LIVE UPDATES
Bota

Femrat fatale të Churchillit/Si stërviti Britania një ushtri sekrete grash…

3 Janar 2022, 19:25 Nga DOSJA
Femrat fatale të Churchillit/Si stërviti Britania një ushtri

MBRETËRI E BASHKUAR – Një informacion i ri ka dalë në dritë lidhur me përgatitjet e Britanisë për të përdorur një ushtri të fshehtë civil grash të reja për të shkuar në mënyrë efektive në misione vetëvrasëse, për të vrarë dhe për të përçarë nazistët pushtues.

Sipas Daily mail, ushtria, shumë prej tyre vajza të reja, u krijua në rast se forcat e Hitlerit pushtonin ndonjëherë Britaninë dhe përfshinte trajnime për të bërë koktejle molotov, nxjerrje trenash nga binarët dhe madje edhe luftime të paarmatosura dhe vetëmbrojtje. Dihet shumë pak për forcën e rezistencës, sepse Britania nuk u pushtua kurrë dhe të gjithë rekrutët duhej të nënshkruanin Aktin e Sekreteve Zyrtare për t’u bashkuar. Por një libër që do të botohet këtë vit detajon përgatitjet klandestine të njësisë, të njohur si Seksioni VII, i cili u trajnua nga Shërbimi Informativ Sekret.

Autori dhe historiani Andreë Chatterton u bë i vetëdijshëm për njësinë mbarëkombëtare të Seksionit VII gjatë kërkimit të tij se si Britania ishte përgatitur për një pushtim të huaj. Këtu hynin vajzat që dilnin dhe vrisnin oficerë gjermanë, djem adoleshentë që snajperonin forcat e huaja dhe me sa duket bashkëpunëtorët britanikë gjithashtu, djemtë që hynin dhe hidhnin në erë fabrika në mënyrë që të mos mund të përdoreshin nga ushtria gjermane.

Midis tyre ishte Irene Lockley nga South Milford, North Yorkshire, e cila i zbuloi vajzës së saj Jenny para se të vdiste se ajo ishte trajnuar për të vrarë dhe sakatuar dhe për t’i shkaktuar sa më shumë dëme armikut. Ajo tregoi se si ajo dhe anëtarët e tjerë të familjes u mësuan se si të nxirrnin një tren  nga shinat, si të bënin koktejle molotov, si të bënin garrotë dhe shumë aftësi të tjera që lidhen me luftën. Gjithashtu u rekrutuan djem adoleshentë dhe në një rast katër të rinj që kishin të shtënat më të mira në korpusin e kadetëve të shkollës u përzgjodhën si snajperistë.

Në librin e tij, Mbrojtjet Sekrete të Britanisë, Sabotatorët Civilë, Spiunët dhe Vrasësit, Andrew Chatterton detajon degët e ndryshme të mbrojtjes civile të trajnuara për të sakrifikuar gjithçka për të mbrojtur vendin. Njësitë Ndihmëse ishin një rrjet sekret rezistence vullnetarësh shumë të trajnuar të përgatitur për të qenë linja e fundit e mbrojtjes së Britanisë gjatë Luftës së Dytë Botërore. Sipas Arkivit të Rezistencës Britanike, ata operonin në një rrjet qelizash nga baza të fshehura nëntokësore rreth britanjsë. Kur gjermanët të pushtonin, këta djem do të ishin zhdukur në bunkerë të fshehtë nëntokësorë.

Secilit iu dha kodi dhe një fjalëkalim dhe informacion do të kalonin nga personi në person pa u takuar ndonjëherë. Pas një pushtimi gjerman, vrapuesit do të ishin dërguar në vijën e parë për t’u raportuar trupave britanike. Thuhej se ishin 3,250 burra dhe gra të përfshirë, por nuk ekziston asnjë regjistrim gjithëpërfshirës i Rrjetit ose personelit të Detyrave Speciale.

(m.k/dosja.al)

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

bota kuriozitete gjermania naziste mbreteria e bashkuar winston churchill gjermania naziste mbreteria e bashkuar winston churchill

Sondazh

Poll
Bota 3 Janar 2022, 16:22

Sondazhi: Demokracia në SHBA e kërcënuar

Një sondazh i zhvilluar në Shtetet e Bashkuara zbuloi se shumica e amerikanëve mendojnë se demokracia dhe sundimi i ligjit në vend është nën kërcënim.Gjashtëdhj...

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarrfikëset në luftë me flakët në Shkodër, rrezikohen banesat

Zjarr në një treg rrobash në Shkodër/ Shtëllunga gjigande e tymit pushton zonën

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta

Rrëzimi i interperlancës me Ramën, Spaho: Së shpejti do të zbytheni me këto qëndrime

Tritan Shehu: Berisha është anëtar i grupit të PD, po shkelni rregulloren

"Kuvendin po e trajtoni si dyqanin tuaj personal"/ Bardhi: Keni ndryshuar ditën e seancës plenare

"As emrin nuk guxoni t'ia përmendni"/ Vokshi dhe Felaj zihen për Sali Berishën: Nuk vendos Kuvendi

Klevis Balliu dëmtohet nga gazi lotsjellës i hedhur nga policia në protestë, të lënduar edhe Noka

Protesta e opozitës, qytetarët hedhin sende në drejtim të policisë, lëndohet efektivi

Protestuesit i vënë flakën gomave para bashkisë, zjarri shuhet nga policia

Përplasjet në Kuvend/ Seanca ndërpritet sërish 5 minuta, Nikolla-Nokës:Po më kërcënon? Të të vij zor

Opozita bllokon foltoren, Noka-Nikollës: Je përfaqësuese dinjitoze e narkoshtetit!

Bardhi ndryshime në Grupin Parlamentar të PD-së kërkon rikthimin e Berishës,Nikolla refuzon kërkesën

Freskohet me ujë dhe niset me vrull drejt policisë, çfarë synonte të bënte protestuesi para Kuvendit

Protestuesit qëllojnë me vezë dhe fruta policinë para Kuvendit: Hapeni rrugën!

Zjarr dhe tym i zi, protestuesit ndezin gomat jashtë Kuvendit

Protesta e opozitës, protestuesit vendosin goma të vjetra jashtë Kuvendit

Investigimi i Rai3, Meloni në krah të Ramës: Nuk ishte ai shenjestra, mirënjohës qeverisë shqiptare

Reportazhi i Rai3/ Rama: Shpëtuam afganët nga vdekja kur asnjë vend i NATO-s nuk i pranoi

Konferenca me Melonin në Shëngjin, Rama për investigimin e Rai 3: U hodh baltë mbi shqiptarët

Deputeti i opozitës italiane përplaset me Melonin në kampin e Gjadrit:Badigardët tuaj po më dhunojnë

“Mos i falni më"/ Rama për Opozitën: Braktiseni në vetminë e ujërave të zeza

Akuzat e Ahmetajt/ Rama: U përdor si hero një i arratisur i shpallur në kërkim ndërkombëtar nga SPAK

Reportazhi i RAI3/ Rama: Nuk iu shmanga ballafaqimit, gazetarët këtë e quajtën kurojo të madhe

Reportazhi i RAI3/ Rama: E kishin me Italinë, por RAI 3 dha një shfaqe të shëmtuar

Reportazhi i RAI3/ Rama: Baltë e pamerituar për Shqipërinë dhe shqiptarët

Tensionohet situata, zjarr para bashkisë së Tiranës, protestuesit i vënë flakën gomave

Themelohet Partia Mundësia, Shehaj: Jemi bashkuar për të bërë realitet një parti të re politike

"Regjimet nuk kanë kurrë fund të lavdishëm"/Noka: Sa më shumë Edveri juaj të rrisë represionin e tij

Açka vendos fotot e Stalinit dhe Leninit në sallën e Kuvendit

E paprecedentë në Kuvend, gardisti urdhëron gazetarët të dalin nga salla, ata i kthehen: Gangster

Projekt-rezoluta për krimet e komunizmit/ Gjekmarkaj: Nuk u kërkua kurrë falje!

"Shpik histori nga Ilirët e Pellazgët", Spiropali-Basha, replika: Keni një paqartësi historike

Vettingu në politikë, Spiropali: SPAK-un e kemi lënë të lirë nga kontrolli politik

Basha: Të vetmet akte të dërguara për luftën ndaj korrupsionit janë varrosur në sirtarë

Komisioni hetimor antikorrupsion/ Sula: Hiqeni nga rendi i ditës, të raportojnë institucionet

Shehu nga kuvendi: OKB votoi rezolutën për të njohur genocidin serb, mazhoranca jonë e rrëzoi

Pr. vendimi për ngritjen e Komisionit të Posaçëm Antikorrupsion,Gazment Bardhi largohet nga Kuvendit

Kuvendi voton sot Komisionin antikorrupsion,Nikolla nxjerr gazetarët nga salla,reagon ashpër opozita

Rrëzohet kërkesa e opozitës për mocionin me debat / Zhupa-Nikollës: Dëshiron t’i tregosh besnikëri

Komisioni i Posaçëm Antikorrupsion/' Basha: Manovër elektorale e Ramës. Nuk mund të jemi pjesë

Dhunimi i Sokol Mëngjesit/ Policia: Arrestohet organizatori, 20 mijë euro për atë që jep informacion

"E ardhmja nuk mund të mbrohet nga arma", Rama: Ka ardhur koha të ndërtojmë një NATO të arsimit

"Pyes veten kush je"/ Bardhi replikon me Spiropalin: Mos je gjë motra e Olsi Ramës

Rezoluta anti-korrupsion, Çuçi: Ka rënë korrupsioni, 95 % e shërbimeve kryhen nga telefoni

"Vënia në kontroll e SPAK, fantazi"/ Rama i kthehet Opozitës: Po treteni tek 'Rrugica e Shpresës'

Rama mban fjalën në seancë plenare, deputetët godasin tavolinat

"Keni ende shumë për të parë"/ Rama: Korrupsioni në Shqipëri vazhdon

Rezoluta e PS-së në Kuvend/ Rama: Jemi në luftë me korrupsionin prej 10 vjetësh