LIVE UPDATES
Art&Argëtim

Si të “arratiseni” nga zona juaj e rehatisë gjatë një pandemie globale

23 Dhjetor 2021, 19:54 Nga DOSJA
Si të “arratiseni” nga zona juaj e rehatisë gjatë

Të qëndrosh në “zonën tënde të rehatisë” është një ide fantastike veçanërisht në kohë stresi, duke jetuar përmes një pandemie globale, për shembull. Por psikologët kanë lavdëruar prej kohësh edhe përfitimet e daljes jashtë saj.

Sipas The Guardian, psikologia klinike Roberta Babb këshillon të rishikoni rregullisht se sa mirë po ju shërben. Zona e rehatisë, thotë ajo, mund të bëhet një burg ose një kurth, veçanërisht nëse jeni atje për shkak të frikës dhe shmangies. Babb thotë se njerëzit mund të stimulohen “mendërisht, emocionalisht, fizikisht, socialisht, në mënyrë profesionale” duke u përballur me frikën e tyre ose duke provuar diçka të pakëndshme.

“Përshtatja dhe stimulimi janë pjesë të rëndësishme të mirëqenies sonë dhe një pjesë e madhe e kapacitetit tonë për të qenë elastik. Ne mund të ngecim aty. Pastaj fillon të ndihesh më mirë me veten, je i vetëdijshëm për atë që mund të bësh, më i gatshëm për të marrë rreziqe pozitive. Keni më shumë energji. Është një lloj efekti domino”, tha ajo.

Përballja me frikën mund të rrisë besimin dhe vetëvlerësimin, shton ajo, dhe arritja e një qëllimi shoqërohet me çlirimin e dopaminës, hormonit të “lumturisë”.

“Njerëzit shpesh pyesin se si mund ta parandalojnë veten që të mos kenë ato lloj përgjigjesh ndaj frikës. Dhe unë u them se nuk do të dëshironin të jetonin jetën pa aftësinë për të përjetuar frikën”, thotë Ethan Kross, profesor i psikologjisë dhe menaxhimit, drejtor i Laboratorit të Emocioneve dhe Vetëkontrollit në Universitetin e Miçiganit.

Nuk duhet të hidhesh nga një aeroplan ose të bësh një kërcim nga lartësia nëse nuk mendon se kjo do të përmirësojë në mënyrë drastike jetën tuaj. Në vend të kësaj, thotë ai, ka të bëjë me përballjen me frikën, ose tejkalimin e shqetësimit, që na pengon të bëjmë gjërat që janë vërtet të rëndësishme për mirëqenien tonë, marrëdhëniet tona dhe performancën tonë.  Gjëra të ndryshme janë të frikshme për njerëz të ndryshëm, natyrisht. Mund të jetë të shkosh në një takim, të bësh një prezantim në punë, ose të kesh një bisedë të vështirë me një të afërm. Mund të jetë marrja e një vendimi të madh, siç është lënia e një marrëdhënieje ose puna. Mund të jetë relativisht e vogël si zgjimi një orë më herët për të bërë ushtrime.

Është e vështirë të përgjithësohet, thotë Kross, në lidhje me efektin psikologjik të përballjes me frikën e dikujt, ose të daljes jashtë zonës së rehatisë, por ta bësh atë mund të ndryshojë mënyrën se si mendon. Ka qartësisht shpërblime të mundshme më të prekshme për të dalë jashtë zonës suaj të rehatisë, një jetë më e mirë sociale, një rritje page, më shumë intimitet në një marrëdhënie, një aftësi e re. Ndihuni rehat me idenë, kur provoni diçka të re, se dështimi është i mundur, ose më mirë, mos e shihni atë si dështim. Ne hyjmë me një ide perfeksioniste për arritjet dhe se duhet të jemi në gjendje ta bëjmë atë kur nuk kemi pse. Ky është i gjithë procesi.

“Stërviteni” veten në një situatë. Ne jemi shumë më të mirë për t’u dhënë këshilla njerëzve të tjerë se sa vetes. Pra, çfarë do t’i thoshit dikujt tjetër? Përdorni një bisedë me veten në distanc’. Një nga arsyet pse mendojmë se është e dobishme është sepse lidhja midis përdorimit të një emri dhe të menduarit për dikë tjetër, është shumë e fortë në mendje. Ajo ndryshon këndvështrimin tuaj, ju jep një distancë, e cila ju ndihmon të mendoni më racionalisht për situatën.

Kjo do të thotë se nëse jeni gati të dilni jashtë zonës suaj të rehatisë, ose më mirë ta zgjeroni atë,  mund të filloni që tani dhe nëse keni frikë është krejtësisht normale, pro mos e lini t’ju pengojë.

(m.k/dosja.al)

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

Kuriozitete Psikologji Keshillat e psikologes Psikologji studimi psikologjik Keshillat e psikologes Psikologji studimi psikologjik

Sondazh

Poll

Thirrja e Komitetit,Rakacolli:Bëjmë apel për kryerjen e vaksinimit,mbani maskat në vendet e mbyllura

Thirrja e Komitetit,Rakacolli:Bëjmë apel për kryerjen e vaksinimit,mbani maskat në vendet e mbyllura

Covid në vend/ Tomini: Ka rritje infektimesh. Bino: Ka rënë përqindja e vaksinimeve në Shqipëri

Brenda dhomës që u përfshi nga flakët në Spitalin e Fierit, dëme të shumta materiale

Vendimi i Qeverisë: Rriten me 6% pagat në sistemin arsimor parauniversitar

Berisha thirrje policëve: Çdo presion ndaj qytetarëve do marrë ndëshkim personal dhe ligjor

Rritet pagat e personelit shëndetësor, Manastirliu: Shpërblim për mjekët që punojnë larg banesave

Do futen protestuesit në kryeministri? Berisha: Çdo opsion është i mundshëm

Sali Berisha: Për Ramën qytetarët ekzistojnë vetëm për t’i vjedhur. Përgjigjen e merr nesër

7 korriku/ Berisha: Nesër bashkë me temperaturat rritet urrejtja popullore

Urdhëri krijon debat në komision, inxhinieria: Nuk na duhet, Balluku s'na hap derën

Zjarri në spitalin e Fierit, mjeku: Është djegur lavatriçja e larjes së filmave

Tym dhe flakë/ Zjarr në katin e parë të spitalit të Fierit, evakuuohen pacientët

Kapet shtëpi bari në Fier, heroinë, kanabis në proces tharjeje e armë zjarri

Kryemadhi i përgjigjet Veliajt: Takohemi në SPAK

SPAK thirri të moshuarit? Kryemadhi: Shashka, s'është aspak e vërtetë

Kryemadhi paralajmëron: SPAK ta thërrasë urgjent dhe ta kthejë nga Holanda Edi Ramën

Kryemadhi zbulon bisedën me djalin e pensionistit 30 mln USD pasuri: Kontrata s'ka firmën e tij

Kryemadhi: Kam qindra fatura për SPAK-un, Rama ka vjedhur 189 mln dollarë

Belinda Balluku: Aeroporti i Vlorës synon që të ofrojë fluturime përtej oqeanit

Në takim me Ramën, investitori: Në 1992 Shqipëria kishte vetëm rrugë me gropa dhe Mercedezë të zinj

Balluku: Kemi projekte të reja. Ibrahimi: Investimet strategjike, ligji që zhvillon turizmin në vend

Investitori pyet për pronat, Rama: Në Shkodër tokat u ndanë si burrat, po bëhet digjitalizimi

"Veza apo pula?" Investitori pyet për objektinvin e infrastrukuturës, Rama: Eja na habit me ide

Rama: Sistemi i drejtësisë në Shqipëri ka probleme, nuk është aty ku duhet

Rama: Në Shqipëri protestohet para zyrës time sepse të gjithë janë kryeministra më vete

Kush ishte VIP-i? Rama: Kërkoi armatime për të hyrë në Tiranë, Garda kishte vetëm pistoleta

Zjarr në një banesë në Vlorë, nxirret në kohë i moshuari

Rama: SHELL ka kryer zbulim të rëndësishëm të gazit e naftës nëntokë në Shqipëri

Motori 'zbor' në Tiranë, policia bihet nga pas, arrestohet i riu që e drejtonte

DEBAT në Kuvend! Dhimitri shkon pa shifra, Çupi: S’jemi në orë mësimi këtu, të drejtojmë gishtin

Droni i Policisë kap “mat” shkelësit e qarkullimit, ja sa do gjobiten

Rama feston 58-vjetorin e lindjes, suprizohet nga zv/Presidenti i Hagës, dhurata mbetet mister

"S'i kam të shkruara si ti", Mziu përplaset me Denajn, socialiste: S'matesh me mua

Salianji: Xhafajt s'iu hetua pasuria, Geronin do e denoncoja miliona herë nëse do kisha mundësi

I gjithë grupi i Berishës në mbështetje të tij, Salianji: S'ftova njeri se s'po shkoja në dasmë

Tentoi të vriste vëllanë për plazhin në Radhimë, momenti i arrestimit të autorit

A do shkojë në burg Salianji? Deputeti: S’hidhem dot përpjetë, respektoj vendimin

Marrja e vendimit në Apel u shty, Salianji: Kam dorëzuar të gjitha provat

E gjithë PD-ja në mbështetje të Salianjit, pamjet brenda sallës së gjyqit, 10 deputetë futen brenda

PD në Gjykatë

Rezoluta e KLP/ Bardhi: Duhet pjesa me rekomandimet e papërmbushura. Bushka: Disa s'kanë justifikim

Salianji mbërrin në Gjykatë, e shoqëron Flamur Noka, Luçiano Boçi e Luan Baçi

Përplasje me armë për pronësinë e plazhit në Radhimë, vëllai qëllon të vëllanë

Të shtënat në Radhimë, turisti norvegjez: Dëgjuam krisma e ia futëm vrapit

'Alarm i madh për KLP'/Bojkoti i avokatëve, Alibeaj:Po i hapet dera kriminelëve të dalin nga burgjet

'KLP nuk zbaton rekomandimet'/ Majko me kritika: Situatë e rrallë, parlamenti të jetë i vetëdijshëm

Rezoluta e KLP për 2021, Sula: Ka problematika, për të ardhur keq, vetëm 4 detyra janë përmbushur

Komisioni i ligjeve/ Rezoluta e SPAK, Majko: Pse votuat kundër?. Opozita: S'na pëlqeu

“Babale”/ Berisha: Gjermeni, Sadushi, Veliu dhe agjentë të SHISH të përfshirë

Berisha: Rama dëshiron t'i marrë mandatin Salianjit, delinkuenti Geron Xhafa vijon trafikun e drogës