LIVE UPDATES
Bota

Raporti për ndotjen e oqeaneve: SHBA e para, ndiqet nga Britania dhe Koreja e jugut

2 Dhjetor 2021, 16:03 Nga DOSJA
Raporti për ndotjen e oqeaneve: SHBA e para, ndiqet nga Britania dhe Koreja

SHBA – Shtetet e Bashkuara renditen si kontribuesi kryesor në botë i mbetjeve plastike dhe kanë nevojë për një strategji kombëtare për të luftuar këtë çështje, sipas një raporti të mandatuar nga Kongresi të publikuar të martën.

Sipas Washington post, kriza në zhvillim e mbetjeve plastike është ndërtuar për dekada sipas studimit të Akademisë Kombëtare të Shkencave, duke vënë në dukje se gjendja e vështirë aktuale në botë rrjedh nga vitet e përparimeve teknologjike.

“Suksesi i shpikjes mrekullibërëse të plastikës së shekullit të 20-të ka prodhuar gjithashtu një përmbytje në shkallë globale të mbeturinave plastike me sa duket kudo që shohim“, thuhet në raport.

Shtetet e Bashkuara kontribuojnë në këtë përmbytje më shumë se çdo komb tjetër, sipas analizës, duke gjeneruar rreth 287 kilogramë plastikë për person. Në përgjithësi, Shtetet e Bashkuara prodhuan 42 milionë tonë metrikë mbetje plastike në vitin 2016 – pothuajse dy herë më shumë se Kina, dhe më shumë se i gjithë Bashkimi Evropian së bashku. Shumica dërrmuese e plastikës janë bërë nga lëndë djegëse fosile, dhe disa mund të duhen qindra vjet për t’u dekompozuar. Studiuesit vlerësuan se nga 1.13 milionë deri në 2.24 milionë tonë metrikë mbetje plastike të Shteteve të Bashkuara rrjedhin në mjedis çdo vit. Rreth 8 milionë tonë metrikë plastikë përfundojnë në oqean në vit, dhe sipas trajektores aktuale, ky numër mund të rritet në 53 milionë deri në fund të dekadës.

“Kjo sasi mbetjesh do të ishte e barabartë me afërsisht gjysmën e peshës totale të peshkut të kapur nga oqeani çdo vit” ,thuhet në raport.

Kongresi vitin e kaluar urdhëroi studimin e Akademisë Kombëtare të Shkencave, i cili u mbështet në ekspertizë nga institucionet amerikane dhe kanadeze, kur kaloi Save Our Seas 2.0 në një përpjekje për të trajtuar mbetjet plastike. Mesatarisht, çdo amerikan gjeneron 130 kilogramë mbetje plastike në vit, sipas studimit. Amerika ndiqet në vend të dytë nga Britania me 99 kilogramë për person në vit, e më pas nga Koreja e Jugut me 88 kilogramë në vit.

Christy Leavitt, drejtoreshë e fushatës plastike për grupin e avokimit Oceana, tha në një deklaratë se gjetjet tregojnë shkallën e përgjegjësisë së SHBA-së për një problem global.

“Ne nuk mund të injorojmë më rolin e Shteteve të Bashkuara në krizën e ndotjes plastike, një nga kërcënimet më të mëdha mjedisore me të cilat përballet oqeanet dhe planeti ynë sot,” tha ajo.

EPA publikoi kohët e fundit një strategji kombëtare të riciklimit, të cilën disa kritikë e fajësuan për mos shënjestrimin e nivelit aktual të prodhimit të plastikës . Sistemi i sotëm i riciklimit, zbuluan shkencëtarët në raportin e ri, është jashtëzakonisht i pamjaftueshëm për të menaxhuar diversitetin, kompleksitetin dhe sasinë e mbetjeve plastike në Shtetet e Bashkuara. Projektligji dypartiak i oqeaneve i miratuar vitin e kaluar gjithashtu kërkon që një sërë analizash të tjera të përfundojnë deri në fund të vitit 2022, mbi tema që variojnë nga ndikimet e mikrofibrave deri te pajisjet e braktisura të peshkimit.

(m.k/dosja.al)

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

bota kuriozitete 5 oqeanet ne bote ndotja ne oqeane oqeanet humbin oksigjenin plastika po demton rende token 5 oqeanet ne bote ndotja ne oqeane oqeanet humbin oksigjenin plastika po demton rende token

Sondazh

Poll

Bota 2 Dhjetor 2021, 13:46

Serbia voton për ndryshime kushtetuese

SERBI-Qytetarët e Serbisë, më 16 janar të vitit 2022, do të deklarohen me “po” apo “jo” për një pyetje: “A jeni për konfirmimin e aktit për ndryshimin e Kushtet...

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

Fluksi në pikat e kalimit kufitar, reagon Policia: Rreth 90 mijë shtetas hynë në vend gjatë 24 orëve

MEGAAKSIONI! Policia operacion antidrogë në Shkodër, Lezhë, Kukës, Krujë, Gjirokastër dhe Dibër

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri

'O Like, dua t'ja fus njërit, ndihmoje vëllain'/ Gjergj Luca përfshihet në përplasjen PS-PL

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri, shkak mungesa e sporteleve në palën greke

Aksidentohet traileri me grurë, drithi derdhet në “Tiranë-Durrës”

Meta paralajmëroi qeveri teknike, Berisha zbulon çfarë do ndodhë: Duhen referendumet

Zgjedhjet lokale, Berisha: Do kemi siglën tonë, Rama e ka humbur pak, e di ai se...

Breshëri dhe stuhia bllokuan rrugët e Tiranës, zonat më problematike

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

"Lustracioni" i Ramës, Berisha: Ai e ankimoi në GJK në 2008, u rrëzua në mënyrë të padrejtë

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

Në zgjedhjet lokale me61 kandidatë apo do ndahen zonat me Partinë e Lirisë? Ja si përgjigjet Berisha

Aksi Qukës-Qafe Pllocë, Berisha: Ka kaluar çdo afat kohor

DËSHTOI PLANI! Tentoi të arratisej në Greqi, arrestohet autori i vrasjes së Luan Hushit

Sekuestrohen 3 mina me telekomandë në Korçë, vihet në pranga 35-vjeçari nga Lezha

E frikshme në Vlorë, burri gjuan me kallash në prani të fëmijëve pas sherrit me gruan

U plagos për disa ullinj, vdes 55-vjeçari tek Trauma, nuk i mbijetoi dot plumbave

Policia aksion në call Centre

Zjarr në Berat, rrufeja godet shtyllën e tensionit, banorët mbeten pa energji elektrike

I këputi varësen nga qafa qytetares në Golem, arrestohet gjysmë i zhveshur 30-vjeçari

Zjarr në qendren e përpunimit të plehrave në Gjirokastër, policia nuk lejon gazetarët: Mos filmoni

Bllokimi i mjeteve lundruese pas tragjedisë në Himarë, protestë para Policisë së Shtetit

Inceneratorët, PL paraqet fakte të reja: Qeveria ka lënë peng në banka pronat publike

Banda e “skifterëve” i vë armën në kokë 23-vjeçarit për t’i grabitur paratë dhe biçikletën

Zjarr në“Malin e Bardhë”,banorët nisin aksionin para zjarrfikësve,shuajnë flakët me mjete rrethanore

Digjen pyjet në Mat! Aktivizohet një tjetër vatër zjarri, në Ulëz dhe Baz

Rreth 1 ton drogë në tre skafe, ja SKEMA që përdorën trafikantët për të 'mashtruar' radarët

Megaoperacioni antidrogë në Vlorë, policia jep detaje: U kap në ujërat italiane, kapëm 992kg kanabis

Turizmi në Shqipëri, Berisha konferencë urgjente: Kam 2 propozime, fokus tek transporti

E RËNDË! Përplasen dy makina pranë Kallmetit, 7 të plagosur, mes tyre dhe fëmijë

Tragjedia e Himarës, Policia aksion në bregdet, në 'shënjestër' dhjetëra 'Jet ski', gomone dhe skafe

Përfshihet nga flakët “Golfi” tek “Zogu i Zi”, shkak problemet teknike

Kulla e vrojtimit bosh...në Potam mungon roja bregdetare, pushuesit në mëshirë të fatit

Dita e tretë e protestave në Vlorë/ Pronarët e skafeve dhe gomoneve: Na lini të lundrojmë

8 kg kanabis, në makinë iu gjet edhe një kallashnikov! Arrestohen 3 të rinj në Tropojë

Bllokohen dy turistë gjermanë në Tropojë, përfundojnë në spital

Aktivizohet një vatër zjarri në Sarandë, digjet ullishtja

Sali Berisha: Ilir Meta është opozitar i vërtetë, do të bashkërendojmë aksionin

Çuçi pranon shoqatën e velierave: E kam krijuar me miq pasionantë, s'kam biznes

Bosh plazhi i Livadhit në Himarë, sezoni i verës dështim në Shqipëri

PARALAJMËRIMI/ Berisha-Ramës: Bëj ç’të duash, e ke kohën e numëruar!

Afera e Portit të Durrësit/ Berisha: Mos bini pre, mos blini apartamente

Tragjedia në Himarë/ Berisha: Janë zhdukur kamerat që kanë filmuar skenën e aksidentit

Meta: Do vendosë sovrani, do shikoni pastaj politikanët do bëjnë më si të fortë?

Meta i bën premtimin Ramës: Do përfundosh nën këmbët e popullit të lirisë!

Meta i del në krah Berishës: PD është një dhe vetëm një, koha e përgjumjes ka mbaruar

Begaj s'ka reaguar për tragjedinë e Himarës/ Meta: Nuk është etike ta komentoj, Çuçi të ketë turp

Ilir Meta: Iniciative ligjore në Kuvend për të garantuar indeksimin e pagave