LIVE UPDATES
Art&Argëtim

Njësoj si të biesh në dashuri/Çfarë ndodh me trurin e një gruaje kur ajo bëhet nënë

22 Nëntor 2021, 17:36 Nga DOSJA
Njësoj si të biesh në dashuri/Çfarë ndodh me trurin e

Artistja Sarah Walker tha një shprehje të veçantë dikur: Të bëhesh nënë është si të zbulosh ekzistencën e një dhome të re të çuditshme në shtëpinë ku tashmë jeton. Gjithmonë më ka pëlqyer përshkrimi i Walker-it, sepse është më i saktë se fraza që shumica e njerëzve përdorin për jetën me një të porsalindur: Gjithçka ndryshon.

Sepse shumë gjëra ndryshojnë, sigurisht, por për nënat e reja, disa nga dallimet më të theksuara janë edhe ato më intimet, ndryshimet emocionale. Të cilat janë gjithashtu kryesisht neurologjike. Edhe para se një grua të lindë, shtatzënia ngatërron vetë strukturën e trurit të saj. Aktiviteti në tru rritet në rajonet që kontrollojnë ndjeshmërinë, ankthin dhe ndërveprimin social. Në nivelin më themelor, këto ndryshime, të nxitura nga një vërshim i hormoneve gjatë shtatzënisë dhe në periudhën pas lindjes, ndihmojnë në tërheqjen e thellë të një nëne të re tek fëmija i saj.

Shumë shkencëtarë besojnë se harta e trurit të nënës është gjithashtu çelësi për të kuptuar pse kaq shumë nëna të reja përjetojnë ankth dhe depresion serioz. Vlerësohet se një në gjashtë gra vuan nga depresioni pas lindjes dhe shumë të tjera zhvillojnë sjellje si larja e duarve me detyrim dhe kontrolli i shpeshtë nëse foshnja po merr frymë.

“Ky është ajo që ne e quajmë një aspekt i pothuajse sjelljeve obsesive-kompulsive gjatë muajve të parë pas ardhjes së foshnjës. Nënat në fakt raportojnë nivele shumë të larta të modeleve të të menduarit për gjëra që nuk mund t’i kontrollojnë. Ata vazhdimisht mendojnë për fëmijën. A është foshnja e shëndetshme? I sëmurë? I ngopur? Mendoj se ky rajon mund të lidhet kryesisht me sjelljet obsesive-kompulsive. Tek kafshët dhe njerëzit gjatë periudhës pas lindjes, ekziston një dëshirë e madhe për t’u kujdesur për fëmijën e tyre”, tha studiuesja e trurit të nënës Pilyoung Kim.

Vetëm duke i ngulur sytë fëmijës së saj, qendrat e “shpërblimit” të trurit të nënës do të ndizen. Ky qark i trurit të nënës ndikon në mënyrën se si një nënë flet me foshnjën e saj, sa e vëmendshme është, madje edhe dashurinë që ndjen për fëmijën e saj.  Në një studim të vitit 2011 për nënat e reja, gratë raportuan se ndjeheshin më pozitive për fotot që përshkruanin foshnjat e tyre të buzëqeshura krahasuar me fotot e foshnjave të buzëqeshura që nuk i njihnin dhe aktiviteti i tyre i trurit pasqyronte këtë mospërputhje.

Ndryshimet në trurin e një nëne të re ndihmojnë në motivimin e saj për t’u kujdesur për fëmijën e saj, por ato gjithashtu mund të ndihmojnë në zbutjen e gjendjes së saj emocionale.

Oksitocina, e njohur si hormoni i dashurisë rritet gjithashtu kur gratë shikojnë foshnjat e tyre, ose dëgjojnë gugatin dhe të qarat e foshnjave të tyre, ose struken me foshnjat e tyre. Një rritje e oksitocinës gjatë ushqyerjes me gji mund të ndihmojë në shpjegimin pse studiuesit kanë zbuluar se nënat që ushqejnë fëmijën me gji janë më të ndjeshme ndaj tingujve të të qarave të foshnjave të tyre sesa nënat që nuk ushqejnë me gji.

Ajo që shkencëtarët dinë është se të bëhesh prind duket, të paktën në tru, sikur po bie në dashuri. Kjo ndihmon për të shpjeguar se sa prindër të rinj përshkruajnë ndjenjat e forta që kanë kur takojnë të porsalindurit e tyre. Kjo bën edhe që foshnjat të nuhasin dhe njohin aq mirë aromën tek  nënat e tyre, zbuluan studiuesit.

Burrat shfaqin ndryshime të ngjashme të trurit kur janë thellësisht të përfshirë në kujdesin me beben. Oksitocina nuk duket se nxit sjelljen e duhur te burrat ashtu siç bën te gratë. Në vend të kësaj, truri prindëror i një burri mbështetet nga një rrjet socio-kognitiv që zhvillohet në trurin e të dy gjinive më vonë në jetë, ndërsa gratë duket se kanë evoluar për të pasur një “plejadë truri-hormon-sjellje” që përgatitet automatikisht për të lindur dhe bërë nënë. Një mënyrë tjetër për ta kuptuar: Plani për sjelljen e nënës ekziston në tru edhe para se një grua të ketë fëmijë. Ndoshta, pra, amësia është me të vërtetë si një hapësirë ​​sekrete në trurin e një gruaje, që pret të zbulohet.

Marrë nga The Atlantic

(m.k/dosja.al)

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

kuriozitete psikologji lindja e bebeve nenat e reja shtatzenia lindja e bebeve nenat e reja shtatzenia

Sondazh

Poll
Art&Argëtim 22 Nëntor 2021, 13:48

Orhan Pamuk rrezikon 3 vite burg

TURQI- Laureati i çmimit Nobel në Letërsi, Orhan Pamuk, po hetohet nga shteti turk për “fyerje” të themeluesit të Turqisë moderne dhe tallje me flamurin ...

Dosja Sot Date 31 mars

Dosja Sot Date 31 mars

Lefter Alla në burg, Këshilli Bashkiak i Bulqizës zgjedh kryetarin e ri

Dosja Sot Date 30 Mars

Zbulohen mbi 2 mijë fidanë kanabisi në Velipojë arrestohet 55-vjeçari, në kërkim vëllai i tij

Lapsusi frojdian i Berishës, ngatërron Masakrën e Lumës me atë elektorale në vitin 2013

Dosja Sot Date 29 mars

Arrestohet gjermani në Tiranë, i dënuar për shpërndarje të materialeve pornografike

Arrestohet 25-vjeçari në Tiranë, drejtonte mjetin nën efektin e lëndëve narkotike e kryente manovra

Pamje nga 27 serat me kanabis në Koplik, si ishte kthyer gropa e interteve në plantacione hahashi

Dosja Sot Date 28 mars

Tokat preken nga projekti/ Banorët e Bërxullës në protestë

Dosja Sot date 27 mars

Hetimet për lobingun/“Do dorëzoni dosjen në prokurori?” Berisha: Asnjë qindarkë ruse s’ka hyrë në PD

Bejko kandidat në Tiranë,Berisha: Vegla që përdor Basha dhe Rama kundër pluralizmit, vijnë nga mafia

Qëllohet me breshëri plumbash drejt Top Channel, vritet roja, gjendet e djegur makina e atentatorëve

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive