LIVE UPDATES
Art&Argëtim

KËSHILLAT / Si të ushtroheni në mënyrë të shëndetshme edhe në MOT TË FTOHTË

23 Janar 2022, 10:50 Nga DOSJA
KËSHILLAT / Si të ushtroheni në mënyrë të

SHQIPËRI – Të ushtrohesh në të ftohtë është një sfidë më vete, por për shumë persona ‘të fiksuar’ pas aktivitetit fizik, kjo nuk përbën ndonjë pengesë. Megjithatë, që të jemi të shëndetshëm dhe që kjo të mos na sjellë pasoja në shëndet, ne duhet të ndjekim disa këshilla mjaft të vyera.

Pikë së pari, për personat, të cilët vuajnë nga probleme kronike shëndetësore si astma, apo ato kardiovaskulare, rekomandohet që së pari të vizitojnë mjekun e tyre dhe menjëherë pas marrjes së dritës jeshile nga ata, atëherë do të mund të ushtrohen, por sigurisht duke ndjekur këshillat e mëposhtme:

Vishuni trashë:

Sekreti është të veshim rroba që mund të hiqen gjatë stërvitjes dhe që mund t’i veshim sërish në fund. Eksperimentoni derisa të gjeni veshjen e duhur. Ekspertët shpjegojnë se sekreti janë tre shtresat e veshjeve (jelek izotermik – bluzë leshi – rezistente ndaj erës) për të menaxhuar kombinimin e çuditshëm dhe të bezdisshëm të ajrit të ftohtë, trupit të nxehtë dhe djersitjes. Kjo këshillë është më e rëndësishme për vrapuesit dhe çiklistët.

Mbroni kokën dhe qafën:

Përdorni dorezat izotermale të papërshkueshme nga uji dhe kapaku sportiv që zakonisht mbulojnë kokën dhe qafën – “izolimi” i qafës nga hyrja e ajrit është i nevojshëm, në mënyrë që të mos ndjeni fryrje të ajrit të ftohtë në gjoks. Gjithashtu vishni çorape të larta dhe izotermale dhe preferoni këpucë me veshje lëkure të cilat nuk kanë rëndësi edhe nëse lagen.

Nxemje përpara stërvitjes:

Bëni nxemje përpara stërvitjes, më gjatë se zakonisht, sepse për shkak të të ftohtit sistemi juaj muskulor është më i fortë dhe më i ngurtë. Nuk harrojmë as shtrirjet në fund të stërvitjes. Preferoni orët e mesditës dhe pasdites për stërvitje ku temperatura është më e lartë. Gjithashtu stërvitja juaj e parë duhet të jetë “e dallueshme” – e shkurtër dhe e butë.

Pini ujë:

Merrni me vete një shishe ujë dhe pini shpesh edhe kur nuk keni etje.

Ndërroni rrobat:

Vishni rroba të ngrohta pas stërvitjes. Shanset për t’u sëmurur rriten nëse qëndroni me rroba të djersitura.

Mos e teproni:

Nëse moti është ekstrem – për shkak të erërave të forta, shiut të dendur ose temperaturave shumë të ulëta – thjesht nuk duhet të dilni jashtë. (Përshtatur nga ygeiamou.gr)

(e.h/dosja.al)

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

kuriozitete kuriozitete keshilla ushtrim fizik keshilla ushtrim fizik

Sondazh

Poll

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës

Mandati i Xhaçkës, Bushka: Duam kohë për raportin. Alibeaj: Mos nxirrni sebepe

Dashnor Sula shpërndan "paund" në Kuvend, i lë ca para edhe Ramës tek vendi

Autor i 4 vjedhjeve në banesa dhe biznese, vihet në pranga 35-vjeçari në Tiranë

Aksident me vdekje në Korçë, zetori përplas motorin, dy persona të vdekur

PD kërkon përballje me Nanon:Trego ç’bisedove me Lamin për Martinajn. Naço:S’e lejon sekreti hetimor

“Ekstradoni kriminelët nga Dubai”, Noka shtron kërkesën. Naço: Na jep informacione nëse ke

Noka kërkon llogari për Martinajn, Kuko: Jam këtu për tjetër gjë, Deputeti:Po thërrasim Kulturën pra

Salianji: Ekstradoni kriminelët nga Dubai, këtu kërcet pushka, atje hapet shmapanja. Kuko:I takon MD

Salianji: Në Shqipëri kërcet pushka, në Dubai hapet shampanjë! Krerët e grupeve kriminale të lirë

Ka shkuar mirë? Rama del i qeshur nga "Vila 30", i hedh dorën në qafë Kurtit

E PAPRITUR! Rama zhvillon takim 'kokë më kokë' me Kurtin në Tiranë

'RING'/ Kontrabandë nga Libia në Durrës, sekuestrohen 2275 ton naftë, arrestohen 4 persona

Marrëveshja Shqipëri-Emirate të Bashkuara, Alibeaj: Kush kryen krime është në Dubai

Shqiptarët me gomone drejt Anglisë, Ministria e Brendshme: Nuk është fenomen i panjohur

Noka kërkon 'llogari' për zhdukjen e Martinajn: A ka informacion Qeveria? Thonë e gjeti hasmi

Bushka- Alibeajt: Ti je anatemuar në publik. Deputeti: Po e di, merr masë nëse shkela etikën

Çantën e mbushur me detonatorë e C4, arrestohet sa zbret nga urbani 44-vjeçari në Shijak

'Po u thonë diçka politikës shqiptare'/ Alibeaj: Çunat e Londrës vijnë në Bllok me makina angleze

Shqiptarët drejt Britanisë, Alibeaj: Largohen për të qëndruar në shtëpi bari, sa të rinj janë atje?

'Ligjet'/ Memorandumi Shqipëri-Britani e Madhe për emigracionin, Sula: Pse u miratua me urgjencë?

'Territorialja'/ PS kundërshton propozimin e PD, Balla: I qëndrojmë ndarjes aktuale me 61 Bashki

Balla: Bashkëpuntorët e sigurimit të shtetit sillen sikur nuk u ka hyrë asgjë në këmbë

'Të hetohet Berisha', Balla: Dua përgjigje nga SPAK, PS qëndron ndarjes aktuale të Bashkive

Xhixho përplaset me kryebashkiakun Suli për shkollën "Ibrahim Basha": Pse s'është ndërtuar?

Transportonte 17 emigrantë të paligjshëm, arrestohet 35-vjeçari në Qafë-Botë

Hajdari: Të dalim në protesta, një grup njerëzish me në krye Ramën po uzurpojnë pushtetet

Përkujtimohet Azem Hajdari,djemtë i shkojnë me nuset për dore,Rudina merr të bijën, s'mungon Berisha

Veliaj s'përmbahet përballë gjimnazistëve/ Tregon idenë e tij për një shkollë të mirë: Si hotel

24 vite nga vrasja e Hajdarit/ Berisha: Hyri në histori, për 3 ditë rrëzoi regjimin

Shqiptarët dynden drejt Britanisë, ambasadori: Pasurimi i shpejtë ju çon drejt drogës

Deputetja i kthehet keq ish-zv.kryeministrit: Ahmetaj po deshe ta liroj vendin ta drejtosh

Sulmi ndaj sistemeve/ Salianji dhe Noka kërkesë AKSHI-t: Pse nuk u garantua siguria?

Arsimimi në Shqipëri, Yuri Kim: Faktor kyç, ndikon në përparimin tuaj

'Fëmijët kanë mundësi të punësohen'/ Rama: 11-vjeçarja në Shenavlash mbante shtëpinë me para

Abetarja e unifikuar/ Rama: Maqedonia parimisht dakord, diskutuam me Malin e Zi dhe Serbinë

Dëgjohet muzikë në Kongres, Rama: Jetojnë me ‘radio’ në xhep, njëri më tha është zilja e gruas

Kongresi, Rama: Kërcënimi ndaj gjuhës është i madh, do diskutojmë futjen e saj në çdo nivel arsimi

Rama mbledh Kongresin e Arsimit, Yuri Kim ende përgjumshëm

Dita e parë e shkollës, Rama këshillon të vegjëlit: Bëni qef dhe punë

Shtëpinë e kishte kthyer në “dyqan”, arrestohet i riu në Fier, e spiunuan për "Zastava"

Hakerat e Iranit futen në sistemin e kamerave të kufijve shqiptarë! Publikojnë videon

Sulmi kibernetik, radhë të gjata në doganën e Bllatës

Probleme me sistemin TIMS në Kapshticë, po punohet me regjistra