LIVE UPDATES
Art&Argëtim

Një Ferrari i rrallë, me vlerë më shumë se 3 mln. euro, përplaset me një pemë…

21 Janar 2022, 06:31 Nga DOSJA

HOLANDE – Midis viteve 2002 dhe 2004, u prodhuan 400 makina, të markës “Ferrari Enzo” në Maranello. Një makinë e çmuar dhe e rrallë, e prodhuar për të festuar 55-vjetorin e atëhershëm të kokëkuqes.

Por nëse numri i modeleve në rrugë është tashmë i ulët, është padyshim mbresëlënëse të shohësh se njëra prej tyre u shkatërrua në një aksident. Ndodhi më 18 janar në rrugët e Baarnit, në provincën e Utrechtit dhe vetëm gjysmë ore nga Amsterdami, në Holandë. Agjencia holandeze e lajmeve “AD” e konfirmon këtë: fajtori është një mekanik i “Ferrari Kroymans”, me qendër në Hilversum të Holandës së Veriut.

Sipas rrëfimit të një dëshmitari të pranishëm në momentin e fatkeqësisë, makina me motor të mesëm Maranello, po udhëtonte me shpejtësi të madhe kur mekaniku, pak pasi doli nga autostrada, humbi kontrollin dhe më pas u përplas në një pemë me pjesën e pasme. Nga përplasja, Ferrari Enzo doli i shkatërruar: përveç dy rrotave nga ana e pasagjerit që u shkëputën nga të dy boshtet, u dëmtuan panelet e trupit, si dhe dëmtime të ndryshme në kroskotin dhe të drejtimit. Për fat të mirë, si grupi i fuqisë V12, ashtu edhe monokoku i fibrave të karbonit, nuk u prekën nga përplasja.

Klima dhe kushtet e motit gjithashtu kontribuan në aksident. Edhe pse nuk binte shi në Baarn në kohën e fatkeqësisë, rrugët ishin të ftohta dhe të lagështa, me temperatura mbi zero, kushte jo ideale për të drejtuar një makinë 660 kuaj fuqi me shpejtësi të plotë. Tani pyetja është nëse supermakina do të riparohet, apo do të hiqet nga qarkullimi.

Nga 400 makina të ndërtuara, vetëm tre prej tyre janë të regjistruar në Holandë. Nëse në ankandet e fundit në mbarë botën dy ekzemplarë u shitën për 1.76 dhe 2.64 milionë euro, sipas burimeve locale, Ferrari i shkatërruar vlerësohej në 3.5 milionë dollarë (më shumë se tre milionë euro), duke qenë shumë i kërkuar në zonë. Por tani, rrezikon të zhduket përgjithmonë.

B.T (Dosja.al)

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

Kuriozitete Sport Charles Leclerk i Ferrarit duke filluar nga Mercedes-AMG tek Ferrari Ferrari Enzo Midis viteve 2002 dhe 2004 të markës “Ferrari Enzo” në Maranello u prodhuan 400 makina Charles Leclerk i Ferrarit duke filluar nga Mercedes-AMG tek Ferrari Ferrari Enzo Midis viteve 2002 dhe 2004 të markës “Ferrari Enzo” në Maranello u prodhuan 400 makina

Sondazh

Poll

Zjarr në një banesë në Vlorë, nxirret në kohë i moshuari

Zjarr në një banesë në Vlorë, nxirret në kohë i moshuari

Rama: SHELL ka kryer zbulim të rëndësishëm të gazit e naftës nëntokë në Shqipëri

Motori 'zbor' në Tiranë, policia bihet nga pas, arrestohet i riu që e drejtonte

DEBAT në Kuvend! Dhimitri shkon pa shifra, Çupi: S’jemi në orë mësimi këtu, të drejtojmë gishtin

Droni i Policisë kap “mat” shkelësit e qarkullimit, ja sa do gjobiten

Rama feston 58-vjetorin e lindjes, suprizohet nga zv/Presidenti i Hagës, dhurata mbetet mister

"S'i kam të shkruara si ti", Mziu përplaset me Denajn, socialiste: S'matesh me mua

Salianji: Xhafajt s'iu hetua pasuria, Geronin do e denoncoja miliona herë nëse do kisha mundësi

I gjithë grupi i Berishës në mbështetje të tij, Salianji: S'ftova njeri se s'po shkoja në dasmë

Tentoi të vriste vëllanë për plazhin në Radhimë, momenti i arrestimit të autorit

A do shkojë në burg Salianji? Deputeti: S’hidhem dot përpjetë, respektoj vendimin

Marrja e vendimit në Apel u shty, Salianji: Kam dorëzuar të gjitha provat

E gjithë PD-ja në mbështetje të Salianjit, pamjet brenda sallës së gjyqit, 10 deputetë futen brenda

PD në Gjykatë

Rezoluta e KLP/ Bardhi: Duhet pjesa me rekomandimet e papërmbushura. Bushka: Disa s'kanë justifikim

Salianji mbërrin në Gjykatë, e shoqëron Flamur Noka, Luçiano Boçi e Luan Baçi

Përplasje me armë për pronësinë e plazhit në Radhimë, vëllai qëllon të vëllanë

Të shtënat në Radhimë, turisti norvegjez: Dëgjuam krisma e ia futëm vrapit

'Alarm i madh për KLP'/Bojkoti i avokatëve, Alibeaj:Po i hapet dera kriminelëve të dalin nga burgjet

'KLP nuk zbaton rekomandimet'/ Majko me kritika: Situatë e rrallë, parlamenti të jetë i vetëdijshëm

Rezoluta e KLP për 2021, Sula: Ka problematika, për të ardhur keq, vetëm 4 detyra janë përmbushur

Komisioni i ligjeve/ Rezoluta e SPAK, Majko: Pse votuat kundër?. Opozita: S'na pëlqeu

“Babale”/ Berisha: Gjermeni, Sadushi, Veliu dhe agjentë të SHISH të përfshirë

Berisha: Rama dëshiron t'i marrë mandatin Salianjit, delinkuenti Geron Xhafa vijon trafikun e drogës

I shpallur në kërkim për trafik emigrantësh, arrestohet 26-vjeçari

Kryemadhi:LSI është e ftuar! Kush ndihet i vjedhur nga 'hajduti i gjatë' ka arsye për të protestuar

Meta në krye të LSI-së? Kryemadhi: S'ka garë mes nesh, jam fajtore për djegien e mandateve

'Skemë evazioni fiskal'/ Kryemadhi: Do hetojmë “Open Balkan”, bëhet në kurriz të shqiptarëve

Cilat janë kompanitë që bëjnë evazion fiskal? Kryemadhi: Marrin tendera me 99.99% të vlerës

Mjetin e mbushur me kallashnikovë, municion luftarakë e dylbi, arrestohen dy të rinjtë në Tiranë

Dje u inagurua, ‘fluturojnë’ 8 patenta në aksin 108 milionë eurosh Kardhiq-Delvinë, gjobiten

Rama inaguron tunelin, nëna e kap e puth: O i miri i Shqipwrisë!

Spektakli i fundjavës, Artan Lame legalizon … një pallat

Kardhiq-Delvinë, Rama pritet me iso, grupi i dedikon këngë: E hapi Damiani e Balluku

Sistemi i drejtësisë, Xhafaj: Ka probleme me menaxhimin e tyre, ka 5 shqetësime në draft

Takimi me Biden, Rama: I kërkova të organizonim diçka së bashku për 100-vjetorin, mbase dhe s'bëhet

Amnistia fiskale, Rama: Baza janë kursime nga puna në të zezë, prokurorët i mbajnë peng

Në krah ka Xhaçkën, Rama i mburr kolegun: Bujar Osmani është super, sa do doja ta kishim në qeveri

Rama jep LAJMIN: Do i pyesim shqiptarët, mbase e duan kanabisin edhe për përdorimin personal

Harta e gjyqësorit, Rama:Është ajo dhe nuk ndryshon. E dini se me qeverinë time s'zgjidhen me bojkot

A do të ketë një paketë të dytë të rezistencës sociale? Rama: Qëllimi është mos të rrisim dritat

2% për NATO-n, Rama: Ne ku të marrim, do investojmë aq sa kemi...

Pasurinë me bashkëshortin e ka të përbashkët? Xhaçka 'mbron' resortin e të shoqit

Largimi i 220 mijë shqiptarëve,Rama kalon fajin tek "Saliu":Hija e një të vdekuri torolis Shqipërinë

Burri i Xhaçkës, investitor strategjik, Rama e justifikon: Në këtë vend dalim të gjithë të afërm

Gjuha e ashpër me Bullgarinë, Rama: Më dëgjuan me respekt...

Burrin e ka investitor strategjik, PD do t'i heqë mandatin/ Rama del me Xhaçkën:S'shoh asnjë problem

Rama tregon rolin e Macron: Ai ka ndjekur 48 orë rresht, pa pushim, diskutimet

Rama: Porti i ri i Durrësit do ketë një bazë ushtarake të NATO-s, vlerë strategjike për Shqipërinë

Samiti i NATO-s, Rama: Fola për Serbinë dhe Kosovën