtim mizor, torturë, vrasje si krim kundër njerëzimit, vrasje e paligjshme si krim lufte, zhdukje me forcë e personave.

(f.m/dosja.al)

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

rajoni rajoni hashim thaci jakup krasniqi kadri veseli kosova ne hage rexhep selimi hashim thaci jakup krasniqi kadri veseli kosova ne hage rexhep selimi

Sondazh

Poll

Bota 17 Dhjetor 2020, 06:47

Lockdown, një llogari me shumë të panjohura

Kancelarja gjermane, Angela Merkel e ka nënvlerësuar rrezikun e Coronës. Në fund të shtatorit u shpërnda si thashethem nëpër media informacioni, se kristiandemo...

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës

Mandati i Xhaçkës, Bushka: Duam kohë për raportin. Alibeaj: Mos nxirrni sebepe