LIVE UPDATES

lufta rusi-ukraine

Bota 15 Prill 2022, 06:30

Luftanija ruse fundoset në Detin e Zi

Luftanija ruse Moskva është fundosur në Detin e Zi, pas dëmtimeve që ka pësuar gjatë operacionit ushtarak në Ukrainë, ka thënë Ministria ruse e Mbrojtjes në orë...

Çfarë do të thotë saktësisht një virus që bëhet endemik?

Çfarë do të thotë saktësisht një virus që bëhet endemik?

Presidenti Biden rikonfirmon angazhimin amerikan

Rama në SHBA, merr pjesë në samitin e OKB-së/ Nesër takim

Covidi në SHBA, CDC paralajmëron/ Ja vendet drejt të cilave

Altin Goxhaj përballë Ylli Rakipit dhe Arjan Currit – Të Paekspozuarit në MCN TV

Altin Goxhaj përballë Ylli Rakipit dhe Arjan Currit – Të Paekspozuarit në MCN TV

Ukraina fiton luftën/Filmi Atlantis, sot bën namin në kinema,parashikoi gjithçka që në 2019 - Bota
LIVE UPDATES
Bota

Ukraina fiton luftën/Filmi Atlantis, sot bën namin në kinema,parashikoi gjithçka që në 2019

22 Mars 2022, 17:34 Nga DOSJA
Ukraina fiton luftën/Filmi Atlantis, sot bën namin në

Nga The Economist

I zhvendosur në vitin 2025 , “Atlantis” përshkruan pasojat e zymta të një lufte midis Ukrainës dhe Rusisë. Ukraina ka triumfuar, por me kosto të madhe. Ujërat nëntokësore janë të helmuara. Peisazhet me baltë janë të mbushura me ndërtesa me shenja dhe makineri të ndryshkura. Punëtorët me kostume të bardha zhvarrosin kufomat, duke numëruar detajet e mbetjeve. Dy veteranë të tronditur të luftës qëllojnë me radhë objektivat: protagonisti, Sergiy (Andriy Rymaruk), drejton një plumb të fundit, pothuajse si një mendim i mëvonshëm, në jelekun mbrojtës të shokut të tij, duke e rrëzuar atë në tokë.

Me “Atlantis”, Valentyn Vasyanovych i ktheu pasgoditjet e zymta të luftës në poezi vizuale. Më vonë, shoku i Sergiy-t, një punëtor çeliku, zbret nga një ballkoni në një kazan me metal të shkrirë; vizualisht, tabloja është po aq e bukur sa një pikturë e Mjeshtrit të Vjetër. 108 minutat e filmit përbëhen nga vetëm 28 xhirime. Shumica janë të gjera. Vetëm në disa prej tyre lëviz kamera, e cila drejtohej nga zoti Vasyanovych.

Xhirimet u zhvilluan në dhe afër qytetit lindor të Ukrainës, Mariupol, në vitin 2018, katër vjet pasi Rusia pushtoi Krimenë dhe filloi të nxiste një luftë separatiste aty pranë. Pas redaktimit të një prerjeje të përafërt, Vasyanovych e konsideroi filmin të paplotë. U deshën gjashtë muaj të tjerë për të krijuar një pjesë të vogël të skenave shtesë. Njëra prej tyre u bë kulmi emocional i filmit – një puthje mes Sergiy dhe një ndihmësmjeku që del vullnetar për të identifikuar trupat me Black Tulip, një organizatë ukrainase që e bën këtë në jetën reale.

“Atlantis”, i cili kushtoi 1.2 milion dollarë për të realizuar, pati premierën e tij në Venecia në vitin 2019 dhe ka fituar një sërë çmimesh në festivalet e filmit në mbarë botën. Fotografia i kënaqi kritikët dhe u zgjodh si hyrja e Ukrainës në Çmimet e Akademisë (megjithëse nuk u nominua). Por, thotë Vladimir Yatsenko, bashkëpronar i ForeFilms, një nga kompanitë e prodhimit që realizuan filmin, shitjet kishin qenë të dobëta para luftës aktuale. Kjo ka ndryshuar në vazhdën e pushtimit të Rusisë: sulmi ka ngjallur interesin dhe simpatinë për Ukrainën. Rezistenca e egër e vendit ka bërë që disa të besojnë se lideri ushtarak mund të mbizotërojë.

Kjo po i jep filmit një status “profetik”, thotë Charles Bin i Best Friend Forever, një agjent shitjesh në Bruksel. Si rezultat, shpërndarësit kanë regjistruar interesin e tyre dhe “Atlantis” tani është i disponueshëm në disa shërbime transmetimi, duke përfshirë Amazon Prime, HBO Max, iTunes dhe MUBI. Filmi do të shfaqet së shpejti në kinematë në Japoni dhe më 11 prill në Itali.

Sot, zotërinjtë Vasyanovych dhe Yatsenko janë duke filmuar dokumentarë lufte në dhe afër Kievit, ku ata jetojnë. Ata janë të përgatitur për të luftuar. “Ne nuk mund të kandidojmë thjesht sepse nuk kemi asnjë vend tjetër,” thotë Yatsenko. Ai është udhëzuar për përdorimin e raketave të drejtuara nga NLAW, një armë antitank e dhuruar Ukrainës nga Britania. Z. Vasyanovych mban një kallashnikov.

Cilido qoftë rezultati i luftës, “Atlantis” sugjeron se plagët do të jenë të thella. Veçoria pasuese e Vasyanovych, “Reflektimi”, ofron një tjetër paralajmërim të tillë. Ky film, i cili pati premierën e tij vitin e kaluar, sjell një mesazh po aq rrëqethës për ukrainasit në rrezik nënshtrimi nga Rusia: ka të bëjë me torturën në një burg sekret të drejtuar nga separatistët e mbështetur nga Kremlini në një pjesë të Ukrainës lindore të pushtuar që nga viti 2014.

Rrëfime të shumta të këtyre birucave janë shfaqur në jetën reale. Stanislav Aseyev, një gazetar ukrainas i cili shkroi një libër për torturimin dhe burgosjen e tij në një institucion të tillë me akuza për spiunazh, punoi si konsulent në film. Natyrisht, Amerika ka thënë së fundmi se ka informacione të besueshme se Rusia ka një listë të goditur të ukrainasve “për t’u vrarë ose dërguar në kampe”. Nëse një listë e tillë ekziston, thotë zoti Yatsenko, ai dhe zoti Vasyanovych janë ndoshta në të.

Pavarësisht vlerësimit të kritikëve, shitjet e “Reflection” kanë qenë “të vështira, të jem i sinqertë”, thotë Barbara Van Lombeek nga The PR Factory, një firmë që promovon filmin pro bono. Për një film me skena grafike të asaj që zoti Vasyanovych e quan torturë “mesjetare”, ndoshta kjo nuk është befasuese. Por me raportet për mizoritë ruse që po derdhen nga Ukraina, edhe kjo mund të jetë jashtëzakonisht e rëndësishme.

Përkthyer nga The Economist: I.A/Dosja.al

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

bota bota andriy rymaruk barbara van lombeek lufta ukraine-rusi andriy rymaruk barbara van lombeek lufta ukraine-rusi

Sondazh

Poll

Drafti Ramës për asosacionin, Berisha: Rama shpalosi veten si vasal i Vuçiç

Drafti Ramës për asosacionin, Berisha: Rama shpalosi veten si vasal i Vuçiç

Rrezikon Albin Kurti të shpallet non grata nga SHBA-të? Rama: Nuk i hy këtyre gjërave...

Rama per dialogun Kosove Serbi: Situata po behet alarmante

Basha: PD nuk e drejton Berisha, është përjashtuar

Basha: Nuk jam takuar asnjëherë me Taulant Ballën spekulime

Fillimisht e mohon, pastaj flet për dhunën,Basha për OFENDIMET e mbështetësve të tij: S'i kam parë..

Zgjedhjet në PD/ Bardhi i kthehet Alibeajt: S'jam emocional, qëndrimi im është parimor

Salianji: Opozita do të duhet të ribëhet

A do e mbështesë Bashën për kryetar, përgjigjet Alibeaj

Tensionet në mbledhjen e PD, Alibeaj: Asnjë nga anëtarët e kryesisë nuk ka qenë në presion.

'Duhet t'i lëvizim makinat'/ Numërimi i votave, kryetari i KAS: Do ndërpresim seancën

Pallati qe “fundosi” kryebashkiakun Dako

Arrestimi i Dakos, Berisha: Gjushi shkoi si ai në vresht për kokë të Tahirit, e meriton plotësisht..

Arrestimi i Dakos, Balla: Rama ishte i qartë

Votimi në burgun e Rrogozhinës, Berisha sulmon Rusmalin: Kriminel elektoral, ëndërron të bëhet ....

Arrestimi i Dakos, Ibrahimaj refuzon të flasë: Nuk shprehemi për çështjet e drejtësisë

Vendim i Këshillit të Ministrave: Shfuqizohet bordi i transparencës për çmimin e karburanteve

Rënia euros Ibrahimaj Deri në mars të vitit të ardhshëm,eskportuesit nuk do paguajnë tatim mbi fitim

“Dhunë, kërcënime dhe sharje”, kurthi që iu ngrit deputetëve nga mbështetësit e Bashës

'Nuk është e lehtë...'/ Arrestimi i Vangjush Dakos, reagon për herë të parë Rama: Deri dje krah....

Arrestimi Dakos/ Drejtoria e Policisë merr masa, mbulon godinën

Vihet në pranga 31-vjeçari, sekuestrohen 3 biçikleta të dyshuara të vjedhura prej tij dhe...

“A jeni në vete? Po jo ore tani” Silva Bino acarohet nga prania e gazetarëve pasi dëshmoi në SPAK

Silva Bino 1 orë në SPAK: Kisha një punë, s’kam asgjë për të thën

'Kadastra është portreti i turpit tonë'/ Rama: Dyert e saj do t'i mbyllim, brenda muajit....

"Deputeti nuk mban përgjegjësi për atë që thotë” Basha: Nevojitet ligj i duhur për referendumet

dosja sot 5 qershor

“Në spitalin e Lushnjës bëhen vetëm synetlliqe”, Korreshi: Daja im do të bënte operacion tëmthin…

Balla 'ngacmon' Berishën: Humbe Tropojën, po të dilja ashtu në Librazhd, s'do vija më këtu...

Tensionet në veri të Kosovës/ Berisha: Padroni i Vuçiçit në Tiranë po nxit luftën!

Berisha thirrje për protesta: Jam i bindur se shqiptarët do ngrihen, nuk ka rrugë tjetër

Arrestimi i sekretares së 'MSH', Braçe opozitës: Të fundit që duhet të flasin për korrupsion.

Kuvendi nis me PËRPLASJE/ Bardhi: Manastirliu të dorëhiqet. Braçe i lë fjalën Sulës.

E kishte parkuar poshtë pallatit në Shëngjin/ I thyhen xhamat makinës anëtares së këshillit Bashkiak

Dash Sula: Zoti ju dhentë mend. Keni krijuar grup parlamentar ne burg

Gazment Bardhi pyet Ramën: Pse Vangjush Dako po hyn e del shumë shpesh nga SPAK?

Aksident tek Zogu i Zi në Tiranë, një i plagosur

Ku e dinte?Arrestimi i sekretares së Ministrisë së Shëndetësisë,Rama: Si mund të ndodhë? Na vë në...

'Bashkëshortja e tij ka kriza shëndetësore'/ Avokati: Plotësoi 5 kushte për t'u liruar

'Është dita e fundit e durimit...'/ Lirimi i Tahirit, Berisha: U bë me urdhër nga Rama

Kallëzimet për zgjedhjet vendore, Flamur Noka 1 orë në SPAK: Do më shihni më shpesh këtu

'Nesër publikojmë provat'/ Berisha KQZ-së:Dorëzoni dokumentet për farsën zgjedhore, Rama po i pengon

Basha: Nuk jam bërë pishman për përjashtimin e Berishës.

Aksidenti i rëndë në Ksamil/ Motori me dy persona përplaset me makinën,

"Vjen erë e peshkut të para një jave", Basha për kompetencat e presidentit

Shkojnë t’iu shembin banesën në Vlorë, Policia i tërheq zvarre

Basha: Marrëveshja Berisha-Rama e 2008-ës dëmtoi bashkëjetesës demokratike.

“Maskat” grabisin banesën e biznesmenit në Lushnje, marrin paratë dhe bizhuteritë

Tensionet në veri/ Vuçiç 'mobilizoi' ushtrinë, Rama: Shfaqje e pabesueshme, ushtria ZERO fuqi....

Aksident në Lushnje/ Makinat përplasen e përfundojnë në trotuar, plagoset taksisti dhe mësuesja