LIVE UPDATES
Editorial

Të vërtetat dhe gënjeshtrat e pranimit të afganëve

18 Gusht 2021, 11:26 Nga DOSJA
Të vërtetat dhe gënjeshtrat e pranimit të afganëve

Me protagonizëm të tepruar, me dëshirën për të hapur një debat të paqenë, me shtrembërime të qëllimshme të së vërtetës, Edi Rama po mundohet edhe një herë të përfitojë politikisht nga një aksion humanitar. Me postimin e fundit në Twitter u mundua të sillet si shpëtimtari i NATO-s dhe i Afganistanit, megjithë kundërshtimet që ka brenda vendit, si avangardisti që beson në vlerat universale duke kapërcyer kufijjtë e duke vënë në siklet edhe vendet e Bashkimit Europian.

I ka vënë burkën procesit të pranimit të refugjatëve dhe pretendon se poshtë saj është madhështia e tij në luftë me forcat e errëta që mundohen ta pengojnë.

Që në postimin e parë, kur njoftoi pranimin e afganëve, Edi Rama ndau me publikun informacionin e dyshimtë se ishte ai që e kishte propozuar këtë në Samitin e NATO-s.

“Por bëj me dije se në Samitin e NATO-s isha unë që e ngrita këtë shqetësim, për jetët e bashkëpunëtorëve afganë të Aleancës pas tërheqjes së saj nga Afganistani. Madje iu referova si shembull eksperiencës tragjike të kundërshtarëve të regjimit komunist në vendin tonë, që vrau, burgosi, torturoi, shkatërroi çdo armik të brendshëm pasi triumfoi mbi armiqtë e jashtëm dhe mbylli totalisht Shqipërinë, siç do të bëjnë së shpejti tanimë, talebanët me Afganistanin”, shkruante Rama ne Facebook.

Po ta besosh këtë, duhet të besosh se Kryeministri i Shqipërisë dinte më shumë se liderët e Gjermanisë, Francës, dhe Italisë më shumë se vëllai i tij Erdogan dhe padyshim më shumë se Përfaqësuesi i Lartë i BE për Punët e Jashtme dhe Sigurinë, Josep Borrell.

Të gjithë këta e shprehën hapur zhgënjimin për marrjen e shpejtë të pushtetit nga talebanët, ndërsa Rama, jo vetëm që nuk u zhgënjye, por e ka thënë që në samitin e qershorit.

Vetë SHBA u zhgënjye nga mungesa e rezistencës së ushtrisë afgane të trajnuar në 20 vjet me miliarda dollarë, por jo Edi Rama. Vetë Biden u habit se si afganët nuk luftuan për veten, por jo Kryeministri i Shqipërisë. Ai e dinte, ua ka thënë që në qershor, ka paralajmëruar madje që talebanët do ta marrin shpejt pushtetin, por për fatin e tyre të keq, nuk e kanë besuar.

Ndër informacionet e dyshimta që po shpërndan apo fsheh Kryeministri, ky nuk është më i rrezikshmi, por më qesharaku. Ashtu sic është fakti se Shqipëria nuk është vendi i vetëm, madje as vendi që do të presë më shumë refugjatë afganë. Kazakistani ka shprehur gatishmërinë për 100 mijë refugjatë, Kanadaja ndërkohë ka shpallur pritjen për 20 mijë, e po aq dhe Britania, edhe Uganda po e shqyrton se sa do të pranojë. Në Ballkan, përvecc Shqipërisë do të presë edhe Kosova dhe Maqedonia, po bëhet fjalë për disa qindra.

Është e qartë pra, se nuk kemi të bejmë me heroizëm, nuk kemi të bëjmë me zgjidhjen e një krize, por me një kontribut modest të Shqipërisë, që është për tu vlerësuar. Zhurma me të cilën po e propagandon Rama, të jep përshtypjen e kundërt të kontributit modest, sikur pa Shqipërinë, nuk mund të zgjidhet kriza humanitare që shkaktoi pushtimi taleban.

Mburrja e shpërpjestuar, bëhet akoma me bajate kur Edi Rama dhe vartësit e tij kudo ndodhen, kërkojnë të hapin një debat që nuk ekziston për pranimin e refugjatëve. Janë aq pak ata që e kundërshtojnë dhe janë shumë më pak ata që e kundërshtojnë për shkak të racës apo të sovranitetit, sa nuk ka asnjë arsye të përfshihen gjithë forcat politike dhe mediatike të qeverisë.

Në përgjithësi ka një konsensus, që prishet vetëm nga tentative e Ramës për vendimmarrje përjashtuese, personale, me qëllim përfitimi. Prishet vetëm nga dëshira e Ramës për të shpallur armiq, për t’i denoncuar ata me servilizëm tek SHBA dhe për të bindur aleatët e mëdhenj, se pa vullnetin e tij nuk mund të mbrohen interesat amerikane në vend.

Nuk ka debat për afganët, ka vetëm një luftë personale të Edi ramës për ta mbajtur ai dhe vetëm ai flamurin amerikan që të sigurojë pushtetin njësoj si liderët e korruptuar të Afganistanit.

Pas këtyre informacioneve të rreme, fshihet një e vërtetë për të cilën publiku duhet të informohet. Një e vërtetë, të cilën gënjeshtari i Ramës, u mundua ta shiste dje si vendimmarrje të Shqipërisë. Afganët që do të vijnë në vende të treta përpara se të marrin vizën amerikane, do t’i nënshtrohen “vettingut”.

Nëse SHBA vendos të mos i  pranojë për arsye të ndryshme, do të mbeten në vendet e treta. Konventa e OKB për Refugjatët, në artikullin 33, i ndalon shtetet pritëse t’i kthejnë në vendin e origjinës. Kjo mund të bëhet vetëm nëse ka një vendim gjykate të formës së prerë dhe përbëjne rrezik për sigurinë.

Nëse ndodh për shembull që disa të mos i marrin dokumentet për shkak se kanë bërë lojë të dyfishtë, duke bashkëpunuar edhe me talebanët, do të qëndrojnë në Shqipëri, të paktën deri kur një proces i plotë gjyqësor të vendosë që të largohen për arsye sigurie.

Në vend që të thonë këtë, Erjon Veliaj, fliste për natyralizim të disa prej afganëve që do të spikasin gjatë punës në shërbim të komunitetit.

Problemi nuk është pranimi i disa qindra, apo mijëra afganëve të rrezikuar, por fakti që qeveria po e shndërron këtë në një procss përjashtues, të errët, përfitues, fakti që qeveria po sillet me obskurantizmin taleban ndaj qytetarëve të saj, ndërsa bredh nëpër botë me flamurin e humanistit universal dhe aleatit besnik./Dosja.al

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

editorial editorial edi rama evakuimi i afganëve ne shqiperi strehimi i afganeve ne shqiperi edi rama evakuimi i afganëve ne shqiperi strehimi i afganeve ne shqiperi

Sondazh

Poll
Editorial 18 Gusht 2021, 08:28

ANALIZA: Pse i humbet luftërat Amerika?

Nga George Friedman“Geopolitical Futures”Tërheqja amerikane nga Afganistani, po shkon drejt përfundimit të pashmangshëm. Talebanët, islamikët radikalë kundër të...

Editorial 17 Gusht 2021, 08:36

Ku gabuam me Afganistanin

Përkeqësimi i shpejtë i situatës së sigurisë në Afganistan, ku talebanët kanë vënë nën kontroll një të tretën e qendrave rajonale të vendit brenda disa javësh n...

Editorial 11 Gusht 2021, 05:32

Bregoviç dhe filozofia e shqiptarëve

Në historinë që rrethoi lajmin për praninë e Goran Bregoviç-it në Festivalin e Përvitshëm të Birrës në Korçë, nuk është aq shumë ftesa drejtuar mu...

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parking, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parking, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parkingun e kullës, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Zjarri nisi nga parkingu, dalin pamjet nga djegia e kullës 41-katëshe, zona e mbuluar nga tymi

Momenti i arrestimit të Xhevit Sinanit, vrau gruan e vëllain e tij në Gramsh

Vodhën 8 dyqane dhe banesa, në pranga 16-vjeçari, në kërkim shoku i tij

ME VIDEO- Zbulohen 47 kamera sigurie në Durrës, Shijak dhe Krujë

Nxirrnin inerte pa asnjë dokument, arrestohet administratori i një guroreje në Krujë

Aksioni në Vlorë, policia çmonton 16 kamera sigurie të vendosura nga grupet kriminale

"Meta e ka djalë halle", Kryemadhi flet për Dorian Duçkën: Sa ishte te ne qe në rregull

Me dosje në duar, Shkëlzen Berisha mbërrin në SPAK

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht

Rama: Drejtësia amerikane foli, unë jam ulur në Strasburg me njerëz non-grata

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht për marrëdhënien

Rama: Nezajn e njoha përmes agjentit të FBI-së. Duçka ka punuar pa pagesë për mua

Rama pranon takimet me ish-agjentin e FBI: Ndodhën! Po keqlexohen hetimet për të sfumuar 21 janarin

Dosja e FBI/ Rama: Drejtësia amerikane nuk flet për vrasje nga pakujdesia kur urdhrat i jep shteti!

VIDEO-ja që përgënjeshtron Ramën, në shtator e konsideronte mik ish-agjentin e FBI, sot e tërhoqi

Gjenden 38 kamera të tjera në qytetin e Shkodrës

“Manipulimi”/ Iu prezantua si avokat dhe i mori 1.2 mln lekë një gruaje, arrestohet 54-vjeçari

Aksident tragjik në Fushë Kuqe, përplasen dy makina me njëra-tjetrën, ndërron jetë në vend 2-vjeçari

Kanabis i kultivuar në vazo, pamje nga vila në Shijak që ishte kthyer në 'shtëpi bari'

Aksident i frikshëm në Lezhë, 3 automjete përplasen kokë më kokë, një person në gjendje të rëndë

Hoxha në Drejtori: Rama e Berisha tu përgjigjen fëmijëve të të vrarëve, Garda ekzekutoi të pafajshëm

Artan Hoxha batuta nga dera e Drejtorisë së Policisë: Jam me pallto leshi se do rri gjatë

Me pistoletë në brez e 7 fishekë, 'Shqiponjat' kapin 26-vjeçarin në Tiranë

Përfundon mbledhja e Këshillit të Sigurimit, Rama largohet nga Presidenca

Banesa në rrezik nga rrëshqitja masive e dherave në Durrës

Operacioni 'Mjedisi' në Krujë, vihen në hetim 5 persona, administratorë të 5 guroreve

Rruga e Arbrit ishte e bllokuar, Policia: Kemi shtuar masat, duam të parandalojmë aksidentet

Qindra makina të bllokuara në të ftohtë, ç’po ndodh në Rrugën e Arbrit

Meta s'pritet si kryetar i 'Partisë së Lirisë' në Elbasan, demokratja: Ftojmë Presidentin e vendit

Magazina me dhjetëra bidona plastikë ne Kukes, mbaheshin lëndë radioaktive natyrore dhe kimike

Rrëmbyen dhe plagosën 39-vjeçarin, arrestohen 4 famijarët në Sarandë

Veshur me tuta, si u kap 'Kili' në vilën e Ramazan Rrajës, oficerët kërkojnë me detektorë në Nikël

Drejtonte pa leje drejtimi automjetin, me shpejtësi 216 km/h, vihet në pranga 18-vjeçari

Shi dhe erë e fortë, çfarë po ndodh në Fier, 'stuhia' mbërthen qytetin

Moti i keq përmbyt Lezhën, uji mbulon rrugët, qarkullimi i makinave thuajse i pamundur

Me çantën 'Gucci' në dorë, Elvis Roshi 'lufton' me erën e gazetarët...për pak i bie pemës

Arrestohen 3 hajdutët e bizneseve në Shijak, një tjetër shpallet në kërkim

Lezha e përmbytur, uji futet në hyrje pallatesh dhe oborret e shkollave

Rama nga Davos: Ju prezantoj me shqipet që mbrojnë Zvicrën

Operacioni “Wanted”/ Policia arreston 4 persona në Vlorë

Përroi bllokon makinën, banorët e zonës shpëtojnë familjen me 5 anëtarë në Lezhë

Braçe: Nëse dikush do të ndërtojë projekt në tokë të tjetër kujt, s’ka pse bëhet shteti pjesë fare

‘Shpërthen’ Shehi: Kamionët me drogë kalojnë nga Rapiskani, turp për qeverinë e para vitit 2013

"Zemërohet" Vjosa! Pamjet e rrjedhës pas reshjeve të dendura, apel për të monitoruar situatën

Terren i VËSHTIRË- Momenti kur shpëtohet 43-vjeçari që po kërkonte thesarin në Gramsh

Proteste per Luiz Ejllin

Protesta per Luiz Ejllin te Top Channel

Momenti kur peshkarexha “Geni” kapet duke u furnizuar me naftë nga anija libiane