LIVE UPDATES
Art&Argëtim

45-vjeçari pyet psikologen:E dashura flirton me çdo mashkull, kam frikë se më gënjen

11 Janar 2022, 18:15 Nga DOSJA
45-vjeçari pyet psikologen:E dashura flirton me çdo mashkull, kam

SHBANje 45-vjeçar i është drejtuar psokologes “Deidre” pas disa problemeve në marrëdhënien e tij me të dashurën. Ai shkruan se e shqetëson afrimiteti i tepruar që e dashura e tij tregon ndaj meshkujve të tjerë dhe se shpeshherë e ka gënjyer. Ai shkruan se nuk mund të vërtetojë asnjë nga dyshimet e tij dhe partnerja i ka thënë se nëse nuk i beson, gjithçka mes tyre do mbarojë.

Letra e plotë:

E dashur Deidre: E dashura ime duket se flirton me çdo mashkull që njeh dhe instinkti im më thotë se nuk mbaron me kaq. Por pavarësisht disa skenarëve që nuk përputhen, nuk mund të vërtetoj asgjë. Ajo thotë nëse nuk i besoj, kemi mbaruar. Kur u njohëm ajo më bëri të ndihesha kaq i veçantë,  sikur të isha i vetmi person në dhomë. Por tani e shoh se si funksionon praktikisht me çdo mashkull që takon, qofshin ata baballarë në shkollën e fëmijëve të saj, kontakte pune apo burra të rastësishëm. Ajo mban kontakte me ish-të dashurit e saj përmes rrjeteve sociale. Unë jam 45 vjeç dhe e dashura ime është 41. Ne jemi çift prej dy vitesh dhe u transferuam të jetojmë së bashku gjashtë muaj më parë. Më pëlqen shumë, por jam i kujdesshëm sepse kishte burra që vinin në shtëpinë e saj për të pirë në çdo orë. Ajo donte të largohej për një fundjavë për të qëndruar me një nga këta djem, për të cilin thoshtë se ishte thjesht një mik. Unë nuk e aprovova, kështu që ajo anuloi. Por muaj më vonë ajo tha se do të largohej me mikun e saj sërish.

Unë mendoj se ajo shkoi fshehurazi për të takuar. Pak para se të jetonim bashkë, një ish shkoi në shtëpinë e saj në orët e para të mëngjesii për ta “ngushëlluar”. Me sa duket ajo ishte mërzitur dhe ai ishte i shqetësuar për të. Kohët e fundit një shoqja ime e pa atë në një festë. Ajo po flirtonte shumë me një nga meshkujt atje. Ajo kërceu me këtë djalë, e përqafoi dhe e puthi e më pas ai u kthye në shtëpinë e tij. Ajo gënjeu kur unë u përballa me të, duke thënë se ajo u largua nga festa për të pirë më shumë me një miken e saj. Përfundimisht, ajo pranoi se shkoi në shtëpinë e tij, duke këmbëngulur se asgjë nuk kishte ndodhur. Ajo mërzitet dhe thotë se ne nuk mund të vazhdojmë nëse nuk pushoj së qenuri dyshues. A jam duke u bërë paranojak?

Përgjigja e psikologes:

Nuk është çudi që ndihesh i shqetësuar. Kur keni një parandjenjë është më mirë t’ja vini veshin. Duke pasur parasysh se si ndiheni, nuk mund ta lini mënjanë këtë çështje. Duhet të adresohet. Të luash “detektivësh” po të mbyt dhe nuk zgjidh asgjë. Tregojini asaj se shqetësoheni se po ju tradhton. Shpjegojani se doni të dini se si mund ta forconi marrëdhënien tuaj, kështu që ajo të mos ndjejë më nevojën për të mbajtur kontakte me këta meshkuj të tjerë, sepse sigurisht që dëmton marrëdhënien tuaj. Por kjo do të jetë efektive vetëm nëse jeni të përgatitur të ecni përpara nëse ajo nuk tregon më shumë respekt për ndjenjat tuaja.

Marrë nga The Sun

(m.k/dosja.al)

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

psikologji psikologji keshillat e psikologes psikologet studimi psikologjik keshillat e psikologes psikologet studimi psikologjik

Sondazh

Poll

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës

Mandati i Xhaçkës, Bushka: Duam kohë për raportin. Alibeaj: Mos nxirrni sebepe

Dashnor Sula shpërndan "paund" në Kuvend, i lë ca para edhe Ramës tek vendi

Autor i 4 vjedhjeve në banesa dhe biznese, vihet në pranga 35-vjeçari në Tiranë

Aksident me vdekje në Korçë, zetori përplas motorin, dy persona të vdekur

PD kërkon përballje me Nanon:Trego ç’bisedove me Lamin për Martinajn. Naço:S’e lejon sekreti hetimor

“Ekstradoni kriminelët nga Dubai”, Noka shtron kërkesën. Naço: Na jep informacione nëse ke

Noka kërkon llogari për Martinajn, Kuko: Jam këtu për tjetër gjë, Deputeti:Po thërrasim Kulturën pra

Salianji: Ekstradoni kriminelët nga Dubai, këtu kërcet pushka, atje hapet shmapanja. Kuko:I takon MD

Salianji: Në Shqipëri kërcet pushka, në Dubai hapet shampanjë! Krerët e grupeve kriminale të lirë

Ka shkuar mirë? Rama del i qeshur nga "Vila 30", i hedh dorën në qafë Kurtit

E PAPRITUR! Rama zhvillon takim 'kokë më kokë' me Kurtin në Tiranë

'RING'/ Kontrabandë nga Libia në Durrës, sekuestrohen 2275 ton naftë, arrestohen 4 persona

Marrëveshja Shqipëri-Emirate të Bashkuara, Alibeaj: Kush kryen krime është në Dubai

Shqiptarët me gomone drejt Anglisë, Ministria e Brendshme: Nuk është fenomen i panjohur

Noka kërkon 'llogari' për zhdukjen e Martinajn: A ka informacion Qeveria? Thonë e gjeti hasmi

Bushka- Alibeajt: Ti je anatemuar në publik. Deputeti: Po e di, merr masë nëse shkela etikën

Çantën e mbushur me detonatorë e C4, arrestohet sa zbret nga urbani 44-vjeçari në Shijak

'Po u thonë diçka politikës shqiptare'/ Alibeaj: Çunat e Londrës vijnë në Bllok me makina angleze

Shqiptarët drejt Britanisë, Alibeaj: Largohen për të qëndruar në shtëpi bari, sa të rinj janë atje?

'Ligjet'/ Memorandumi Shqipëri-Britani e Madhe për emigracionin, Sula: Pse u miratua me urgjencë?

'Territorialja'/ PS kundërshton propozimin e PD, Balla: I qëndrojmë ndarjes aktuale me 61 Bashki

Balla: Bashkëpuntorët e sigurimit të shtetit sillen sikur nuk u ka hyrë asgjë në këmbë

'Të hetohet Berisha', Balla: Dua përgjigje nga SPAK, PS qëndron ndarjes aktuale të Bashkive

Xhixho përplaset me kryebashkiakun Suli për shkollën "Ibrahim Basha": Pse s'është ndërtuar?

Transportonte 17 emigrantë të paligjshëm, arrestohet 35-vjeçari në Qafë-Botë

Hajdari: Të dalim në protesta, një grup njerëzish me në krye Ramën po uzurpojnë pushtetet

Përkujtimohet Azem Hajdari,djemtë i shkojnë me nuset për dore,Rudina merr të bijën, s'mungon Berisha

Veliaj s'përmbahet përballë gjimnazistëve/ Tregon idenë e tij për një shkollë të mirë: Si hotel

24 vite nga vrasja e Hajdarit/ Berisha: Hyri në histori, për 3 ditë rrëzoi regjimin

Shqiptarët dynden drejt Britanisë, ambasadori: Pasurimi i shpejtë ju çon drejt drogës

Deputetja i kthehet keq ish-zv.kryeministrit: Ahmetaj po deshe ta liroj vendin ta drejtosh

Sulmi ndaj sistemeve/ Salianji dhe Noka kërkesë AKSHI-t: Pse nuk u garantua siguria?

Arsimimi në Shqipëri, Yuri Kim: Faktor kyç, ndikon në përparimin tuaj

'Fëmijët kanë mundësi të punësohen'/ Rama: 11-vjeçarja në Shenavlash mbante shtëpinë me para

Abetarja e unifikuar/ Rama: Maqedonia parimisht dakord, diskutuam me Malin e Zi dhe Serbinë

Dëgjohet muzikë në Kongres, Rama: Jetojnë me ‘radio’ në xhep, njëri më tha është zilja e gruas

Kongresi, Rama: Kërcënimi ndaj gjuhës është i madh, do diskutojmë futjen e saj në çdo nivel arsimi

Rama mbledh Kongresin e Arsimit, Yuri Kim ende përgjumshëm

Dita e parë e shkollës, Rama këshillon të vegjëlit: Bëni qef dhe punë

Shtëpinë e kishte kthyer në “dyqan”, arrestohet i riu në Fier, e spiunuan për "Zastava"

Hakerat e Iranit futen në sistemin e kamerave të kufijve shqiptarë! Publikojnë videon

Sulmi kibernetik, radhë të gjata në doganën e Bllatës

Probleme me sistemin TIMS në Kapshticë, po punohet me regjistra

Berisha: Rama firmos kontratat korruptive! Rrugën Korçë-Kolonjë e mori në dorë një ish-deputet i PS