LIVE UPDATES
Editorial

Përsëritja e historisë, nga Nano të Rama, si e sulmuan kryeministrat Europën për servilizëm ndaj SHBA

21 Gusht 2021, 12:14 Nga DOSJA
Përsëritja e historisë, nga Nano të Rama, si e sulmuan

Nga Dosja.al

TIRANE– “Evropa ka harruar prandaj nuk e pranon luftën kundër Sadam Huseinit”. Kështu shkruante Fatos Nano, Kryeministri i Shqiperise në dimër-pranverën e 2003 kur Shtetet e Bashkuara vendosën të sulmojnë Irakun.

Europa ishte kundër, ose diskutonte nëse duhej, SHBA insistonin se Sadam Husein kishte armë të shkatërrimit në masë, kryesisht armë kimike, që e bënin Irakun një shtet terrorist ku duhej ndërhyrë patjetër.

Britania e mbështeti në luftën që u bë varri politik i Tony Blair. Përvecc Britanisë, asnjë shtet në Europën Perëndimore. Shqipëria, bashkë me Poloninë, Sllovakinë etj. vendosën të krijonin atë, që u quajt Europa e Re, nga Presidenti George Ë Bush dhe Sekretari i Shtetit Donald Rumsfield.

“Europa e vjetër ka harruar” shkruante Fatos Nano në 19 shkurt 2003, në “Boston Globe”.

“Një përshëndetje për shpritin e guximshëm amerikan”, ishtë titulli i letrës së publikuar, për të cilën zëvendës sekretari amerikan i Shtetit, Richard Armitage, deklaronte se u ndie shumë krenar për letrën që u pasua nga një tjetër publikim i suksesshëm në 23 shkurt 2003, në “Foreign Policy”.

Një gazetë dhe një revistë e madhe me reputacion ndërkombëtar. Dukej shumë për Kryeministrin e Shqipërisë së vogël, por qëndrimi pro luftës në Irak, ia kishte hequr barrierat politike dhe mediatike.

Ishin harruar vitet e burgut për të cilat akuzonte ambasadën amerikane, ishin harruar akuzat për korrupsion që rrëzuan në 1998, ishte lënë mënjanë lentja e mbikëqyrjes së qeverisjes 6 – mujore. Fatos Nano për herë të parë në karrierën politike e pa veten superstar në Uashington.

Ai i shkruante presidentit Bush, direkt dhe Presidenti i kthente përgjigje nominale për ta falenderuar. Sekretari i Mbrojtjes, i referohej nëpër intervista, Europa si gjithmonë ndiqte me qetësi dhe qesëndi, shoën që i paraprinte një lufte të dështuar.

Kanë kaluar 18 vjet e 6 muaj dhe ka ndryshuar shumë pak. Një luftë e dështuar ka hapuar dyert dhe Shqipëria, është njësoj e përfshirë. Pasi mori muaxhahedinët për t’i shpëtuar nga dështimi në Irak, tani po vrapon të tregojë dëvotshmërinë me afganët. A është humanizmi në thelbin e këtij aksioni?

Do të ishte kështu nëse do të silleshim si gjithë kontribuesit e tjerë. Në fakt sjellja e Edi Ramës, është njësoj me atë të Fatos Nanos në 2003. Ai jo vetëm tund flamurin e bamirësisë, duke ua zënë bukën në gojë përfituesve në hall, por ka filluar edhe një fushatë antieuropiane.

Me të njëjtën fjali si të Fatos Nanos: “Europa e ka harruar luftën”, me të njëjtën kujtesë të luftrave që as ne dhe as Europa nuk mund t’i fitonte pa SHBA, Edi Rama po përjeton famën ndërkombëtare si flamurmbajtësi sfidues amerikan në Bashkimin Europian.

Ndërsa Europa mendohet, diskuton rreziqet dhe mundësinë për të ndihmuar, ndërsa vende si Maqedonia kanë hapur dyert aq sa munden për qindra refugjatë, Edi Rama në ekzaltim për rolin që ka fituar në median ndërkombëtare, ka shqyer dyert, po pastron më në fund godinat e qytetit Studenti, prenoton hotele të shtrenjta ndërkohë që jep shifra që nuk korrespondojnë as me njëra-tjetrën, as me kapacitetet që kemi në dispozicion. Sa më e lartë shifra, aq më e madhe fama, aq më shumë intervista.

Duket sikur historia përsëritet. Kemi përsëri një Kryeministër që është gati të japë falas Shqipërinë që të fitojë mbështetjen e më të fortëve për të mbajtur pushtetin. Kemi përsëri një Kryeministër që, Europa “plakë”, “pa kujtesë”, e sheh si adoleshentin e krisur që nuk di as çfarë flet dhe as cfarë bën, për të fituar simpatinë e Kryetarit të familjes perëndimore dhe shijon famën që i vjen nga tollovia që shkakton, pa patur parasysh pasojat.

Ka vetëm një ndryshim nga Fatos Nano, ai mori letër direkt nga Presidenti i SHBA, Edi Rama deri tani ka fituar vetëm një falenderim nominal në Twitter. 

E njëjta situatë ishte me opozitën. Sali Berisha, në atë kohë në paqe me Fatos Nanon, pas marrëveshjes së 2002 dhe në përpjekje për të rregualluar marrëdhëniet e ftohta me SHBA, u deklarua pro luftës në Irak pa asnjë rezerve. I njëjti reagim edhe sot nga PD e Lulzim Bashës. Historia nuk tradhton… Ajo përsëritet me të njëjtën forcë, sa herë që protagonistët nuk nxjerrin mësime prej saj./Dosja.al

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

editorial editorial edi rama evakuimi i afganëve ne shqiperi fatos nano lufta ne irak edi rama evakuimi i afganëve ne shqiperi fatos nano lufta ne irak

Sondazh

Poll
Editorial 19 Gusht 2021, 06:59

Kush fiton dhe kush humbet nga kaosi afgan?

Në një intervistë për “Formiche.net”, politologu i njohur amerikan, njëherazi themeluesi i think tankut “Eurasia Group”, Ian Bremmer,thotë se largimi nga Afgani...

Editorial 18 Gusht 2021, 08:28

ANALIZA: Pse i humbet luftërat Amerika?

Nga George Friedman“Geopolitical Futures”Tërheqja amerikane nga Afganistani, po shkon drejt përfundimit të pashmangshëm. Talebanët, islamikët radikalë kundër të...

Editorial 17 Gusht 2021, 08:36

Ku gabuam me Afganistanin

Përkeqësimi i shpejtë i situatës së sigurisë në Afganistan, ku talebanët kanë vënë nën kontroll një të tretën e qendrave rajonale të vendit brenda disa javësh n...

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE