LIVE UPDATES
Editorial

SHBA ‘lan duart’ nga situata në Afganistan, Europa në panik për pasojat

23 Gusht 2021, 08:23 Nga DOSJA
SHBA ‘lan duart’ nga situata në Afganistan, Europa në

Nga Luke McGee, CNN

Kur Presidenti amerikan Joe Biden më në fund theu heshtjen e tij mbi kaosin që po shpërthente në Afganistan, aleatët evropianë që kishin shpresë të madhe për një rivendosje në aleancën transatlantike mbetën të tronditur.

Zhgënjimi i tyre nuk ishte në përmbajtjen e adresës së Biden, por optika e parë e Amerikës e udhëheqësit të botës së lirë duke ‘larë duart’ nga një problem global. Vendimi i njëanshëm për t’u tërhequr duket se kundërshton disi pretendimin e Biden kur hyri në Shtëpinë e Bardhë se Amerika është kthyer.

Një krizë si ajo që po shpaloset në Afganistan, për disa e ka goditur realitetin e zymtë se, pa Amerikën, aftësia e menjëhershme e Evropës për të kontrolluar fatin e saj është e kufizuar.

Nga Londra në Paris, Brukseli në Berlin, rënia e papritur e Kabulit hodhi një dritë mbi fuqinë e kufizuar diplomatike të Evropës, kapacitetin ushtarak dhe stabilitetin politik.

Diplomatët dhe zyrtarët në të gjithë kontinentin kanë shprehur privatisht pikëllimin e tyre që jemi këtu: Nëse SHBA thotë se ka mbaruar, ka mbaruar.

Ne e dimë nga komentet e bëra nga sekretari britanik i mbrojtjes, Ben Wallace, se ai mendoi se tërheqja ishte një gabim dhe sinjalizoi fitoren për talebanët. Zyrtarët e qeverisë britanike i thanë CNN se ata ishin përpjekur të inkurajonin administratën Trump dhe Biden të ngadalësonin, por nuk arritën t’i bindnin ata.

Në mënyrë të qartë, Wallace tha në një intervistë të fundit për Sky News se kur SHBA “morën atë vendim, mënyra sesi ne të gjithë ishim të konfiguruar do të thoshte se duhej të largoheshim.”

Zyrtarë të shumtë evropianë dhe diplomatë i thanë CNN -it tronditjen e tyre nga pohimi i Biden se i vetmi interes i SHBA -së në Afganistan ishte të neutralizonte terroristët që sulmuan SHBA -në në 2001 dhe të parandalonin sulme të mëtejshme në tokën amerikane.

Ata tani kanë frikë nga pasojat humanitare dhe politike të migrimit masiv nga një vend i drejtuar nga militantët që kanë strehuar historikisht terroristët dhe që është i lidhur me tokën me Evropën.

Pa fuqinë e Amerikës për të mbajtur një kapak mbi situatën, Evropa është pa dyshim më e ekspozuar. Siç tha një zyrtar i BE -së: “Kur Amerika ndryshoi kursin për Sirinë, ajo ndezi një krizë në Evropë, jo në SHBA.”

Kur ish-Presidenti Barack Obama u kthye në vendimin e tij për të sulmuar regjimin e presidentit sirian Bashar al-Assad pas raporteve se ai ishte duke gazuar qytetarët e tij, ai pati një efekt goditës që ndihej edhe sot.

Jo vetëm që miliona sirianë u dyndën në Evropë për të kërkuar strehim, por vakumi i lënë nga Amerika la hapësirë ​​për grupet terroriste për të ndërtuar baza nga ku mund të nisnin dhe frymëzonin sulme në të gjithë botën.

Gjeografia dhe historia sugjerojnë që sapo Amerika të jetë zhdukur dhe talebanët të marrin kontrollin e plotë të Afganistanit, qytetarët e zakonshëm të lënë pas dhe që kanë frikë nga persekutimi do të bëjnë çdo përpjekje për të ikur nga vendi për diku më të sigurt.

Kjo do të thotë që Evropa së shpejti do të ketë vëllime të larta të migrimit nga njerëzit që kërkojnë strehim, gjë që, nga ana tjetër, i paraqet Evropës, veçanërisht BE -së, me një sërë problemesh që mund të ketë vështirësi për t’i trajtuar.

Nëse numrat që ikin nga Afganistani duken si numrat e ardhur nga Siria e shkatërruar nga lufta në vitin 2015, BE në thelb ka dy mundësi: Paguani fqinjët rajonalë për të mbajtur refugjatët ose për të rënë dakord për një marrëveshje kuotash në bllokun e 27 vendeve.

Politikisht, BE -ja nuk është në një vend të shkëlqyeshëm për të arritur ndonjë marrëveshje të tillë, kështu që është e prirur drejt së pares. Sidoqoftë, Brukseli e provoi këtë në vitin 2015 kur i dha para qeverisë së Presidentit turk Rexhep Tajip Erdogan për të frenuar fluksin e emigrantëve në bllok.

Zyrtarët e BE-së janë shumë të vetëdijshëm për rreziqet e panumërta që paraqet kjo ndjenjë kundër emigrantëve.

Pas krizës së emigrantëve të vitit 2015, grupet evropiane të së djathtës ekstreme arritën përfitime të konsiderueshme politike përmes retorikës anti-emigrante dhe anti-BE. Aq të suksesshëm ishin disa nga këta politikanë, saqë ata ndryshuan terrenin e qendrës politike. Në Francë, Gjermani, Holandë dhe Danimarkë partitë kryesore politike tani përdorin gjuhën e së djathtës ekstreme për të mbrojtur bazën e tyre.

Përtej BE -së, kriza ka ekspozuar se sa shumë evropianët u mbështetën në fuqinë e sigurisë amerikane përmes NATO -s. BE -ja ka folur prej kohësh për konsolidimin e shpenzimeve të saj ushtarake, por është një çështje që shtetet anëtare janë aq të ndara sa që Brukseli të ketë diçka si fuqia për të mbyllur gropën e majtë të Amerikës në Afganistan do të duheshin dekada.

Vendimi i Biden dhe mungesa e keqardhjes është kritikuar për shumë arsye. Por ndoshta aspekti më pak i pëlqyeshëm i tij është se Amerika, troç, ka luksin të jetë në gjendje të largohet në një mënyrë që Evropa dhe fqinjët e tjerë rajonalë nuk mund ta bëjnë.

Bota e lirë, pa udhëheqësin e saj, nuk është në gjendje ta rregullojë këtë rrëmujë dhe të qëndrojë në këmbë për vlerat që ajo mban aq të dashura. Dhe sigurisht që nuk ka zgjedhje sesi të ndihmohet.

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

editorial editorial ben wallace lufta ne afganistan ben wallace lufta ne afganistan

Sondazh

Poll

Editorial 19 Gusht 2021, 06:59

Kush fiton dhe kush humbet nga kaosi afgan?

Në një intervistë për “Formiche.net”, politologu i njohur amerikan, njëherazi themeluesi i think tankut “Eurasia Group”, Ian Bremmer,thotë se largimi nga Afgani...

Editorial 18 Gusht 2021, 08:28

ANALIZA: Pse i humbet luftërat Amerika?

Nga George Friedman“Geopolitical Futures”Tërheqja amerikane nga Afganistani, po shkon drejt përfundimit të pashmangshëm. Talebanët, islamikët radikalë kundër të...

Editorial 17 Gusht 2021, 08:36

Ku gabuam me Afganistanin

Përkeqësimi i shpejtë i situatës së sigurisë në Afganistan, ku talebanët kanë vënë nën kontroll një të tretën e qendrave rajonale të vendit brenda disa javësh n...

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE