LIVE UPDATES
Art&Argëtim

Nga deformimi i lugës te fotoja me Elton John, njihuni me hipnotizuesin më të madh

26 Dhjetor 2021, 21:10 Nga DOSJA
Nga deformimi i lugës te fotoja me Elton John, njihuni me hipnotizuesin

IZRAEL – Ai ka mahnitur njerëzit me aftësitë e tij telepatike për gati 50 vite. Uri Geller u ka rrëmbyer mendjen jo vetëm njerëzve të thjeshtë, por dhe yjeve të muzikës. 75-vjeçari ka krijuar një muze me koleksionet e dhuratave të gjithë personave të famshëm që ai ka hasur në jetë. Geller konsiderohet hipnotizuesi më i madh në historinë e njerëzimit. Ai e zbuloi aftësitë e tij të rralla mendore që në fëmijëri ku një ditë të zakonshme ai arriti të deformonte me fuqitë e tij mendore një lugë teksa po hante supë.

Pas familjes, radhën e pati shkolla për t’u mahnitur nga fuqia e tij pazakontë jo vetëm për të ndryshuar format e objekteve metalike, por të bëjë njerëz të famshëm për vete. Geller nuk e pati të vështirë të bindte këngëtarin e famshëm britanik Elton John të realizonte një foto me të. Pre e tij kanë rënë dhe ish-kryeministria e Izraelit Golda Meir, ikona e futbollit Maradona, legjenda e muzikës John Lennon, Muhamed Ali e shumë të tjerë. Prej tyre ai ka marrë dhurata të çmuara, si vezë floriri e deri te një avion nga ish-diktatori i Libisë Muanmar Gadaf.

Megjithatë, karriera e tij hipnotizuese në televizion mori një goditje të rëndë në vitin 1973, kur gjatë emisionit të moderatorit Johnny Carson “Tonight Show”. Ai dështoi të deformonte një tavolinë prej argjendi me fuqitë e tij mendore.

“Mendova se mora fund. U ktheva në hotel dhe mblodha sendet e mia personale për të ikur. Isha i shkatërruar. Por, në mëngjes, një rival i moderatorit Carson më mori në telefon dhe më kërkoi që të jepja shfaqje në emisionin e tij. Kjo më shërbeu si mësim për t’u përballur me vështirësitë psikologjike”, shprehet Geller. Më tej, ai flet se fama që arriti në SHBA e bëri të vuante nga anoreksia, bulimia si dhe stresi “Ka shumë diskutime për këtë që merrem nëse është apo jo e vërtetë, nëse është apo jo një truk? Me kalimin e kohës rrita egon për të udhëtuar dhe vuajta nga bulimia dhe anoreksia nervore. Nuk mund ta përballoja më jetën në Nju Jork. Nuk e dorë dot të qenit në skenë, të kisha presion dhe kaq shumë kritikë”, tregon për vështirësitë e jetës së tij hipnotizues Uri Geller.

Prej disa vitesh, ai jeton në atdhe në Izrael, ku tashmë merret me sistemimin e muzeut të tij.

Marrë nga “BBC”

(d.v/dosja.al)

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

kuriozitete kuriozitete elton john john lennon maradona muhamed ali elton john john lennon maradona muhamed ali

Sondazh

Poll
Art&Argëtim 26 Dhjetor 2021, 09:56

Të mprehësh çokollatën Kit kat si një thikë

SHBA-Kjo çokollata Kit Kat mund të jetë në gjendje të pres perime dhe shumë gjëra të tjera.Një përdorues Instagrami çuditi rrjetin teksa mpreu një...

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE