LIVE UPDATES
Insights

Gara e pushimeve në rrjetet sociale

Nga ana tjetër dhe kjo pak më sociale, në një vend të vogël si Shqipëria me një përqindje të madhe të popullsisë që jeton në varfëri ekstreme, a ka vërtetë vlerë të mbushim rrjetet sociale me vende super luksoze që mund t’i përballojnë shumë pak njerëz në shoqërinë tonë? Kujt po i shesim luks apo mend?! Po kjo pastaj është një temë tjetër…

16 Korrik 2022, 08:14 Nga e.k
Gara e pushimeve në rrjetet sociale
Foto ilustruese

TIRANË

Nga Edlira Çepani

Në një bisedë mes miqsh ku të parët pyesin “Ku keni qenë gjithë këto ditë, s’jeni dukur fare…” e të dytët përgjigjen “Disa ditë pushime!” pyetja e menjëhershme e radhës nuk është “Ku, me kë, etj” por, “Si ka mundësi që nuk vutë asnjë foto në rrjetet sociale?!”

Veçanërisht kur nis periudha e verës fillojmë të ëndërrojmë për disa ditë pushime, disa në bregdet, disa në mal e kudo tjetër, por të gjithë me dëshirën për të bërë diçka ndryshe, që na shkëput nga rutina dhe na lejon të pushojmë. Përtej dëshirës personale me të cilën shohim nga dritarja e zyrës, duke shpresuar që pushimet të nisin sa më shpejt, sidomos që të jenë në vendin e duhur e me njerëzit e duhur, ka një bombardim të madh postimesh në rrjetet sociale, nga pushimet e çdokujt tjetër. Është kthyer thuajse në tendencë që çdo element i pushimeve, të kthehet në një foto dhe në një postim në rrjetet sociale. Bombardimin e parë e bëjnë patjetër influencuesit në rrjetet sociale në formë reklame për hotelet, plazhet apo eventet e ndryshme dhe më pas në po të njëjtat vende, në po të njëjtin kënd fotografik, madje shpesh edhe me veshje të ngjashme, i pasojnë edhe njerëz të tjerë.

Kënaqësia e pushimeve është edhe të ndajmë me miqtë kohë në rrjetet sociale, të ndajmë vende të bukura që shohim, të promovojmë turizmin që vlen, por nga ana tjetër duket sikur është kthyer në një garë se kush vë foton më të bukur, në vendin më luksoz, kush bën “check-in” në vendet më në modë dhe pushimet e kujt u ngjajnë më shumë atyre të katalogjeve. Patjetër që pushimet janë një moment që ia dedikojmë vetes dhe atyre që duam, kemi më shumë kohë për foto dhe për t’u kënaqur, por tendenca për të bërë foto dhe postuar foto në çdo moment të pushimeve, mund të ketë tendencën të kthehet në një proces të lodhshëm e të stërzgjatur.

Në pjesën më të madhe të guidave dhe studimeve që gjenden online, për postin më të thjeshtë në rrjetet sociale, duhen nga 5 deri në 15 minuta, ndërkohë që për një post i cili është më profesional dhe i kuruar(me konceptimin e fotos, lidhjen me mesazhin, gjetjen e këndit, dritës dhe pozës së duhur, përzgjedhjen dhe përpunimin) duhen nga 15 deri në 60 minuta. Fotot që një “influencer” (model/e) bën në rrjetet sociale, në përgjithësi janë të kuruara nga një staf profesionistësh, që nga fotografia, tek grimi, tek veshja, etj, dhe të gjithë paguhen për këtë gjë, sepse e kanë pjesë të punës. Që t’u ngjajnë atyre, fotot e një njeriu normal gjatë pushimeve, duhet të marrin shumë kohë, shumë poza, të paktën një person që nuk përton t’i shkrepë çdo 5 sekonda dhe mbi të gjitha mendimin konstant “A kam arritur ta bëj foton time në vendin më në modë të momentit? A jam në pozën e duhur? A dukem se po kënaqem realisht shumë?”.

Të gjithë këto dilema, kohë, mund i shpenzuar e nga ana tjetër gara në rrjetet sociale se kush i ka bërë pushimet më të bukura, më duken një lodhje që për mendimin tim realisht nuk e meritojmë në ato pak ditë pushime që kemi gjatë vitit e mbi të gjitha, për çfarë na shërben realisht?Gjëja më e rëndësishme për pushime është që të kalojmë mirë, të shkëputemi pak nga rutina dhe stresi i përditshëm, ndaj nëse postet e fotot në rrjetet sociale na ndihmojnë për këtë, është shumë mirë, por nëse na kthehen në një përpjekje stresuese për “garën e pushimeve”, atëherë ndoshta duhet ta rimendojmë edhe njëherë për çfarë kemi realisht nevojë gjatë këtyre pushimeve. Nga ana tjetër dhe kjo pak më sociale, në një vend të vogël si Shqipëria me një përqindje të madhe të popullsisë që jeton në varfëri ekstreme, a ka vërtetë vlerë të mbushim rrjetet sociale me vende super luksoze që mund t’i përballojnë shumë pak njerëz në shoqërinë tonë? Kujt po i shesim luks apo mend?! Po kjo pastaj është një temë tjetër…/Revista Psikologji

edlira cepani

Sondazh

Poll

Insights 12 Korrik 2022, 11:32 Ervin Sefa

Një dekoratë e munguar…

Foto ilustruese Ka shume vite që Institucioni i Presidentit të Republikës që ka si objekt të rëndësishëm te aktivit...

Insights 11 Korrik 2022, 12:33 k.m.

Çfarë po ndodh në Kaliningrad?

Foto ilustruese Moska gjendet në mesin e një konflikti tjetër në Evropën Lindore, teksa Lituania vendosi të ndalojë disa...

Insights 6 Korrik 2022, 10:59 Klodian Tomorri

Ëndrra me 6 miliardë euro në Shpirag

Edi Rama, kryeminister Shelli ka bere zbulim te madh nafte ne Shpirag. Por e mbajti lajmin sekret duke ja treguar vetem kryeministrit hollandez. Edhe ky e ...

Tragjedia e Himarës, Policia aksion në bregdet, në 'shënjestër' dhjetëra 'Jet ski', gomone dhe skafe

Tragjedia e Himarës, Policia aksion në bregdet, në 'shënjestër' dhjetëra 'Jet ski', gomone dhe skafe

Përfshihet nga flakët “Golfi” tek “Zogu i Zi”, shkak problemet teknike

Kulla e vrojtimit bosh...në Potam mungon roja bregdetare, pushuesit në mëshirë të fatit

Dita e tretë e protestave në Vlorë/ Pronarët e skafeve dhe gomoneve: Na lini të lundrojmë

8 kg kanabis, në makinë iu gjet edhe një kallashnikov! Arrestohen 3 të rinj në Tropojë

Bllokohen dy turistë gjermanë në Tropojë, përfundojnë në spital

Aktivizohet një vatër zjarri në Sarandë, digjet ullishtja

Sali Berisha: Ilir Meta është opozitar i vërtetë, do të bashkërendojmë aksionin

Çuçi pranon shoqatën e velierave: E kam krijuar me miq pasionantë, s'kam biznes

Bosh plazhi i Livadhit në Himarë, sezoni i verës dështim në Shqipëri

PARALAJMËRIMI/ Berisha-Ramës: Bëj ç’të duash, e ke kohën e numëruar!

Afera e Portit të Durrësit/ Berisha: Mos bini pre, mos blini apartamente

Tragjedia në Himarë/ Berisha: Janë zhdukur kamerat që kanë filmuar skenën e aksidentit

Meta: Do vendosë sovrani, do shikoni pastaj politikanët do bëjnë më si të fortë?

Meta i bën premtimin Ramës: Do përfundosh nën këmbët e popullit të lirisë!

Meta i del në krah Berishës: PD është një dhe vetëm një, koha e përgjumjes ka mbaruar

Begaj s'ka reaguar për tragjedinë e Himarës/ Meta: Nuk është etike ta komentoj, Çuçi të ketë turp

Ilir Meta: Iniciative ligjore në Kuvend për të garantuar indeksimin e pagave

Vrasja e 7-vjeçares në Potam, Arjan Tase mbërrin në Gjykatë, mbahet i fshehur nga kamerat

Tragjedia në Himarë, Berisha: Vogëlushja u vra nga një skafist qeveritar, duhet dorëheqje

A do kishte pasur dorëheqje po të ishte Basha ministër?Ja si i përgjigjet Berisha pyetjes pikante

Protesta para Kryeministrisë/ Bashkohet Ilir Meta dhe Sali Berisha

Incidenti/ Qytetari në protestë: Largohuni nga politika ju pleqtë! Berisha: Lëre mos e luaj!

Vrasja e 7-vjeçares, agravohet protesta, qytetarët përplasen me policinë

Manovra e rrezikshme në Shëngjin, Policia reagon pas videos me jet-ski: S'është aktuale

Fusnin mallra kontrabandë, arrestohen 4 persona

Protesta e sotme, Meta: Çdo qytetar duhet të jetë i pranishëm

Meta ngushëllime në familjen Avdia:Vrasje e paralajmëruar, tallje të thuash se kemi siguri në plazhe

E konfirmon! Berisha: Sot do jem në protestë si qytetar

Aksidenti me një viktimë në Elbasan, kamioni e bën COPË 'Benzin', autori qëndron ende në timon

Berisha te familja e 7-vjeçares: Krim horror, akt i kryer nga një njeri i qeverisë

Berisha del i përlotur nga familja Avdia

Tragjedia në Himarë/ Berisha shkon për ngushëllim në familjen Avdia

Tragjedia/ Nano vizitë te familja Avdia: S'dua të keqinterpretohet ardhja ime, jam këtu si prind

Zjarr i madh në Vaun e Dejës, mali i Zefjanës përfshihet nga flakët

Operacioni 'Streha' në Tiranë, i shpallur në kërkim për prostitucion, në pranga Klodian Lila

Faza e 11-të e operacionit 'Restart'/ Do transportonin drogë me kamion drejt Turqisë, 2 të arrestuar

Komisari Tase aksidentoi për vdekje të miturën, Nano: Kush abuzon me detyrën ka dënim maksimal

Do jetë i pranishëm në protestën për vdekjen e 7-vjeçares? Meta: Varet nga axhenda ime

'Shteti ka rënë'/ Meta: Koha e mjekimit për Ramën po vjen, jemi në gjendje emergjence

Tragjedia në Himarë 'harrohet' nga drejtuesit e skafeve, në Sarandë qarkullojnë shumë pranë fëmijëve

Vrau të miturën në breg të detit, Policia Kufitare heq skafin nga vendngjarja

Ç'duhet të ndodhë që të vihet mësim? Disa orë pas tragjedisë, skafet lëvizin lirshëm në Himarë

"O Tani, jam unë, nuk doja"/ Momenti pas vrasjes së fëmijës, Tase mbi gomone, i kërkojnë llogari

'Plumbin do hash'/ MOMENTI kur ish-komisari i Himarës shikon fëmijën e vdekur, njerëzit: Vriteni!

Fëmija përplaset nga skafi në Himarë, i mituri merret nga ambulanca, policia rrethon zonën

Ndërtuan pa leje një mol dhe hodhën inerte në det, arrestohen 3 persona në Vlorë

Vrau partneren në Elbasan, Mici në gjyq: Nuk e mbaj mend ditëlindjen, s’kam lekë për avokat

Gara për projektin Milot-Fier, Rama: Akuzat se kompania ishte paracaktuar një vrimë në ujë

Rama: Do transformojë ekonominë dhe turizmin, afron ndjeshëm jugun me veriun e vendit