LIVE UPDATES
Bota

Traditat e fundvitit/Si e festojnë njerëzit Vitin e Ri në mbarë botën…

31 Dhjetor 2021, 22:00 Nga DOSJA
Traditat e fundvitit/Si e festojnë njerëzit Vitin e Ri në

MBRETËRI E BASHKUAR Më 31 dhjetor, festimet shënjuan vendet në mbarë botën në periudha paksa të ndryshme për shkak të dallimeve kohore në të gjithë botën.

Sipas BBC, megjithatë jo vetëm koha por edhe traditat ndryshojnë nga vendi në vend. Në përgjithësi, sa herë që ato zhvillohen, traditat e Vitit të Ri janë krijuar për të sjellë fat të mirë në vitin e ardhshëm. Si po e festojnë njerëzit fillimin e vitit të ri në mbarë botën?

Shfaqje të mëdha me fishekzjarre

Një nga mënyrat më të njohura për të festuar të parët në Vitin e Ri është me shfaqje të mëdha me fishekzjarre. Edhe pse kufizimet e koronavirusit në të gjithë botën mund të parandalojnë turmat emëdha në disa vende, ende pritet të ndizen fishekzjarre në mënyrë që njerëzit t’i shijojnë ato nga distanca. Në Zelandën e Re, Auckland Sky Toëer është zakonisht pjesë e një shfaqjeje mbresëlënëse me fishekzjarre, dhe e njëjta gjë ndodh në Sydney Harbour në Australi. Në Toronto në Kanada, është në sheshin Nathan Phillips, ndërsa në Rio de Zhaneiro në Brazil, është plazhi i famshëm Copacabana ku qielli ndriçohet nga fishekzjarrë.

Thyerja e pjatave

Nëse keni dalë nga dera për të gjetur një mal me pjata të thyera, mund të jeni pak konfuz. Nëse do ta festonit Vitin e Ri në Danimarkë, do të ishte një shenjë e mirë nëse do ta gjenit këtë në pragun tuaj. Kjo është pikërisht ajo që njerëzit në Danimarkë shpresojnë të gjejnë pas mesnate, pasi do të thotë fat. Pra, nëse do të ishit danez, mund të shkoni dhe të thyeni një pjatë në pragun e një shoku për të sjellë fat të mirë gjatë 12 muajve të ardhshëm.

Ngrënia e thjerrëzave

Në Brazil, ekziston një traditë për të ngrënë thjerrëza në Vitin e Ri, pasi ato përfaqësojnë para, që do të thotë fat i mirë për vitin e ardhshëm!

Hedhja e gjërave

Në Nju Jork në SHBA, Times Square është qendra e numërimit mbrapsht deri në mesnatë. Por gjëja që të gjithë presin me padurim quhet rënia e topit, dhe ndodh kur një top i ndezur ulet poshtë një shtylle të madhe flamuri, për të sinjalizuar fillimin e vitit të ri duke arritur në fund ndërsa ora godet mesnatën.

Ngrënia e rrushit

Kur ora shënon mesnatën në Spanjë, do të gjeni njerëz që kërkojnë rrush. Kjo për shkak se ekziston një traditë për të ngrënë një kokërr rrush sa herë që ora të shënojë në mesnatë. Ideja është që kjo do t’ju sjellë 12 muaj me fat në vitin e ardhshëm.

Duke u veshur si arinj

Në Rumani, ekziston një traditë që njerëzit të vishen si arinj që kërcejnë për të larguar çdo shpirt të keq. Kjo sepse arinjtë janë të veçantë sipas historive të vjetra rumune dhe janë në gjendje të mbrojnë dhe shërojnë njerëzit.

Këmbanat që bien

Disa vende, si Japonia dhe Koreja e Jugut, u binin kambanave për të filluar Vitin e Ri Në Japoni, këmbanat bien 108 herë, gjë mjaft e zhurmshme apo jo.

Hedhja e mobiljeve

Në Johanesburg në Afrikën e Jugut, njerëzve u pëlqen ta nisin vitin pa ndonjë send të padëshiruar. Ata e bëjnë këtë duke hedhur mobiljet e vjetra nga dritarja.

Duke ecur me një valixhe bosh

Në disa vende të Amerikës së Jugut, mund të shihni disa njerëz në natën e Vitit të Ri duke ecur me një valixhe bosh. Nëse dëshironi të keni aventura në vitin e ardhshëm, në disa pjesë të Amerikës së Jugut ekziston një traditë. Disa besojnë se duke bërë atë që quhet “shëtitje me valixhe” do të kenë një vit plot aventura përpara.

(m.k/dosja.a)

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

bota kuriozitete traditat e vitit te ri viti i ri viti i ri 2022 traditat e vitit te ri viti i ri viti i ri 2022

Sondazh

Poll

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës

Mandati i Xhaçkës, Bushka: Duam kohë për raportin. Alibeaj: Mos nxirrni sebepe

Dashnor Sula shpërndan "paund" në Kuvend, i lë ca para edhe Ramës tek vendi

Autor i 4 vjedhjeve në banesa dhe biznese, vihet në pranga 35-vjeçari në Tiranë

Aksident me vdekje në Korçë, zetori përplas motorin, dy persona të vdekur

PD kërkon përballje me Nanon:Trego ç’bisedove me Lamin për Martinajn. Naço:S’e lejon sekreti hetimor

“Ekstradoni kriminelët nga Dubai”, Noka shtron kërkesën. Naço: Na jep informacione nëse ke

Noka kërkon llogari për Martinajn, Kuko: Jam këtu për tjetër gjë, Deputeti:Po thërrasim Kulturën pra

Salianji: Ekstradoni kriminelët nga Dubai, këtu kërcet pushka, atje hapet shmapanja. Kuko:I takon MD

Salianji: Në Shqipëri kërcet pushka, në Dubai hapet shampanjë! Krerët e grupeve kriminale të lirë

Ka shkuar mirë? Rama del i qeshur nga "Vila 30", i hedh dorën në qafë Kurtit

E PAPRITUR! Rama zhvillon takim 'kokë më kokë' me Kurtin në Tiranë

'RING'/ Kontrabandë nga Libia në Durrës, sekuestrohen 2275 ton naftë, arrestohen 4 persona

Marrëveshja Shqipëri-Emirate të Bashkuara, Alibeaj: Kush kryen krime është në Dubai

Shqiptarët me gomone drejt Anglisë, Ministria e Brendshme: Nuk është fenomen i panjohur

Noka kërkon 'llogari' për zhdukjen e Martinajn: A ka informacion Qeveria? Thonë e gjeti hasmi

Bushka- Alibeajt: Ti je anatemuar në publik. Deputeti: Po e di, merr masë nëse shkela etikën

Çantën e mbushur me detonatorë e C4, arrestohet sa zbret nga urbani 44-vjeçari në Shijak

'Po u thonë diçka politikës shqiptare'/ Alibeaj: Çunat e Londrës vijnë në Bllok me makina angleze

Shqiptarët drejt Britanisë, Alibeaj: Largohen për të qëndruar në shtëpi bari, sa të rinj janë atje?

'Ligjet'/ Memorandumi Shqipëri-Britani e Madhe për emigracionin, Sula: Pse u miratua me urgjencë?

'Territorialja'/ PS kundërshton propozimin e PD, Balla: I qëndrojmë ndarjes aktuale me 61 Bashki

Balla: Bashkëpuntorët e sigurimit të shtetit sillen sikur nuk u ka hyrë asgjë në këmbë

'Të hetohet Berisha', Balla: Dua përgjigje nga SPAK, PS qëndron ndarjes aktuale të Bashkive

Xhixho përplaset me kryebashkiakun Suli për shkollën "Ibrahim Basha": Pse s'është ndërtuar?

Transportonte 17 emigrantë të paligjshëm, arrestohet 35-vjeçari në Qafë-Botë

Hajdari: Të dalim në protesta, një grup njerëzish me në krye Ramën po uzurpojnë pushtetet

Përkujtimohet Azem Hajdari,djemtë i shkojnë me nuset për dore,Rudina merr të bijën, s'mungon Berisha

Veliaj s'përmbahet përballë gjimnazistëve/ Tregon idenë e tij për një shkollë të mirë: Si hotel

24 vite nga vrasja e Hajdarit/ Berisha: Hyri në histori, për 3 ditë rrëzoi regjimin

Shqiptarët dynden drejt Britanisë, ambasadori: Pasurimi i shpejtë ju çon drejt drogës

Deputetja i kthehet keq ish-zv.kryeministrit: Ahmetaj po deshe ta liroj vendin ta drejtosh

Sulmi ndaj sistemeve/ Salianji dhe Noka kërkesë AKSHI-t: Pse nuk u garantua siguria?

Arsimimi në Shqipëri, Yuri Kim: Faktor kyç, ndikon në përparimin tuaj

'Fëmijët kanë mundësi të punësohen'/ Rama: 11-vjeçarja në Shenavlash mbante shtëpinë me para

Abetarja e unifikuar/ Rama: Maqedonia parimisht dakord, diskutuam me Malin e Zi dhe Serbinë

Dëgjohet muzikë në Kongres, Rama: Jetojnë me ‘radio’ në xhep, njëri më tha është zilja e gruas

Kongresi, Rama: Kërcënimi ndaj gjuhës është i madh, do diskutojmë futjen e saj në çdo nivel arsimi

Rama mbledh Kongresin e Arsimit, Yuri Kim ende përgjumshëm

Dita e parë e shkollës, Rama këshillon të vegjëlit: Bëni qef dhe punë

Shtëpinë e kishte kthyer në “dyqan”, arrestohet i riu në Fier, e spiunuan për "Zastava"

Hakerat e Iranit futen në sistemin e kamerave të kufijve shqiptarë! Publikojnë videon

Sulmi kibernetik, radhë të gjata në doganën e Bllatës

Probleme me sistemin TIMS në Kapshticë, po punohet me regjistra

Berisha: Rama firmos kontratat korruptive! Rrugën Korçë-Kolonjë e mori në dorë një ish-deputet i PS