LIVE UPDATES

ismail kadare

Art&Argëtim 25 Qershor 2021, 14:45

DURRËS– Mbrëmjen e djeshme shkrimtarja e njohur Helena Kadare ishte e ftuar mbrëmjen e djeshme në një takim kushtuar letërsisë dhe turizmit në Durrës...

Art&Argëtim 11 Prill 2021, 19:02

VLORË– Shkrimtari Ismail Kadare, i shoqëruar nga bashkëshortja e tij Helena, ka zhvilluar një bashkëbisedim me lexuesit e tij në Vlorë. Në kronikën e Repor...

Insights 28 Janar 2021, 19:35

Visaret e Kadaresë apo “kalcunjat e Ismailit”?

Para pak ditësh mediat përcollën një lajm periferik: Ismail Kadare kishte takuar një grup lexuesish në Kavajë. Binte në sy një detaj i vogël, por gjithsesi intr...

Art&Argëtim 28 Janar 2021, 11:51

TIRANE- Në 85-vjetorin e shkrimtarit të madh, Ismail Kadare, del nga shtypi edhe libri më i ri për të, “Kohë për rrëfim” nën logon e botimeve “Onufri”. Kadare v...

Art&Argëtim 10 Janar 2021, 15:43

Pse duhet të lexojmë Ismail Kadarenë?

Arsyeja kryesore dhe më e rëndësishmja pse duhet të lexojmë Ismail Kadarenë është se ai është një rrëfimtar i shkëlqyer. Rrëfen histori të mrekullueshme – dhe r...

Art&Argëtim 14 Tetor 2020, 18:03

Kadare për Migjenin

TIRANE– Gjysmëshekulli i fundit i mjaftoi historisë për ta vendosur veprën letrare të Migjenit në një nga majat më të larta të bjeshkëve me gjelbërim të përhers...

Art&Argëtim 10 Korrik 2020, 07:55

TIRANË–   Librat.  Dy libra të mëdhenj të kohës sonë“Një libër i bukur (i mirë) i romancierit më të madh shqiptar, Ismail Kadare, për herë të parë kë...

Çfarë do të thotë saktësisht një virus që bëhet endemik?

Çfarë do të thotë saktësisht një virus që bëhet endemik?

Presidenti Biden rikonfirmon angazhimin amerikan

Rama në SHBA, merr pjesë në samitin e OKB-së/ Nesër takim

Covidi në SHBA, CDC paralajmëron/ Ja vendet drejt të cilave

Altin Goxhaj përballë Ylli Rakipit dhe Arjan Currit – Të Paekspozuarit në MCN TV

Altin Goxhaj përballë Ylli Rakipit dhe Arjan Currit – Të Paekspozuarit në MCN TV