LIVE UPDATES

psikologji

Art&Argëtim 31 Gusht 2021, 12:17

BRITANI– Një djalë i ri nga Anglia ka kërkuar këshillën e psikologut të njohur DEIDRE.Ai ka rrëfyer tradhëtinë që bëri ndaj ish-të fejuarës me kunatën e tij. Ng...

Art&Argëtim 4 Maj 2021, 10:17

Fëmijë i prindërve të divorcuar

A mund të mos shkruaj kur klientja më beson një situatë kaq të rënduar me të cilën ka jetuar 18 vjet?Dialogu mes nënës dhe asaj”Dua të takoj babin. Dua të njoh ...

Art&Argëtim 10 Shtator 2019, 14:52

Studimi/ Zbulohet ilaçi kundër plakjes

 KALIFORNI- Sipas një studimi të fundit është treguar aksidentalisht se shkencëtarët kanë mundësinë tashmë që jo vetëm ta ngadalësojnë procesin e plakjes, por e...

Art&Argëtim 2 Prill 2019, 17:55

2 prilli, Dita Botërore e Autizmit

Si në shumë vende të botës, edhe në Shqipëri e Kosovë, 2 prilli njihet si Dita Botërore e Autizmit, e cila ka për qëllim edukimin e njerëzve rreth kësaj sëmundj...

Çfarë do të thotë saktësisht një virus që bëhet endemik?

Çfarë do të thotë saktësisht një virus që bëhet endemik?

Presidenti Biden rikonfirmon angazhimin amerikan

Rama në SHBA, merr pjesë në samitin e OKB-së/ Nesër takim

Covidi në SHBA, CDC paralajmëron/ Ja vendet drejt të cilave

Altin Goxhaj përballë Ylli Rakipit dhe Arjan Currit – Të Paekspozuarit në MCN TV

Altin Goxhaj përballë Ylli Rakipit dhe Arjan Currit – Të Paekspozuarit në MCN TV

Psikologji: Introvert ekstrovert apo një bashkim i të dyjave, epoka e ambivertit - Art&Argëtim
LIVE UPDATES
Art&Argëtim

Psikologji: Introvert ekstrovert apo një bashkim i të dyjave, epoka e ambivertit

3 Dhjetor 2021, 10:51 Nga DOSJA
Psikologji: Introvert ekstrovert apo një bashkim i të dyjave, epoka e

Më ngacmoi këshilla e fundit e ish-zëvendës shefit të mjekësisë për Anglinë, Dr. Jenny Harries, lidhur me Omicron, kur tha se duhet të bëjmë kujdes dhe të mos shoqërohemi me njerëz të tjerë përveçse nëse kemi domosdoshmërisht nevojë. Por çdo to thotë kjo? A mund t’i anuloj pjesët stresuese të Krishtlindjeve dhe t’i zëvendësoj me një pije të nevojshme në heshtje me një mik të dashur, ose ndoshta vetëm me një mace? A mund të pretendoj se kam zgjedhur me përgjegjësi të mos marr pjesë në festa, kur në fakt nuk jam ftuar në ndonjë?

Këshilla e Harries në fakt duket si diçka e një statuti të ambivertit. Ambiversioni, duke kombinuar tiparet introverte dhe ekstroverte, është shumë në modë tani. Ekziston një teori që streset dhe ndryshimet e rrethanave Covid dhe shoqëruesit e tij rikalibruan paragjykimet tona për mënyrën se si lidhemi me të tjerët.

Ekstrovertët janë detyruar të eksplorojnë një jetë më të qetë që disa zbuluan se e vlerësonin krejtë papritur, dhe introvertët po lulëzojnë në një botë më pak të ndërlidhur, duke kuptuar se sa shumë kanë nevojë për shoqëri dhe sa u mungon lidhja njerëzore. Ne po bëhemi, ose po e kuptojmë se tashmë ishim, ambivertë me nevoja kontradiktore dhe komplekse në marrëdhëniet tona me të tjerët, jo thjesht një emër më shumë në një test personaliteti.

Kjo është ndoshta një gjë e mirë. Në arenën e korporatave, hulumtimi i vitit 2013 përshkroi një përparësi  për ambivertët: ata tejkalojnë grupet e tjera në shitje dhe marketing, sepse ato lidhen më mirë me një sërë njerëzish. Dr Karl Moore, autor i veprës “ëe Are All Ambiverts Noë” , argumenton se përgjigjja me sukses ndaj sfidave të Covid kërkon që drejtuesit e biznesit të dëgjojnë, vëzhgojnë dhe reflektojnë tiparet introverte, por edhe të entuziazmojnë, energjizojnë dhe frymëzojnë ekstrovertët.

Në jetën tonë personale, të kesh një kuptim më të thelluar të vetes dhe të tjerëve si “kafshë shoqërore” ndihet si një mënyrë për t’iu qasur këtyre kohërave të lodhshme ende të paprecedenta.

Me një pashmangshmëri mbresëlënëse, kryeministri hodhi poshtë rekomandimet e Harries, duke na nxitur që të ecim përpara me gjithë gëzimin e mundshëm dikensian, por unë do të  përqafoj teorinën e ambivertit. Gjithçka që dua për Krishtlindje është një sasi e matur e shoqërimit të nevojshëm… mund të mos duket shumë festive, por më pëlqen shumë sesi tingëllon.

Marrë nga The Guardian

(m.k/dosja.al)

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

psikologji psikologji ambivert introverti dhe ekstroverti psikologia psikologji ambivert introverti dhe ekstroverti psikologia psikologji

Sondazh

Poll

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës