LIVE UPDATES

kuriozitete

Art&Argëtim 17 Prill 2022, 10:14

NASA publikon pamje nga hëna e plotë rozë

SHBA-NASA ka publikuar pamje nga hëna e plotë e 16 Prillit. Sipas Almanakut të Farmerit dhe NASA-s në Shtetet e Bashkuara hëna e plotë e 16 Prillit quhet ndrysh...

Art&Argëtim 18 Shkurt 2022, 15:52

Po sikur femrat të mos lindin më kurrë?

SHBA– Ideja e rritjes së një fëmije në një mjedis artificial jashtë trupit të njeriut është konsideruar gjithmonë në sferat e fantashkencës, por mund të m...

Art&Argëtim 3 Dhjetor 2021, 20:27

Zbulohen fosilet më të vjetra në itali

Një grup ndërkombëtar kërkimor i drejtuar nga Federico Fanti i ‘Universiteti të  Bolonjës  ka zbuluar 7 fosile të reja të dinosaurëve zbuluar pranë Triest...

Art&Argëtim 20 Nëntor 2021, 19:11

Dita kur linde tregon GJITHÇKA rreth teje

Çfarë tregon data e lindjes për ju? Lexoni artikullin e mëposhtëm për të mësuar disa detaje më shumë. Numerologët thonë se ditëlindja sjell me vete disa ...

Çfarë do të thotë saktësisht një virus që bëhet endemik?

Çfarë do të thotë saktësisht një virus që bëhet endemik?

Presidenti Biden rikonfirmon angazhimin amerikan

Rama në SHBA, merr pjesë në samitin e OKB-së/ Nesër takim

Covidi në SHBA, CDC paralajmëron/ Ja vendet drejt të cilave

Altin Goxhaj përballë Ylli Rakipit dhe Arjan Currit – Të Paekspozuarit në MCN TV

Altin Goxhaj përballë Ylli Rakipit dhe Arjan Currit – Të Paekspozuarit në MCN TV

“Euro2020” / Itali-Angli, kuriozitete në prag të finales të madhe në “Wembley” - Sport
LIVE UPDATES
Sport

“Euro2020” / Itali-Angli, kuriozitete në prag të finales të madhe në “Wembley”

8 Korrik 2021, 18:36 Nga DOSJA
“Euro2020” / Itali-Angli, kuriozitete në prag të finales

ITALI – Lojtarët do të jenë në fushë, në stol do të jetë një ndeshje shahu midis Mancini dhe Southgate, por precedentët dhe kuriozitetet, me gjasa mund të ndikojnë në rezultatin e finales të së dielës në mbrëmje në “Wembley”.

Azzurrët, që kurrë nuk kanë humbur kundër Anglisë, midis Kampionatit Europian dhe Kupës së Botës, po kërkojnë një triumf që u ka munguar që nga viti 1968, ndërsa për anglezët kjo është finalja e parë.

“Wembley” është një garanci për “Tre Luanët” (15 fitore në 17 ndeshjet e fundit), por dy herët e fundit, ekipi që luajti në shtëpi në finale, ka humbur gjithmonë (Portugalia 2004 dhe Franca 2016).

● Kjo do të jetë finalja e 10-të e Italisë në një turne të madh ndërkombëtar (6 Kupa Bote, 4 Kampionate Europiane): vetëm Gjermania (14 herë) ka luajtur më shumë në kampionatet europiane. Italia fitoi Kampionatin Europian më 1968, pastaj humbi dy finalet e ardhshme në këtë garë (2000 dhe 2012).

● Kjo do të jetë finalja e parë europiane e Anglisë dhe e para në një turne të madh ndërkombëtar, që nga fitimi i Kupës së Botës më 1966. Eshtë hendeku më i thellë midis dy finaleve (Botëror/Euro) për çdo ekip kombëtar europian (55 vite).

● Anglia është kombi i 13-të, që merr pjesë në një finale europiane – vetëm 3 nga 12 të mëparshmit kanë humbur finalen e tyre të parë në garë: Jugosllavia (1960), Belgjika (1980) dhe Portugalia ( 2004)

● Italia ka përfunduar e dyta në Kampionatet Europiane në dy raste, duke humbur ndaj Francës në 2000 dhe Spanjës në 2012. Vetëm Gjermania dhe BRSS (tre secila) kanë përfunduar të dytat.

● Në “Euro2020” Anglia do të presë finalen. Ky është rasti i 11-të, që një ekip kombëtar europian ka marrë pjesë në një finale të madhe si vend pritës (Kupa e Botës/Euro). Të dy finalistët e fundit pritës, humbën finalen (Portugalia në Euro2004 dhe Franca në Euro2016).

● Italia kurrë nuk ka humbur ndaj Anglisë në një turne të madh ndërkombëtar (3W, 1N): 1-0 në “Euro1980”, 2-1 në Kupat e Botës 1990 dhe 2014 dhe barazim 0-0 përpara se të fitonte me penallti në “Euro2012”.

● Anglia ka fituar vetëm 2 nga 14 ndeshjet e fundit me Italinë në të gjitha garat (5N, 7P): 2-0 në qershor 1997 dhe 2-1 në gusht 2013, të dyja miqësore. Anglia ka fituar vetëm një nga 8 ndeshjet zyrtare me Italinë (2N, 5P), 2-0 një kualifikuese për Kupën e Botës më nëntor 1977.

● Kjo është finalja e tretë e një turneu të madh, që do të mbahet në “Wembley Stadium” (Kupa e Botës/Euro). Dy të mëparshmit u fituan të dy në kohën shtesë, me Anglinë që mposhti Gjermaninë në Kupën e Botës më 1966 dhe Gjermaninë që mundi Republikën Çeke në “Euro1996”.

● Italia është e pamposhtur në 33 ndeshjet e fundit në të gjitha garat (27W, 6N), duke shënuar 86 gola dhe duke pësuar vetëm 10. Kjo është rezultati më i mirë në historinë e “Azzurrëve”.

● Anglia ka fituar 15 nga 17 ndeshjet e fundit në “Wembley” në të gjitha garat (1N, 1P), duke shënuar 46 gola dhe duke pësuar vetëm 5.

● Anglia është e pamposhtur në 12 ndeshjet e fundit në të gjitha garat (11W, 1N), duke pësuar vetëm 2 gola në 2 ndeshje. “Tre Luanët” kanë pësuar vetëm një gol deri më tani në “Euro2020”. Katër nga shtatë ekipet e mëparshme, që kanë pësuar vetëm një gol në një Europian kanë fituar më pas atë (BRSS 1960, Itali 1968, Gjermani 1972 dhe Spanjë 2012).

Gareth Southgate ka fituar 8 ndeshje si trajner i Anglisë, midis Kupave të Evropës dhe Botës. Asnjë trajner në krye të “Tre Luanëve” nuk ka dalë më mirë në të dy garat, në krahasim me Alf Ramsey.

Harry Kane ka shënuar 28 gola në 27 ndeshjet e tij të fundit për Anglinë në të gjitha garat (19 gola, 9 asiste). Një gol tjetër do ta bënte atë golashënuesin më të mirë të gjitha kohërave të Anglisë në turne të mëdha ndërkombëtare (Kupa e Botës/Euro – aktualisht 10, si Gary Lineker).

● Raheem Sterling ka provuar (32) dhe ka përfunduar (18) më shumë driblime se çdo lojtar tjetër në “Euro2020”. Shtatë nga këto kanë qenë në zonën e kundërshtarit, njëra prej të cilave çoi në penallti kundër Danimarkës në gjysmëfinale.

● Roberto Mancini është vetëm trajneri i dytë, që ka fituar titullin anglez dhe drejton një ekip kombëtar europian në një finale të një turneu të madh ndërkombëtar (World / EURO), pas Alf Ramsey, i cili fitoi titullin anglez me Ipswich, fitoi edhe Kupën e Botës më 1966 me Anglinë.

B.T (Dosja.al)

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

sport sport anglia euro2020 italia mancini southgejt wembley anglia euro2020 italia mancini southgejt wembley

Sondazh

Poll

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

Fluksi në pikat e kalimit kufitar, reagon Policia: Rreth 90 mijë shtetas hynë në vend gjatë 24 orëve

MEGAAKSIONI! Policia operacion antidrogë në Shkodër, Lezhë, Kukës, Krujë, Gjirokastër dhe Dibër

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri

'O Like, dua t'ja fus njërit, ndihmoje vëllain'/ Gjergj Luca përfshihet në përplasjen PS-PL

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri, shkak mungesa e sporteleve në palën greke

Aksidentohet traileri me grurë, drithi derdhet në “Tiranë-Durrës”

Meta paralajmëroi qeveri teknike, Berisha zbulon çfarë do ndodhë: Duhen referendumet

Zgjedhjet lokale, Berisha: Do kemi siglën tonë, Rama e ka humbur pak, e di ai se...

Breshëri dhe stuhia bllokuan rrugët e Tiranës, zonat më problematike

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

"Lustracioni" i Ramës, Berisha: Ai e ankimoi në GJK në 2008, u rrëzua në mënyrë të padrejtë

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

Në zgjedhjet lokale me61 kandidatë apo do ndahen zonat me Partinë e Lirisë? Ja si përgjigjet Berisha

Aksi Qukës-Qafe Pllocë, Berisha: Ka kaluar çdo afat kohor

DËSHTOI PLANI! Tentoi të arratisej në Greqi, arrestohet autori i vrasjes së Luan Hushit

Sekuestrohen 3 mina me telekomandë në Korçë, vihet në pranga 35-vjeçari nga Lezha

E frikshme në Vlorë, burri gjuan me kallash në prani të fëmijëve pas sherrit me gruan

U plagos për disa ullinj, vdes 55-vjeçari tek Trauma, nuk i mbijetoi dot plumbave

Policia aksion në call Centre

Zjarr në Berat, rrufeja godet shtyllën e tensionit, banorët mbeten pa energji elektrike

I këputi varësen nga qafa qytetares në Golem, arrestohet gjysmë i zhveshur 30-vjeçari

Zjarr në qendren e përpunimit të plehrave në Gjirokastër, policia nuk lejon gazetarët: Mos filmoni

Bllokimi i mjeteve lundruese pas tragjedisë në Himarë, protestë para Policisë së Shtetit

Inceneratorët, PL paraqet fakte të reja: Qeveria ka lënë peng në banka pronat publike

Banda e “skifterëve” i vë armën në kokë 23-vjeçarit për t’i grabitur paratë dhe biçikletën

Zjarr në“Malin e Bardhë”,banorët nisin aksionin para zjarrfikësve,shuajnë flakët me mjete rrethanore

Digjen pyjet në Mat! Aktivizohet një tjetër vatër zjarri, në Ulëz dhe Baz

Rreth 1 ton drogë në tre skafe, ja SKEMA që përdorën trafikantët për të 'mashtruar' radarët

Megaoperacioni antidrogë në Vlorë, policia jep detaje: U kap në ujërat italiane, kapëm 992kg kanabis

Turizmi në Shqipëri, Berisha konferencë urgjente: Kam 2 propozime, fokus tek transporti

E RËNDË! Përplasen dy makina pranë Kallmetit, 7 të plagosur, mes tyre dhe fëmijë

Tragjedia e Himarës, Policia aksion në bregdet, në 'shënjestër' dhjetëra 'Jet ski', gomone dhe skafe

Përfshihet nga flakët “Golfi” tek “Zogu i Zi”, shkak problemet teknike

Kulla e vrojtimit bosh...në Potam mungon roja bregdetare, pushuesit në mëshirë të fatit

Dita e tretë e protestave në Vlorë/ Pronarët e skafeve dhe gomoneve: Na lini të lundrojmë

8 kg kanabis, në makinë iu gjet edhe një kallashnikov! Arrestohen 3 të rinj në Tropojë

Bllokohen dy turistë gjermanë në Tropojë, përfundojnë në spital

Aktivizohet një vatër zjarri në Sarandë, digjet ullishtja

Sali Berisha: Ilir Meta është opozitar i vërtetë, do të bashkërendojmë aksionin

Çuçi pranon shoqatën e velierave: E kam krijuar me miq pasionantë, s'kam biznes

Bosh plazhi i Livadhit në Himarë, sezoni i verës dështim në Shqipëri

PARALAJMËRIMI/ Berisha-Ramës: Bëj ç’të duash, e ke kohën e numëruar!

Afera e Portit të Durrësit/ Berisha: Mos bini pre, mos blini apartamente

Tragjedia në Himarë/ Berisha: Janë zhdukur kamerat që kanë filmuar skenën e aksidentit

Meta: Do vendosë sovrani, do shikoni pastaj politikanët do bëjnë më si të fortë?

Meta i bën premtimin Ramës: Do përfundosh nën këmbët e popullit të lirisë!

Meta i del në krah Berishës: PD është një dhe vetëm një, koha e përgjumjes ka mbaruar

Begaj s'ka reaguar për tragjedinë e Himarës/ Meta: Nuk është etike ta komentoj, Çuçi të ketë turp

Ilir Meta: Iniciative ligjore në Kuvend për të garantuar indeksimin e pagave