LIVE UPDATES
Art&Argëtim

Hoqi dorë nga profesioni për të, ish-prifti italian zgjedh të jetojë me shqiptaren

24 Nëntor 2021, 10:00 Nga DOSJA
Hoqi dorë nga profesioni për të, ish-prifti italian zgjedh

TIRANË – Një histori sa e pazakontë aq dhe e bukur u trajtua këtë të mërkurë në emisionin “Abc-ja e mëngjesit”. Albana Ruci emigroi drejt Italisë në vitet ’99, ku u njoh me Giuseppe Serrone, asokohe prift. Ata dashurohen me njëri-tjetrin, vendosin të martohen dhe më pas nis një kalvar i gjatë vuajtesh për ta.

Në një lidhje me Skype për “ABC-ja e mëngjesit”, Albana tregoi se gjatë kohës që ai ishte prift nuk kishin pasur raport tjetër përveçse miqësor. Ajo thirret nga konsullata për dokumentet e nevojshme për lejen e qëndrimit.

Me atë rast, Giuseppe vjen në Shqipëri për ta ndihmuar në përshpejtimin e procesit. Megjithatë, ai nuk u zëvendësua kur mesha u kremtua të dielën, dhe mediat italiane raportuan se prifti ishte arratisur me një vajzë shqiptare.

“Me Giuseppen nisi si një miqësi. Fillova të shkoja në shtëpinë e priftit së bashku me nënën pasi theu duart dhe i duhej një njeri që ta ndihmonte. Në atë periudhë po përgatitesha për lejen, u detyrova për të ardhur në Shqipëri dhe më pas erdhi dhe Giuseppe për të më ndihmuar. Giuseppe erdhi dhe në konsullin në Shqipëri doli një punë e papritur, mori në telefonin për të zëvendësuar priftin të dielën që ishte mesha. Ndodhi që nuk u zëvendësua dhe në shtypin italian del se prifti është arratisur me një vajzë nga Shqipëria dhe nuk dihej se ku gjendet. “, tregoi ajo.

Albana tregoi se më pas Giuseppe vendosi të jepte dorëheqjen dhe të martoheshin. Por pas kësaj u përballën me shumë probleme, diskriminim dhe madje, disa e kishin goditur me gurë. “Ne kishim një lidhje miqësore, respekt për njëri-tjetrin, nuk kishim lidhje dashurie për një jetë të dyfishtë apo ashtu si përpiqeshin të më trajtonin si e dashura e priftit ndërkohë që Giuseppe ishte famulltar. Ishte një njeri që për mua kishte bërë shumë, më kishte dhënë mundësinë që të integrohesha në realitetin italian. E pashë drejt në sy dhe i thashë jeta jonë mund të vazhdojë në një raport tjetër“, tregoi ajo.

Për të filluar të jetojnë sërish, ish-prifti dhe Albana ndryshojnë qytet, shkojnë në Reggio Emilia, ku thotë se aty u pritën shumë mirë.

Giuseppe hoqi dorë si famulltar ndërsa nuk pati komunikimin si prift. Ne u martuam kur priftërimi nuk u komunikua sepse pati dokumentin e martesës nga Papa për dorëheqjen nga roli i tij si famulltar. Si prift Giuseppe kishte të drejtën pasi dha dorëheqjen si famulltar. Është ligji për famulltarët që dorëhiqen, të cilët mund të martohet. Unë jam gruaja e një prifti por jo e një famulltari.“, tregoi ajo.

Marrë nga “ABC NEWS”

(d.v/dosja.al)

 

 

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

psikologji psikologji histori dashurie histori dashurie

Sondazh

Poll

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës

Mandati i Xhaçkës, Bushka: Duam kohë për raportin. Alibeaj: Mos nxirrni sebepe

Dashnor Sula shpërndan "paund" në Kuvend, i lë ca para edhe Ramës tek vendi

Autor i 4 vjedhjeve në banesa dhe biznese, vihet në pranga 35-vjeçari në Tiranë

Aksident me vdekje në Korçë, zetori përplas motorin, dy persona të vdekur

PD kërkon përballje me Nanon:Trego ç’bisedove me Lamin për Martinajn. Naço:S’e lejon sekreti hetimor

“Ekstradoni kriminelët nga Dubai”, Noka shtron kërkesën. Naço: Na jep informacione nëse ke

Noka kërkon llogari për Martinajn, Kuko: Jam këtu për tjetër gjë, Deputeti:Po thërrasim Kulturën pra

Salianji: Ekstradoni kriminelët nga Dubai, këtu kërcet pushka, atje hapet shmapanja. Kuko:I takon MD

Salianji: Në Shqipëri kërcet pushka, në Dubai hapet shampanjë! Krerët e grupeve kriminale të lirë

Ka shkuar mirë? Rama del i qeshur nga "Vila 30", i hedh dorën në qafë Kurtit

E PAPRITUR! Rama zhvillon takim 'kokë më kokë' me Kurtin në Tiranë

'RING'/ Kontrabandë nga Libia në Durrës, sekuestrohen 2275 ton naftë, arrestohen 4 persona

Marrëveshja Shqipëri-Emirate të Bashkuara, Alibeaj: Kush kryen krime është në Dubai

Shqiptarët me gomone drejt Anglisë, Ministria e Brendshme: Nuk është fenomen i panjohur

Noka kërkon 'llogari' për zhdukjen e Martinajn: A ka informacion Qeveria? Thonë e gjeti hasmi

Bushka- Alibeajt: Ti je anatemuar në publik. Deputeti: Po e di, merr masë nëse shkela etikën

Çantën e mbushur me detonatorë e C4, arrestohet sa zbret nga urbani 44-vjeçari në Shijak

'Po u thonë diçka politikës shqiptare'/ Alibeaj: Çunat e Londrës vijnë në Bllok me makina angleze

Shqiptarët drejt Britanisë, Alibeaj: Largohen për të qëndruar në shtëpi bari, sa të rinj janë atje?

'Ligjet'/ Memorandumi Shqipëri-Britani e Madhe për emigracionin, Sula: Pse u miratua me urgjencë?

'Territorialja'/ PS kundërshton propozimin e PD, Balla: I qëndrojmë ndarjes aktuale me 61 Bashki

Balla: Bashkëpuntorët e sigurimit të shtetit sillen sikur nuk u ka hyrë asgjë në këmbë

'Të hetohet Berisha', Balla: Dua përgjigje nga SPAK, PS qëndron ndarjes aktuale të Bashkive

Xhixho përplaset me kryebashkiakun Suli për shkollën "Ibrahim Basha": Pse s'është ndërtuar?

Transportonte 17 emigrantë të paligjshëm, arrestohet 35-vjeçari në Qafë-Botë

Hajdari: Të dalim në protesta, një grup njerëzish me në krye Ramën po uzurpojnë pushtetet

Përkujtimohet Azem Hajdari,djemtë i shkojnë me nuset për dore,Rudina merr të bijën, s'mungon Berisha

Veliaj s'përmbahet përballë gjimnazistëve/ Tregon idenë e tij për një shkollë të mirë: Si hotel

24 vite nga vrasja e Hajdarit/ Berisha: Hyri në histori, për 3 ditë rrëzoi regjimin

Shqiptarët dynden drejt Britanisë, ambasadori: Pasurimi i shpejtë ju çon drejt drogës

Deputetja i kthehet keq ish-zv.kryeministrit: Ahmetaj po deshe ta liroj vendin ta drejtosh

Sulmi ndaj sistemeve/ Salianji dhe Noka kërkesë AKSHI-t: Pse nuk u garantua siguria?

Arsimimi në Shqipëri, Yuri Kim: Faktor kyç, ndikon në përparimin tuaj

'Fëmijët kanë mundësi të punësohen'/ Rama: 11-vjeçarja në Shenavlash mbante shtëpinë me para

Abetarja e unifikuar/ Rama: Maqedonia parimisht dakord, diskutuam me Malin e Zi dhe Serbinë

Dëgjohet muzikë në Kongres, Rama: Jetojnë me ‘radio’ në xhep, njëri më tha është zilja e gruas

Kongresi, Rama: Kërcënimi ndaj gjuhës është i madh, do diskutojmë futjen e saj në çdo nivel arsimi

Rama mbledh Kongresin e Arsimit, Yuri Kim ende përgjumshëm

Dita e parë e shkollës, Rama këshillon të vegjëlit: Bëni qef dhe punë

Shtëpinë e kishte kthyer në “dyqan”, arrestohet i riu në Fier, e spiunuan për "Zastava"

Hakerat e Iranit futen në sistemin e kamerave të kufijve shqiptarë! Publikojnë videon

Sulmi kibernetik, radhë të gjata në doganën e Bllatës

Probleme me sistemin TIMS në Kapshticë, po punohet me regjistra