LIVE UPDATES
Insights

Analiza: A po shkon Rusia drejt njohjes së Kosovës?

Kur ka kaq shumë sinjale që tregojnë se Rusia do ta njohë Kosovën sepse kërkon njohje të ngjashme për Donetsk dhe Lugansk, ato nuk janë më rastësi, shkruan Orhan Dragas.

15 Korrik 2022, 07:31 Nga Orhan Dragas
Analiza: A po shkon Rusia drejt njohjes së Kosovës?
Putin, Rusi

RUSI- Studiuesi Orhan Dragas, nga instituti për siguri kombëtare, njëkohësisht analist i rregulli i Euractiv, në një analizë të bërë së fundmi ka dhënë argumenta për lëvizjet dhe deklaratat e fundit të Rusisë në lidhje me Kosovën. Ai rendit disa arsye dhe disa momente të caktuara në politikën e jashte të Rusisë tv cilat janë sinjale se Rusia po shkon drejt njohjes së Kosovës.

Dragas arrin në përfundimin se Rusia po bëhet gati të njohë Kosovën duke e përdorur si kauzë për shkëputjen e rajoneve të Donetsk dhe Luhansk nga Ukraina. 

Shkrimi i plotë

Ministria ruse e Mbrojtjes definitivisht e konsideron Kosovën shtet të pavarur. Ai e përfshiu Kosovën në listën e vendeve, qytetarët e të cilave erdhën për të luftuar në anën e Ukrainës, së bashku me Poloninë, Britaninë, Amerikën dhe rreth gjashtëdhjetë vende të tjera nga e gjithë bota. Të gjithë ata janë të njohur ndërkombëtarisht dhe janë anëtarë të OKB-së. Serbia nuk është në listë, as si shtesë apo shpjegim për emrin e Kosovës, as në fusnotë me yll.

Kjo nuk është hera e parë që Ministria e Mbrojtjes ruse e trajton Kosovën me respekt të plotë, siç e meritojnë vendet e njohura ndërkombëtarisht. Në fillim të agresionit kundër Ukrainës, pas zëdhënësit të Ministrisë së Mbrojtjes, gjeneralit Igor Konashenkov, për ditë të tëra në konferencat e tij ishte një hartë e Evropës Lindore me kufijtë e përcaktuar qartë të Kosovës si shtet më vete.

Ne besojmë se Ministria ruse e Mbrojtjes është një institucion shumë serioz dhe nuk lejon që gabimet, shkapërderdhja dhe pakujdesia t'i depërtojnë, veçanërisht kur kapacitetet e saj janë mobilizuar në maksimum dhe kur kjo çon në një pushtim në shkallë të gjerë të një , shtet sovran fqinj.

Ne as nuk besojmë se ka një hendek komunikimi midis ministrive të mbrojtjes dhe të punëve të jashtme, ku gjeneralët nuk kanë nevojë të dinë të gjitha detajet e politikës së jashtme të vendit të tyre. Këto janë makineritë më të larta burokratike të një shteti të gjerë dhe nuk ka vend për gabime atje, veçanërisht kur e gjithë bota po shikon, duke shqyrtuar çdo kafshim tingulli.

Këtu, ne argumentojmë se Rusia në thelb e trajton Kosovën si një shtet të pavarur pa e shpallur atë. Dy “gabimet” e Ministrisë së Mbrojtjes janë vetëm vazhdimi i një liste të gjatë gjestesh, duke përfshirë deklaratën e lidershipit më të lartë politik, që tregon se Moska e konsideron Kosovën një vend të pavarur, sidomos kur dëshiron të përfitojë nga një qëndrim i tillë. favor të pushtimeve të saj territoriale.

Diplomatët rusë nuk u përpoqën t'i "fusin në kontekst" fjalët e fundit të Vladimir Putin, kur ai tha, në një bisedë me Sekretarin e Përgjithshëm të OKB-së, Antonio Guterres, se ai e njeh pavarësinë e Donetskut dhe Luhanskut bazuar në rastin e Kosovës. një precedent.

Mirëpo, diplomatët rusë e dinin se ky identifikim i Kosovës me Donetskun dhe Luhanskun ishte një tronditje për Serbinë. Në vend të kësaj, ata përsëritën frazat e vjetra që përmendnin Rezolutën 1244 të Këshillit të Sigurimit të OKB-së dhe Rusinë që mbronte sovranitetin e Serbisë.

Kur ka shumë rastësi, ato nuk janë më rastësi.

Nuk ishte rastësi që Vladimir Putin pati një bisedë të përzemërt me Hashim Thaçin në Paris për të përkujtuar 100 vjetorin e përfundimit të Luftës së Parë Botërore, të dy duke u paraqitur si të barabartë. Nuk ishte rastësi kur njeriu i parë i Federatës Ruse të Futbollit, Aleksandr Avdeyev, uroi kolegun e tij kosovar Agim Ademi për marrjen e detyrës me mesazhin se Kosova “mund të llogarisë gjithmonë në mbështetjen e Federatës Ruse të Futbollit në të gjitha çështjet e futbollit”.

Më e rëndësishmja, nuk ishte rastësi që vendimet e Rusisë për njohjen e Donetskut dhe Luhanskut u “kopjuan” sipas modelit të shumë njohjeve të mëparshme të pavarësisë së Kosovës, të cilat kryesisht erdhën nga Perëndimi.

Në Perëndim, shumë sy përqendrohen te pesë anëtarët e BE-së që nuk e kanë njohur ende pavarësinë e Kosovës (Spanjë, Sllovaki, Rumani, Greqi dhe Qipro). Kriza ukrainase ka inkurajuar shumë njerëz që të rrisin presionin ndaj tyre, duke shpresuar të pakësojnë ndarjet midis aleatëve perëndimorë, të paktën për këtë çështje.

Por vendi më afër njohjes së Kosovës nuk është asnjëri prej tyre, por Rusia. Asnjë prej tyre nuk ka arsye të reja për ta njohur Kosovën, por Rusia ka.

Pavarësia e një vendi duhet të shprehet me një vendim me shkrim, në të cilin kjo njohje është e qartë dhe e paqartë.

Këtë do ta bëjë edhe Rusia; ata as nuk do të mbyllin sytë. Dhe ata do ta bëjnë shumë përpara pesëshes së BE-së “të pabindur”. Nuk ka rëndësi që Kosova, që nga fillimi i agresionit rus kundër Ukrainës, mbështet fuqishëm popullin ukrainas dhe Ukrainën, e cila nuk e njeh atë si shtet.

Ndërkohë, Serbia është humbëse. Ashtu si gruaja e një abuzuesi të dehur që nuk do ta divorcojë dhe nuk do ta denoncojë për abuzim sepse “është i mirë kur nuk pi”, dhe ai e do atë. Fatkeqësisht, varrezat janë plot me gra të tilla.

orhan dragas njohja e kosoves nga rusia

Sondazh

Poll

Insights 12 Korrik 2022, 11:32 Ervin Sefa

Një dekoratë e munguar…

Foto ilustruese Ka shume vite që Institucioni i Presidentit të Republikës që ka si objekt të rëndësishëm te aktivit...

Insights 11 Korrik 2022, 12:33 k.m.

Çfarë po ndodh në Kaliningrad?

Foto ilustruese Moska gjendet në mesin e një konflikti tjetër në Evropën Lindore, teksa Lituania vendosi të ndalojë disa...

Insights 6 Korrik 2022, 10:59 Klodian Tomorri

Ëndrra me 6 miliardë euro në Shpirag

Edi Rama, kryeminister Shelli ka bere zbulim te madh nafte ne Shpirag. Por e mbajti lajmin sekret duke ja treguar vetem kryeministrit hollandez. Edhe ky e ...

Insights 4 Korrik 2022, 12:25 Ylli Manjani

Është Edvini, jo Ervini problemi!

Ervin Salianji është deputet, njeri politik dmth, për të cilin mund të bësh lloj lloj gjykimi politik. Secili e bën sipas p...

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

Fluksi në pikat e kalimit kufitar, reagon Policia: Rreth 90 mijë shtetas hynë në vend gjatë 24 orëve

MEGAAKSIONI! Policia operacion antidrogë në Shkodër, Lezhë, Kukës, Krujë, Gjirokastër dhe Dibër

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri

'O Like, dua t'ja fus njërit, ndihmoje vëllain'/ Gjergj Luca përfshihet në përplasjen PS-PL

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri, shkak mungesa e sporteleve në palën greke

Aksidentohet traileri me grurë, drithi derdhet në “Tiranë-Durrës”

Meta paralajmëroi qeveri teknike, Berisha zbulon çfarë do ndodhë: Duhen referendumet

Zgjedhjet lokale, Berisha: Do kemi siglën tonë, Rama e ka humbur pak, e di ai se...

Breshëri dhe stuhia bllokuan rrugët e Tiranës, zonat më problematike

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

"Lustracioni" i Ramës, Berisha: Ai e ankimoi në GJK në 2008, u rrëzua në mënyrë të padrejtë

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

Në zgjedhjet lokale me61 kandidatë apo do ndahen zonat me Partinë e Lirisë? Ja si përgjigjet Berisha

Aksi Qukës-Qafe Pllocë, Berisha: Ka kaluar çdo afat kohor

DËSHTOI PLANI! Tentoi të arratisej në Greqi, arrestohet autori i vrasjes së Luan Hushit

Sekuestrohen 3 mina me telekomandë në Korçë, vihet në pranga 35-vjeçari nga Lezha

E frikshme në Vlorë, burri gjuan me kallash në prani të fëmijëve pas sherrit me gruan

U plagos për disa ullinj, vdes 55-vjeçari tek Trauma, nuk i mbijetoi dot plumbave

Policia aksion në call Centre

Zjarr në Berat, rrufeja godet shtyllën e tensionit, banorët mbeten pa energji elektrike

I këputi varësen nga qafa qytetares në Golem, arrestohet gjysmë i zhveshur 30-vjeçari

Zjarr në qendren e përpunimit të plehrave në Gjirokastër, policia nuk lejon gazetarët: Mos filmoni

Bllokimi i mjeteve lundruese pas tragjedisë në Himarë, protestë para Policisë së Shtetit

Inceneratorët, PL paraqet fakte të reja: Qeveria ka lënë peng në banka pronat publike

Banda e “skifterëve” i vë armën në kokë 23-vjeçarit për t’i grabitur paratë dhe biçikletën

Zjarr në“Malin e Bardhë”,banorët nisin aksionin para zjarrfikësve,shuajnë flakët me mjete rrethanore

Digjen pyjet në Mat! Aktivizohet një tjetër vatër zjarri, në Ulëz dhe Baz

Rreth 1 ton drogë në tre skafe, ja SKEMA që përdorën trafikantët për të 'mashtruar' radarët

Megaoperacioni antidrogë në Vlorë, policia jep detaje: U kap në ujërat italiane, kapëm 992kg kanabis

Turizmi në Shqipëri, Berisha konferencë urgjente: Kam 2 propozime, fokus tek transporti

E RËNDË! Përplasen dy makina pranë Kallmetit, 7 të plagosur, mes tyre dhe fëmijë

Tragjedia e Himarës, Policia aksion në bregdet, në 'shënjestër' dhjetëra 'Jet ski', gomone dhe skafe

Përfshihet nga flakët “Golfi” tek “Zogu i Zi”, shkak problemet teknike

Kulla e vrojtimit bosh...në Potam mungon roja bregdetare, pushuesit në mëshirë të fatit

Dita e tretë e protestave në Vlorë/ Pronarët e skafeve dhe gomoneve: Na lini të lundrojmë

8 kg kanabis, në makinë iu gjet edhe një kallashnikov! Arrestohen 3 të rinj në Tropojë

Bllokohen dy turistë gjermanë në Tropojë, përfundojnë në spital

Aktivizohet një vatër zjarri në Sarandë, digjet ullishtja

Sali Berisha: Ilir Meta është opozitar i vërtetë, do të bashkërendojmë aksionin

Çuçi pranon shoqatën e velierave: E kam krijuar me miq pasionantë, s'kam biznes

Bosh plazhi i Livadhit në Himarë, sezoni i verës dështim në Shqipëri

PARALAJMËRIMI/ Berisha-Ramës: Bëj ç’të duash, e ke kohën e numëruar!

Afera e Portit të Durrësit/ Berisha: Mos bini pre, mos blini apartamente

Tragjedia në Himarë/ Berisha: Janë zhdukur kamerat që kanë filmuar skenën e aksidentit

Meta: Do vendosë sovrani, do shikoni pastaj politikanët do bëjnë më si të fortë?

Meta i bën premtimin Ramës: Do përfundosh nën këmbët e popullit të lirisë!

Meta i del në krah Berishës: PD është një dhe vetëm një, koha e përgjumjes ka mbaruar

Begaj s'ka reaguar për tragjedinë e Himarës/ Meta: Nuk është etike ta komentoj, Çuçi të ketë turp

Ilir Meta: Iniciative ligjore në Kuvend për të garantuar indeksimin e pagave