LIVE UPDATES
Editorial

Qeveri e vjetër e arnuar me disa prurje të reja

2 Shtator 2021, 10:15 Nga DOSJA
Qeveri e vjetër e arnuar me disa prurje të reja

TIRANE– Edhe pse u pritën me padurim, prezantimi i qeverisë Rama 3 nuk pati surpriza të mëdha. Dikasteret kryesore të qeverisë nuk kanë ndryshuar, shto edhe 3 ministritë për të cilat është dhënë një aprovim direkt nga Ambasada Amerikane. Prurjet e reja në qeveri janë dy drejtoreshat Frida Krifca dhe Delina Ibrahimaj. Puna e tyre në drejtimin e AZHBR-së dhe Tatimeve është parë me sy të mirë nga shefi i qeverisë, i cili ka vendosur që t’ju besojë dy ministri me rëndësi, por që lidhen me eksperiencën e tyre. Krifca kalon në vendin e Milva Ikonomit tek Ministria e Bujqësisë, ndërsa Ibrahimaj është në krye të Ministrisë së Financave, në vendin e Anila Denajt. Denaj u caktua Sekretare për Burimet Njerëzore në Partinë Socialiste.

Një tjetër prurje e re është edhe Ulsi Manja. Kryetari i Komisionit të Ligjeve merr drejtimin e Ministrisë së Drejtësisë, post që Rama nuk ia ka besuar më Etilda Gjonajt.

Në qeveri hyjnë edhe dy gratë e prezantuara nga Rama gjatë fushatës.  Edona Bilali dhe Bora Muzhaqi, janë dy nga ministret e Shtetit, njëra për Sipërmarrjen dhe tjetra për Rininë dhe Fëmijët.

Rikonfirmimet e bujshme: Edhe pse nuk surprizuan askënd, Belinda Balluku dhe Ogerta Manastirliu do të vazhdojnë në dy ministritë e tyre përkatëse.

Ngritje në detyrë ka edhe për Arben Ahmetajn. Ministri i Rindërtimit do të vazhdojë në këtë post edhe për 4 vite, ndërsa paralelisht i është caktuar edhe posti i zv/kryeministrit. Edhe Evis Kushi ka marrë sërish besimin e kryeministrit. Ministrja e Arsimit do të vazhdojë në detyrë edhe për mandatin e tretë qeverisës.

Në qeveri qëndron edhe Milva Ikonomi por me një ndryshim. Nga Ministria e Bujqësisë, Ikonomi kalon në një ministri pa portofol siç është Ministria e Shtetit për Shërbimet dhe Standartet.

Siç edhe dihej, Elisa Spiropali ka vijuar të jetë ministrja e Shtetit për marrëdhëniet me Parlamentin.

Ministritë me bekimin e SHBA-ve

Ashtu siç edhe ishte përfolur që prej ditës së djeshme, tri ministritë kyçe në lidhje me sigurinë dhe fushën e zbatimit të ligjit janë dërguar për miratim në Ambasadën Amerikane. Siç edhe sot u pa, nuk ka surpriza. Të 3 ministrat që morën drejtimin në muajin dhjetor të 2020-ës, Olta Xhaçka tek Ministria e Jashtme, Niko Peleshi tek Ministria e Mbrojtjes dhe Bledi Çuçi tek ministria e Punëve të Brendshme, vazhdojnë punën edhe për 4 vite nën bekimin e SHBA-ve.

Rikthimi i Mirela Kumbaros në kabinet

Pas 4 viteve angazhim në Partinë Socialiste por pa dikaster, Mirela Kumbaro rikthehet në pozicionin e Ministres, kësaj here jo tek Kultura por tek Turizmi. Pakënaqësia e Ramës me Blendi Klosin nuk u fsheh as në fjalën e tij disa ditë më parë dhe tashmë Turizmi do të drejtohet nga një grua.

(f.g/dosja.al)

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

editorial editorial asambleja e ps 2 shtator 2021 edi rama kabineti rama 3 asambleja e ps 2 shtator 2021 edi rama kabineti rama 3

Sondazh

Poll

Editorial 1 Shtator 2021, 07:29

Të vegjlit e mëdhenjë

Ajet Meminaj, Ilirjan Selmanaj, Kastriot Shehaj etj etj. Mund të rendisja emra pa fund. Jam e sigurt që nuk i njihni, madje tani që po i lexoni po vrisni mendje...

Editorial 30 Gusht 2021, 05:25

Të jetosh “për” politikën apo nga politika

Dorëheqjet e fundit nga politika, e Mark Markut dhe Erion Braçes për mendimin tim, kanë një ndryshim të madh.Ndryshimi qendron në faktin se, veprimi i do...

Editorial 28 Gusht 2021, 08:53

Çfarë kërkon ISIS tani në Afganistan?

Nga Graeme Wood, The Atlantic15 vite më paë, John Kerry pyeti në Komitetin e Senatit për Marrëdhëniet me Jashtë, një pyetje që tani e bëjnë shumë amerikanë: ...

Editorial 19 Gusht 2021, 06:59

Kush fiton dhe kush humbet nga kaosi afgan?

Në një intervistë për “Formiche.net”, politologu i njohur amerikan, njëherazi themeluesi i think tankut “Eurasia Group”, Ian Bremmer,thotë se largimi nga Afgani...

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës

Mandati i Xhaçkës, Bushka: Duam kohë për raportin. Alibeaj: Mos nxirrni sebepe

Dashnor Sula shpërndan "paund" në Kuvend, i lë ca para edhe Ramës tek vendi

Autor i 4 vjedhjeve në banesa dhe biznese, vihet në pranga 35-vjeçari në Tiranë

Aksident me vdekje në Korçë, zetori përplas motorin, dy persona të vdekur

PD kërkon përballje me Nanon:Trego ç’bisedove me Lamin për Martinajn. Naço:S’e lejon sekreti hetimor

“Ekstradoni kriminelët nga Dubai”, Noka shtron kërkesën. Naço: Na jep informacione nëse ke

Noka kërkon llogari për Martinajn, Kuko: Jam këtu për tjetër gjë, Deputeti:Po thërrasim Kulturën pra

Salianji: Ekstradoni kriminelët nga Dubai, këtu kërcet pushka, atje hapet shmapanja. Kuko:I takon MD

Salianji: Në Shqipëri kërcet pushka, në Dubai hapet shampanjë! Krerët e grupeve kriminale të lirë

Ka shkuar mirë? Rama del i qeshur nga "Vila 30", i hedh dorën në qafë Kurtit

E PAPRITUR! Rama zhvillon takim 'kokë më kokë' me Kurtin në Tiranë

'RING'/ Kontrabandë nga Libia në Durrës, sekuestrohen 2275 ton naftë, arrestohen 4 persona

Marrëveshja Shqipëri-Emirate të Bashkuara, Alibeaj: Kush kryen krime është në Dubai

Shqiptarët me gomone drejt Anglisë, Ministria e Brendshme: Nuk është fenomen i panjohur

Noka kërkon 'llogari' për zhdukjen e Martinajn: A ka informacion Qeveria? Thonë e gjeti hasmi

Bushka- Alibeajt: Ti je anatemuar në publik. Deputeti: Po e di, merr masë nëse shkela etikën

Çantën e mbushur me detonatorë e C4, arrestohet sa zbret nga urbani 44-vjeçari në Shijak

'Po u thonë diçka politikës shqiptare'/ Alibeaj: Çunat e Londrës vijnë në Bllok me makina angleze

Shqiptarët drejt Britanisë, Alibeaj: Largohen për të qëndruar në shtëpi bari, sa të rinj janë atje?

'Ligjet'/ Memorandumi Shqipëri-Britani e Madhe për emigracionin, Sula: Pse u miratua me urgjencë?

'Territorialja'/ PS kundërshton propozimin e PD, Balla: I qëndrojmë ndarjes aktuale me 61 Bashki

Balla: Bashkëpuntorët e sigurimit të shtetit sillen sikur nuk u ka hyrë asgjë në këmbë

'Të hetohet Berisha', Balla: Dua përgjigje nga SPAK, PS qëndron ndarjes aktuale të Bashkive

Xhixho përplaset me kryebashkiakun Suli për shkollën "Ibrahim Basha": Pse s'është ndërtuar?

Transportonte 17 emigrantë të paligjshëm, arrestohet 35-vjeçari në Qafë-Botë

Hajdari: Të dalim në protesta, një grup njerëzish me në krye Ramën po uzurpojnë pushtetet

Përkujtimohet Azem Hajdari,djemtë i shkojnë me nuset për dore,Rudina merr të bijën, s'mungon Berisha

Veliaj s'përmbahet përballë gjimnazistëve/ Tregon idenë e tij për një shkollë të mirë: Si hotel

24 vite nga vrasja e Hajdarit/ Berisha: Hyri në histori, për 3 ditë rrëzoi regjimin

Shqiptarët dynden drejt Britanisë, ambasadori: Pasurimi i shpejtë ju çon drejt drogës

Deputetja i kthehet keq ish-zv.kryeministrit: Ahmetaj po deshe ta liroj vendin ta drejtosh

Sulmi ndaj sistemeve/ Salianji dhe Noka kërkesë AKSHI-t: Pse nuk u garantua siguria?

Arsimimi në Shqipëri, Yuri Kim: Faktor kyç, ndikon në përparimin tuaj

'Fëmijët kanë mundësi të punësohen'/ Rama: 11-vjeçarja në Shenavlash mbante shtëpinë me para

Abetarja e unifikuar/ Rama: Maqedonia parimisht dakord, diskutuam me Malin e Zi dhe Serbinë

Dëgjohet muzikë në Kongres, Rama: Jetojnë me ‘radio’ në xhep, njëri më tha është zilja e gruas

Kongresi, Rama: Kërcënimi ndaj gjuhës është i madh, do diskutojmë futjen e saj në çdo nivel arsimi

Rama mbledh Kongresin e Arsimit, Yuri Kim ende përgjumshëm

Dita e parë e shkollës, Rama këshillon të vegjëlit: Bëni qef dhe punë

Shtëpinë e kishte kthyer në “dyqan”, arrestohet i riu në Fier, e spiunuan për "Zastava"

Hakerat e Iranit futen në sistemin e kamerave të kufijve shqiptarë! Publikojnë videon

Sulmi kibernetik, radhë të gjata në doganën e Bllatës

Probleme me sistemin TIMS në Kapshticë, po punohet me regjistra