LIVE UPDATES

lufta ne ukraine

Bota 28 Shkurt 2023, 11:21 a.l

Medvedevi paralajmëron për ‘apokalips’

Dimitry Medvedev, Dmitry Peskov, Vladimir Putin RUSI- Ndërsa Kremlini reagon i përmbajtur ndaj planit kinez për paqe, ish-presidentit rus Di...

Çfarë do të thotë saktësisht një virus që bëhet endemik?

Çfarë do të thotë saktësisht një virus që bëhet endemik?

Presidenti Biden rikonfirmon angazhimin amerikan

Rama në SHBA, merr pjesë në samitin e OKB-së/ Nesër takim

Covidi në SHBA, CDC paralajmëron/ Ja vendet drejt të cilave

Altin Goxhaj përballë Ylli Rakipit dhe Arjan Currit – Të Paekspozuarit në MCN TV

Altin Goxhaj përballë Ylli Rakipit dhe Arjan Currit – Të Paekspozuarit në MCN TV

Sulmi rus në Ukrainë/ Bushati: Lufta është dhe e jona, denoncim ndaj agresionit të Putin - Politike
LIVE UPDATES
Politike

Sulmi rus në Ukrainë/ Bushati: Lufta është dhe e jona, denoncim ndaj agresionit të Putin

27 Shkurt 2022, 13:26 Nga DOSJA
Sulmi rus në Ukrainë/ Bushati: Lufta është dhe e jona,

TIRANË– Ish-ministri i Jashtëm Ditmir Bushati i bashkohet thirrjes së Këshillit Evropian për Marrëdhëniet me Jashtë në një apel për solidariteti me Ukrainën. Përmes një letre të nënshkruar nga 149 personalitete të ndryshme të jetës politike dhe diplomatike, ata sygjerojnë një sërë veprimesh në mbështetje të Ukrainës. Anëtarët e Këshillit Evropian për Marrëdhëniet me Jashtë nga i gjithë kontinenti u kanë bërë thirrje sot të gjitha qeverive të tyre që të “Bashkohen Me Ukrainën’” sipas ecfr.eu.

Ne, të nënshkruarit, evropianët nga i gjithë kontinenti ynë që jemi anëtarë të Këshillit Evropian për Marrëdhëniet me Jashtë, qëndrojmë me vendosmëri në solidaritet me popullin e Ukrainës.

Qeveria ruse, pa provokime, ka pushtuar një komb sovran demokratik në zemër të Evropës. Regjimi i Putinit, sipas fjalëve të Martin Kimanit, ambasadorit kenian në OKB, është “duke ndezur prushin e perandorive të vdekura”. Ne, të nënshkruarit, evropianët nga i gjithë kontinenti ynë, të cilët jemi anëtarë të Këshillit Evropian për Marrëdhëniet me Jashtë, qëndrojmë me vendosmëri në solidaritet me popullin e Ukrainës në përpjekjet e tyre për t’i rezistuar këtij rikolonizimi. Lufta e tyre është lufta jonë. E ardhmja e tyre qëndron në Evropë me ne, si evropianë mes evropianëve.

Ne u bëjmë thirrje të gjitha qeverive tona që të ‘Bashkohen Me Ukrainën’ duke:

-Denoncuar agresionin e Putinit dhe ekspozuar gënjeshtrat e tij:

Ne duhet të ekspozojmë gënjeshtrat e Putinit dhe të denoncojmë krimet e tij në çdo forum ndërkombëtar. Ne duhet të shpallim me zë të lartë se regjimi i Putinit ka shkelur hapur normat dhe ligjet më themelore evropiane të sjelljes ndërkombëtare.

-Sanksionuar regjimin e Putinit:

Ne duhet të vendosim sanksionet më të ashpra të mundshme ndaj Putinit dhe të gjitha shtyllave të regjimit të tij. Ne duhet të dëbojmë të gjithë personelin e shërbimeve ruse nga të gjitha vendet e BE-së.

-Mbështetur lirinë dhe sigurinë e ukrainasve:

Ne duhet të sigurojmë për ukrainasit në një kohë kur ata kanë nevojë duke dërguar të gjitha llojet e ndihmave për të gjithë ata që mund të qëndrojnë në Ukrainë dhe duke u ofruar strehim atyre që nuk munden. Ne gjithashtu duhet të anulojmë borxhin e Ukrainës dhe t’u lejojmë ukrainasve një periudhë speciale për të punuar në Bashkimin Evropian.

-Ndarë barrën brenda Evropës:

Shtetet evropiane duhet të mbështesin njëri-tjetrin në përpjekjet e tyre për të qëndruar me Ukrainën. Uniteti dhe solidariteti janë pikat tona të forta. Asnjë shtet i BE-së nuk duhet të mbajë vetëm barrën e mbështetjes së Ukrainës. Ne duhet të ndajmë kostot e sanksioneve, të ndihmojmë njëri-tjetrin për të zhvilluar alternativa ndaj energjisë ruse dhe të mirëpresim refugjatët ukrainas në çdo pjesë të Evropës.

Firmëtarët: https://ecfr.eu/article/europeans-stand-with-ukraine/

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

politike politike ditmir bushati lufta ukraine-rusi ditmir bushati lufta ukraine-rusi

Sondazh

Poll

Tokat preken nga projekti/ Banorët e Bërxullës në protestë

Tokat preken nga projekti/ Banorët e Bërxullës në protestë

Dosja Sot date 27 mars

Hetimet për lobingun/“Do dorëzoni dosjen në prokurori?” Berisha: Asnjë qindarkë ruse s’ka hyrë në PD

Bejko kandidat në Tiranë,Berisha: Vegla që përdor Basha dhe Rama kundër pluralizmit, vijnë nga mafia

Qëllohet me breshëri plumbash drejt Top Channel, vritet roja, gjendet e djegur makina e atentatorëve

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë

Meta: Shkojnë për kontroll dhe kapin vibratorët e shokëve

Shirat përmbytin Lezhën, bllokohet qarkullimi, banorët mbyllen në shtëpia

Berisha per institucionet: Ska Klgj por KlgjS

Berisha: 'Alibasha dhe Brava' jane dy pengje te cilat nuk mund te kete asnje lloj negociate"

Kush do e drejtojë koalicionin me Metën? Berisha : S’ka asnjë diskutim! Padyshim që PD

Berisha; E dëgjuat Celibashin që tha në perceptimin tim është Berisha por Rama më thotë Ali-Basha.

Zgjedhjet e 14 majit, Meta: opozitaret bashke per ndryshim

Barrierat e shkatërruara nga përplasja, makina 'fluturoi' nga mbikalimi, ra mbi një tjetër mjet