LIVE UPDATES
Insights

Çfarë po ndodh në Kaliningrad?

U njoh si pjesë e Bashkimit Sovjetik në përfundim të Luftës së Dytë Botërore, dhe emri i saj u ndryshua nga Kënigsberg në Kaliningrad. Popullsia gjermane u detyrua të largohej.

11 Korrik 2022, 12:33 Nga k.m.
Çfarë po ndodh në Kaliningrad?
Foto ilustruese

Moska gjendet në mesin e një konflikti tjetër në Evropën Lindore, teksa Lituania vendosi të ndalojë disa produkte ruse që të transportohen në linjë hekurudhore, përmes territorit të saj për të arritur në Kaliningrad, një enklavë ruse që ndodhet midis Polonisë dhe Baltikut. Lituania, një anëtare e Bashkimit Evropian dhe NATO-s (ashtu si Polonia), thotë se vendimi i saj është marrë pas konsultimit me BE-në, dhe është në përputhje me sanksionet që ka vendosur blloku ndaj Rusisë. Por siç mund të pritej Kremlini nuk e ka pritur mirë këtë lajm.

Po çfarë është, dhe ku ndodhet Kaliningradi?

Enklava ruse e Kaliningradit ndodhet në Detin Baltik, në veri të Polonisë dhe në jug të Lituanisë. Zona me një sipërfaqe prej 15.100 km2 , e cila është e shkëputur nga Rusia kontinentale, ishte në fillim pjesë e Gjermanisë, derisa Moska e vendosi nën kontrollin e saj në vitin 1945.

U njoh si pjesë e Bashkimit Sovjetik në përfundim të Luftës së Dytë Botërore, dhe emri i saj u ndryshua nga Kënigsberg në Kaliningrad. Popullsia gjermane u detyrua të largohej. Kur u shemb Bashkimi Sovjetik, Kaliningradi u bë pjesë e Rusisë, dhe në vitet që pasuan ai mbajti lidhje relativisht të ngushta ekonomike me shtetet evropiane.

Megjithatë, kjo marrëdhënie rozë ndryshoi kur në pushtet u ngjit presidenti rus Vladimir Putin, dhe sidomos pas sulmit të Rusisë në vitin 2014 ndaj Ukrainës dhe aneksimit të Krimesë, që solli edhe vendosjen e sanksioneve nga BE.

Kompania shtetërore hekurudhore lituaneze, LTG, deklaroi të premten e kaluar se nuk do të lejojë më asnjë produkt nga Rusia që është pjesë e sanksioneve të BE, që të udhëtojë përmes Lituanisë për të arritur në Kaliningrad. Guvernatori i enklavës Anton Alikhanov, thotë se ky vendim ndikon tek rreth 50 për qind të importeve të këtij rajoni.

Tek produktet që janë objekt i sanksioneve përfshihen makineritë e ndërtimit, pjesë makinerish, dhe pajisje të tjera industriale. Udhëtimet e zakonshme tregtare dhe transporti i mallrave që nuk janë në listën e sanksioneve të BE-së, mund të vazhdojnë pa ndërprerje, në një kohë që Kaliningradi mund të furnizohet nga deti me mallra ruse.

Pavarësisht kësaj, Kremlini është i zemëruar nga ky vendim, dhe i ka kërkuar Lituanisë ta shfuqizojë menjëherë atë. Zëdhënësi i Kreminit, Dimitri Peshkov, tha se Rusia e konsideron vendimin e Lituanisë si të paligjshëm dhe “pjesë të një bllokade të Perëndimit”.

Ndërkohë Nikollai Patrushev, sekretari i Këshillit të Sigurimit të Federatës Ruse, shkoi një hap më tej, duke paralajmëruar se “Rusia do të kundërpërgjigjet ndaj veprimeve të tilla armiqësore”, dhe “pasojat do të kenë një ndikim negativ serioz mbi popullatën lituaneze”. Ndërkohë, Lituania i ka qëndruar vendimit të saj, ashtu si BE-ja. Edhe pse Komisioni Evropian po përgatit udhëzime për Lituaninë që të qartësojë sanksionet.

Pse Kaliningradi është kaq i rëndësishëm për Rusinë?

Enklava luan një rol shumë rëndësishëm në aspektin ushtarak për Rusinë, sidomos duke pasur parasysh pozicionin e saj midis dy vendeve anëtare të NATO-s. Moska ka forcuar forcat e saj në këtë zonë, duke i pajisur me armë moderne, përfshirët raketa “Iskander” që janë shumë të sakta, si dhe me një sërë sistemesh të mbrojtjes ajrore.

Armë të tilla mund të pozicionohen lehtësisht për të goditur objektivat në Evropën Perëndimore. Po ashtu Kaliningradi, është porti i vetëm i Moskës në Detin Baltik, që është pa akull gjatë gjithë vitit, dhe strehon flotën ruse të Detit Baltik.

Çfarë do të thotë kjo për Lituaninë?

Rusia ka kërcënuar me “veprime armiqësore”, të cilat do të kenë një “ndikim të rëndësishëm negativ” në Lituani. Por për momentin nuk ka detaje se si mund të jetë kjo hakmarrje. Guvernatori i Kaliningradit Alikhanov, ka deklaruar se reagimi mund të përfshijë “bllokimin e fluksit të mallrave nëpërmjet porteve të Lituanisë dhe vendeve të tjera baltike”.

Gjithsesi, Lituania mund të jetë në një pozitë të mirë për t’u bërë ballë disa reagimeve ekonomike, duke reduktuar ndjeshëm varësinë e saj ekonomike dhe energjetike nga Rusia. Lituania ishte vendi i parë i BE-së që ndaloi përdorimin e gazit rus, dhe që nuk e importon më naftën ruse.

Çfarë mund të thotë kjo përplasje për NATO-n?

Të tria shtetet baltike janë të shqetësuara se lufta e Rusisë në Ukrainë mund të zgjerohet, dhe se një Rusi e inkurajuar mund të përpiqet të pushtojë një territor strategjik përgjatë kufirit polako–lituanez, të njohur si Hendeku Suvalki.

Nëse ky hendek afro 64 km i gjerë, që lidh Kaliningradin me aleatin rus, Bjellorusinë, bie nën kontrollin e Moskës, Baltiku mund të mbetet pa një korridor tokësor me pjesën tjetër të NATO-s. Por vlen të përmendet se çdo sulm ndaj Lituanisë, Estonisë ose Letonisë do të shkaktonte aktivizimin e nenit të mbrojtjes reciproke të NATO-s. / “The Week” – Bota.al

moska rusi

Sondazh

Poll

Insights 6 Korrik 2022, 10:59 Klodian Tomorri

Ëndrra me 6 miliardë euro në Shpirag

Edi Rama, kryeminister Shelli ka bere zbulim te madh nafte ne Shpirag. Por e mbajti lajmin sekret duke ja treguar vetem kryeministrit hollandez. Edhe ky e ...

Insights 4 Korrik 2022, 12:25 Ylli Manjani

Është Edvini, jo Ervini problemi!

Ervin Salianji është deputet, njeri politik dmth, për të cilin mund të bësh lloj lloj gjykimi politik. Secili e bën sipas p...

Insights 3 Korrik 2022, 11:53 Lutfi Dervishi

Të flutrosh…me këngë në gojë!

Lutfi Dervishi Kënga e djeshme e kënduar në tunelin e Skërficës do të mbahet mend gjatë. Një pjesë vlerës...

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

Fluksi në pikat e kalimit kufitar, reagon Policia: Rreth 90 mijë shtetas hynë në vend gjatë 24 orëve

MEGAAKSIONI! Policia operacion antidrogë në Shkodër, Lezhë, Kukës, Krujë, Gjirokastër dhe Dibër

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri

'O Like, dua t'ja fus njërit, ndihmoje vëllain'/ Gjergj Luca përfshihet në përplasjen PS-PL

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri, shkak mungesa e sporteleve në palën greke

Aksidentohet traileri me grurë, drithi derdhet në “Tiranë-Durrës”

Meta paralajmëroi qeveri teknike, Berisha zbulon çfarë do ndodhë: Duhen referendumet

Zgjedhjet lokale, Berisha: Do kemi siglën tonë, Rama e ka humbur pak, e di ai se...

Breshëri dhe stuhia bllokuan rrugët e Tiranës, zonat më problematike

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

"Lustracioni" i Ramës, Berisha: Ai e ankimoi në GJK në 2008, u rrëzua në mënyrë të padrejtë

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

Në zgjedhjet lokale me61 kandidatë apo do ndahen zonat me Partinë e Lirisë? Ja si përgjigjet Berisha

Aksi Qukës-Qafe Pllocë, Berisha: Ka kaluar çdo afat kohor

DËSHTOI PLANI! Tentoi të arratisej në Greqi, arrestohet autori i vrasjes së Luan Hushit

Sekuestrohen 3 mina me telekomandë në Korçë, vihet në pranga 35-vjeçari nga Lezha

E frikshme në Vlorë, burri gjuan me kallash në prani të fëmijëve pas sherrit me gruan

U plagos për disa ullinj, vdes 55-vjeçari tek Trauma, nuk i mbijetoi dot plumbave

Policia aksion në call Centre

Zjarr në Berat, rrufeja godet shtyllën e tensionit, banorët mbeten pa energji elektrike

I këputi varësen nga qafa qytetares në Golem, arrestohet gjysmë i zhveshur 30-vjeçari

Zjarr në qendren e përpunimit të plehrave në Gjirokastër, policia nuk lejon gazetarët: Mos filmoni

Bllokimi i mjeteve lundruese pas tragjedisë në Himarë, protestë para Policisë së Shtetit

Inceneratorët, PL paraqet fakte të reja: Qeveria ka lënë peng në banka pronat publike

Banda e “skifterëve” i vë armën në kokë 23-vjeçarit për t’i grabitur paratë dhe biçikletën

Zjarr në“Malin e Bardhë”,banorët nisin aksionin para zjarrfikësve,shuajnë flakët me mjete rrethanore

Digjen pyjet në Mat! Aktivizohet një tjetër vatër zjarri, në Ulëz dhe Baz

Rreth 1 ton drogë në tre skafe, ja SKEMA që përdorën trafikantët për të 'mashtruar' radarët

Megaoperacioni antidrogë në Vlorë, policia jep detaje: U kap në ujërat italiane, kapëm 992kg kanabis

Turizmi në Shqipëri, Berisha konferencë urgjente: Kam 2 propozime, fokus tek transporti

E RËNDË! Përplasen dy makina pranë Kallmetit, 7 të plagosur, mes tyre dhe fëmijë

Tragjedia e Himarës, Policia aksion në bregdet, në 'shënjestër' dhjetëra 'Jet ski', gomone dhe skafe

Përfshihet nga flakët “Golfi” tek “Zogu i Zi”, shkak problemet teknike

Kulla e vrojtimit bosh...në Potam mungon roja bregdetare, pushuesit në mëshirë të fatit

Dita e tretë e protestave në Vlorë/ Pronarët e skafeve dhe gomoneve: Na lini të lundrojmë

8 kg kanabis, në makinë iu gjet edhe një kallashnikov! Arrestohen 3 të rinj në Tropojë

Bllokohen dy turistë gjermanë në Tropojë, përfundojnë në spital

Aktivizohet një vatër zjarri në Sarandë, digjet ullishtja

Sali Berisha: Ilir Meta është opozitar i vërtetë, do të bashkërendojmë aksionin

Çuçi pranon shoqatën e velierave: E kam krijuar me miq pasionantë, s'kam biznes

Bosh plazhi i Livadhit në Himarë, sezoni i verës dështim në Shqipëri

PARALAJMËRIMI/ Berisha-Ramës: Bëj ç’të duash, e ke kohën e numëruar!

Afera e Portit të Durrësit/ Berisha: Mos bini pre, mos blini apartamente

Tragjedia në Himarë/ Berisha: Janë zhdukur kamerat që kanë filmuar skenën e aksidentit

Meta: Do vendosë sovrani, do shikoni pastaj politikanët do bëjnë më si të fortë?

Meta i bën premtimin Ramës: Do përfundosh nën këmbët e popullit të lirisë!

Meta i del në krah Berishës: PD është një dhe vetëm një, koha e përgjumjes ka mbaruar

Begaj s'ka reaguar për tragjedinë e Himarës/ Meta: Nuk është etike ta komentoj, Çuçi të ketë turp

Ilir Meta: Iniciative ligjore në Kuvend për të garantuar indeksimin e pagave