LIVE UPDATES

volodymyr zelensky

Bota 13 Prill 2022, 17:08

A po kryen Rusia gjenocid në Ukrainë?

UKRAINË- Mizoritë e kryera nga forcat ruse në Ukrainë kanë shkaktuar akuza të përhapura për krime lufte. Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky i quajti in...

Bota 17 Mars 2022, 12:50

Më vjen turp për vendin tim!

Nga Paul Ronzheimer, BILDNdërsa presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky po kërkonte dëshpërimisht ndihmë nga anëtarët e Bundestagut gjerman përmes një videokonfe...

Insights 8 Mars 2022, 11:16

Pse Ukrainës i duhen avionët e huaj?

Gjatë një bisede private përmes video-lidhjes me ligjvënësit amerikanë, presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky, gjatë fundjavës bëri një lutje “dëshpëruese” që...

Çfarë do të thotë saktësisht një virus që bëhet endemik?

Çfarë do të thotë saktësisht një virus që bëhet endemik?

Presidenti Biden rikonfirmon angazhimin amerikan

Rama në SHBA, merr pjesë në samitin e OKB-së/ Nesër takim

Covidi në SHBA, CDC paralajmëron/ Ja vendet drejt të cilave

Altin Goxhaj përballë Ylli Rakipit dhe Arjan Currit – Të Paekspozuarit në MCN TV

Altin Goxhaj përballë Ylli Rakipit dhe Arjan Currit – Të Paekspozuarit në MCN TV

Komediani i kthyer në president i Ukrainës, Volodymyr Zelensky në krizë pas pushtimit rus - Bota
LIVE UPDATES
Bota

Komediani i kthyer në president i Ukrainës, Volodymyr Zelensky në krizë pas pushtimit rus

24 Shkurt 2022, 22:06 Nga DOSJA
Komediani i kthyer në president i Ukrainës, Volodymyr Zelensky në

UKRAINË- Ai ishte komiku nga televizionit ukrainas që në mënyrë të pabesueshme u bë president. Por Volodymyr Zelensky tani po drejton një komb të sulmuar, pasi Rusia pushtoi Ukrainën herët të enjten pavarësisht disa javësh grindje diplomatike për të shmangur skenarin më të keq.

44-vjeçari me fytyrë të qeshur u bë president i Ukrainës me kohë për të dëshmuar përplasjen më të rëndë midis Kremlinit dhe fuqive perëndimore që nga fundi i Luftës së Ftohtë më shumë se tre dekada më parë. Ai pa Rusinë të rrethonte vendin e tij me më shumë se 150,000 ushtarë, pavarësisht thirrjeve nga Uashingtoni dhe të tjerët për t’u tërhequr. Ai pa teksa Rusia shpalli dy rebelë të mbajtur republika në lindje Donetsk dhe Lugansk të pavarura, një përshkallëzim dramatik i bllokimit.

Dhe më pas të enjten, ai pa teksa Rusia nisi një sulm të gjithanshëm, me shpërthime të dëgjuara në të gjithë vendin në orët e hershme të mëngjesit pasi presidenti rus Vladimir Putin konfirmoi një “operacion ushtarak”. Zelensky zbatoi shpejt ligjin ushtarak dhe u bëri thirrje aleatëve të tij perëndimorë, duke bërë thirrje për unitet evropian pasi foli me presidentin amerikan Joe Biden dhe Emmanuel Macron të Francës.

Zelensky kandidoi për president me sa duket si shaka në vitin 2019. Ai katapultoi famë duke luajtur në TV një mësues shkolle, i cili u bë president pasi një nga nxënësit e tij filmoi fjalët e tij profane kundër korrupsionit dhe e postoi atë në internet.

Shfaqja e komedisë në mbrëmje u bë një hit i madh, pikërisht kur vendi u mbërthye nga ndryshimet kataklizmike. Revolucioni pro-BE i Ukrainës i vitit 2014 rrëzoi një udhëheqës të mbështetur nga Kremlini dhe solli një ekip të ri që duhej të përballej me një konflikt spirale në lindje dhe një ekonomi që shkonte drejt kolapsit.

Ukrainasit e panë presidentin në shfaqjen e humorit të bënte shaka të vrazhda me gruan e tij dhe të pedalonte për të punuar me një pamje të befasuar paniku. Ai mundi Petro Poroshenkon – një president aktual i zhytur nga krizat nga të gjitha anët – në balotazh duke fituar më shumë se 70 përqind të votave. Por disa ukrainas u përgatitën për më të keqen. Kritikët e tij e krahasuan atë në mënyrë të pafavorshme me politikanë të famshëm si Silvio Berlusconi i Italisë dhe më pas presidenti amerikan Donald Trump.

Vendimi i tij i hershëm për të mbushur ekipin e tij me anëtarë të kompanisë së tij të prodhimit televiziv Kvartal 95 bëri shumw pak për të krijuar besimin e publikut. Paraqitjet fillestare të Zelenskit në media me liderë të tjerë botërorë dukeshin të shtrembëruara.

“Unë mendoj se partnerët tanë ndërkombëtarë e kanë mjaft të vështirë të merren me të. Ai nuk është në nivelin e tyre,” tha analisti politik ukrainas Mykola Davydyuk.

Ata po luajnë në një nivel shumë të lartë që ai nuk mund ta arrijë dhe nuk mund ta kuptojë. Por disa diplomatë perëndimorë duken të pushtuar nga sharmi i tij.

Ai nuk ka bërë aq keq, për të qenë i sinqertë. Ai ka një punë të pamundur. Ai është i bllokuar, nën presionin si nga rusët ashtu edhe nga amerikanët,” tha diplomati.

Përplasja me Rusinë rreth ëndrrës së Ukrainës për t’u bashkuar me NATO-n, e shkruar në mënyrë aspirative në kushtetutë, do të përcaktojë presidencën e Zelensky. Ai erdhi në pushtet duke u përpjekur të hapte linja komunikimi me Putinin që mund të zgjidhte përfundimisht konfliktin e përgjakshëm separatist që mori më shumë se 14,000 jetë kur Rusia pushtoi.

Të dy mbajtën një samit parizian disa muaj pas zgjedhjes së Zelenskit, të cilin Putin e përshëndeti si një “hap të rëndësishëm”. Por Zelensky lexoi nga një skenar tjetër në ngjarjen e tij mediatike pas samitit.

“Kolegët e mi kanë thënë se është një rezultat shumë i mirë për takimin e parë. Por do të jem i sinqertë – është shumë pak,” tha ai.

Marrëdhëniet mes dy Presidentwve janë përkeqësuar që atëherë. Putin ka akuzuar qeverinë e Zelenskit për “diskriminim” ndaj rusishtfolësve dhe refuzim të premtimeve të kaluara për zgjidhjen e konfliktit lindor. Oferta e Zelenskit për një samit trepalësh me Putinin dhe Presidentin e SHBA Joe Biden ra në vesh të shurdhër në Moskë muajin e kaluar.

(I.A/dosja.al)

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

bota bota lufta ukraine-rusi mykola davydyuk volodymyr zelensky lufta ukraine-rusi mykola davydyuk volodymyr zelensky

Sondazh

Poll

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

Fluksi në pikat e kalimit kufitar, reagon Policia: Rreth 90 mijë shtetas hynë në vend gjatë 24 orëve

MEGAAKSIONI! Policia operacion antidrogë në Shkodër, Lezhë, Kukës, Krujë, Gjirokastër dhe Dibër

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri

'O Like, dua t'ja fus njërit, ndihmoje vëllain'/ Gjergj Luca përfshihet në përplasjen PS-PL

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri, shkak mungesa e sporteleve në palën greke

Aksidentohet traileri me grurë, drithi derdhet në “Tiranë-Durrës”

Meta paralajmëroi qeveri teknike, Berisha zbulon çfarë do ndodhë: Duhen referendumet

Zgjedhjet lokale, Berisha: Do kemi siglën tonë, Rama e ka humbur pak, e di ai se...

Breshëri dhe stuhia bllokuan rrugët e Tiranës, zonat më problematike

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

"Lustracioni" i Ramës, Berisha: Ai e ankimoi në GJK në 2008, u rrëzua në mënyrë të padrejtë

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

Në zgjedhjet lokale me61 kandidatë apo do ndahen zonat me Partinë e Lirisë? Ja si përgjigjet Berisha

Aksi Qukës-Qafe Pllocë, Berisha: Ka kaluar çdo afat kohor

DËSHTOI PLANI! Tentoi të arratisej në Greqi, arrestohet autori i vrasjes së Luan Hushit

Sekuestrohen 3 mina me telekomandë në Korçë, vihet në pranga 35-vjeçari nga Lezha

E frikshme në Vlorë, burri gjuan me kallash në prani të fëmijëve pas sherrit me gruan

U plagos për disa ullinj, vdes 55-vjeçari tek Trauma, nuk i mbijetoi dot plumbave

Policia aksion në call Centre

Zjarr në Berat, rrufeja godet shtyllën e tensionit, banorët mbeten pa energji elektrike

I këputi varësen nga qafa qytetares në Golem, arrestohet gjysmë i zhveshur 30-vjeçari

Zjarr në qendren e përpunimit të plehrave në Gjirokastër, policia nuk lejon gazetarët: Mos filmoni

Bllokimi i mjeteve lundruese pas tragjedisë në Himarë, protestë para Policisë së Shtetit

Inceneratorët, PL paraqet fakte të reja: Qeveria ka lënë peng në banka pronat publike

Banda e “skifterëve” i vë armën në kokë 23-vjeçarit për t’i grabitur paratë dhe biçikletën

Zjarr në“Malin e Bardhë”,banorët nisin aksionin para zjarrfikësve,shuajnë flakët me mjete rrethanore

Digjen pyjet në Mat! Aktivizohet një tjetër vatër zjarri, në Ulëz dhe Baz

Rreth 1 ton drogë në tre skafe, ja SKEMA që përdorën trafikantët për të 'mashtruar' radarët

Megaoperacioni antidrogë në Vlorë, policia jep detaje: U kap në ujërat italiane, kapëm 992kg kanabis

Turizmi në Shqipëri, Berisha konferencë urgjente: Kam 2 propozime, fokus tek transporti

E RËNDË! Përplasen dy makina pranë Kallmetit, 7 të plagosur, mes tyre dhe fëmijë

Tragjedia e Himarës, Policia aksion në bregdet, në 'shënjestër' dhjetëra 'Jet ski', gomone dhe skafe

Përfshihet nga flakët “Golfi” tek “Zogu i Zi”, shkak problemet teknike

Kulla e vrojtimit bosh...në Potam mungon roja bregdetare, pushuesit në mëshirë të fatit

Dita e tretë e protestave në Vlorë/ Pronarët e skafeve dhe gomoneve: Na lini të lundrojmë

8 kg kanabis, në makinë iu gjet edhe një kallashnikov! Arrestohen 3 të rinj në Tropojë

Bllokohen dy turistë gjermanë në Tropojë, përfundojnë në spital

Aktivizohet një vatër zjarri në Sarandë, digjet ullishtja

Sali Berisha: Ilir Meta është opozitar i vërtetë, do të bashkërendojmë aksionin

Çuçi pranon shoqatën e velierave: E kam krijuar me miq pasionantë, s'kam biznes

Bosh plazhi i Livadhit në Himarë, sezoni i verës dështim në Shqipëri

PARALAJMËRIMI/ Berisha-Ramës: Bëj ç’të duash, e ke kohën e numëruar!

Afera e Portit të Durrësit/ Berisha: Mos bini pre, mos blini apartamente

Tragjedia në Himarë/ Berisha: Janë zhdukur kamerat që kanë filmuar skenën e aksidentit

Meta: Do vendosë sovrani, do shikoni pastaj politikanët do bëjnë më si të fortë?

Meta i bën premtimin Ramës: Do përfundosh nën këmbët e popullit të lirisë!

Meta i del në krah Berishës: PD është një dhe vetëm një, koha e përgjumjes ka mbaruar

Begaj s'ka reaguar për tragjedinë e Himarës/ Meta: Nuk është etike ta komentoj, Çuçi të ketë turp

Ilir Meta: Iniciative ligjore në Kuvend për të garantuar indeksimin e pagave