LIVE UPDATES
Editorial

Të jetosh “për” politikën apo nga politika

30 Gusht 2021, 05:25 Nga DOSJA
Të jetosh “për” politikën apo nga politika

Dorëheqjet e fundit nga politika, e Mark Markut dhe Erion Braçes për mendimin tim, kanë një ndryshim të madh.

Ndryshimi qendron në faktin se, veprimi i dorëheqjes kryhet nga dy njerëz të cilët politikën e kanë: i pari si qytetar dhe intelektual i cili jeton “për” politikën (pra e sheh si mjet për të ndryshuar shoqërinë) dhe i dyti jeton nga politika (sepse nuk ka asnjë profesion tjetër).

I pari, pra Marku nuk e sheh politikën si burimin e të ardhurave të tij kurse i dyti, Erioni, e sheh si buirimin e vetëm të të ardhurave.

Këto dy raste na tregojnë se disa mund t’i përkushtohen politikës pas një thirrjeje qytetare, ndërsa të tjerët e bëjnë atë si profesion: pra më thjeshtë disa e bëjnë politikën duke jetuar për të dhe të tjerët duke jetuar prej saj.

Në rastin e parë, të personit që i përkushtohet politikës duke jetuar për të, nënkupton që individi i shton një kuptim tjetër jetës duke ia kushtuar shërbimit të diçkaje të lartë; e në rastin e dytë, kushdo që jeton nga politika nuk është asgjë tjetër por thjesht dhe vetëm me prejardhje nga niveli më i ulët i aftësive intelektuale, profesionale dhe këtë paaftësi mundohet ta plotësoj duke përdorur politikën si mjetin e vetëm të jetesës.

Mendimi im në lidhje me dy të dorëhequrit nuk lidhet me Mark Markun sepse ai do të kthehet i qetë në profesionin e tij, po me Erion Braçen. Nëse një ditë ky individ dhe shumë të tjerë si ky, nuk do të merren më me politikë çfarë do të bëjnë? A kanë profesione këta individë? Nëse po, a i njohin ata profesionet e tyre apo do të bredhin nëpër borde e këshille mbikëqyrjeje, sa andej këndej që të vazhdojnë të ushqehen si gjithmonë nga politika?

Nëse ne, sot, do të baresim në skenën politike, me një llambë në dorë si Diogjeni që kërkonte njeriun e ndershëm, e të kërkojmë ata që jetojnë “për” politikën edhe ata që jetojnë nga politika do të shohim se këta të fundit janë shumica.

Këtë kërkim, si qytetarë, pa vetëdije e bëjmë përditë, duke u përpjekur të gjejmë të mirat që i kanë dhënë shoqërisë këta që jetojnë nga politika gjatë qëndrimit të tyre në pushtet.

Fatkeqësisht, nuk gjejmë ASGJË.

Në Shqipëri duket se me kastën politike për 30 vjet, ekziston trashëgimnia e korrupsionit, të gjithë ata që janë marrë me politikë në këto vite (me shumë pak përjashtime) meritojnë medaljen e artë në ruajtjen e kësaj trashëgimnie.
Kjo sëmundje të cilën shoqëria jonë nuk po e kuron dot, dhe për faktin se është më ngjitëse dhe e pakurueshme se Covidi, po na gjunjëzon.
Shoqërinë tonë e ka pushtuar pandemia e korrupsionit, sëmundja është bërë e pashërueshme dhe duket se i vetmi shërim është vdekja e sigurt.

Pilulat me doza të vogla, që gjoja i jep SPAK-u nuk kanë asnjë efekt mbi këtë pacient që lëngon në agoni.

“Eppur Si Muove”, e megjithatë Erion Braçe edhe pse u dorëhoq do të vazhdoj të ushqehet nga politika.

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

editorial editorial meri lika meri lika

Sondazh

Poll
Editorial 28 Gusht 2021, 08:53

Çfarë kërkon ISIS tani në Afganistan?

Nga Graeme Wood, The Atlantic15 vite më paë, John Kerry pyeti në Komitetin e Senatit për Marrëdhëniet me Jashtë, një pyetje që tani e bëjnë shumë amerikanë: ...

Editorial 19 Gusht 2021, 06:59

Kush fiton dhe kush humbet nga kaosi afgan?

Në një intervistë për “Formiche.net”, politologu i njohur amerikan, njëherazi themeluesi i think tankut “Eurasia Group”, Ian Bremmer,thotë se largimi nga Afgani...

Editorial 18 Gusht 2021, 08:28

ANALIZA: Pse i humbet luftërat Amerika?

Nga George Friedman“Geopolitical Futures”Tërheqja amerikane nga Afganistani, po shkon drejt përfundimit të pashmangshëm. Talebanët, islamikët radikalë kundër të...

Editorial 17 Gusht 2021, 08:36

Ku gabuam me Afganistanin

Përkeqësimi i shpejtë i situatës së sigurisë në Afganistan, ku talebanët kanë vënë nën kontroll një të tretën e qendrave rajonale të vendit brenda disa javësh n...

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE