LIVE UPDATES
Insights

Një dekoratë e munguar…

Në fakt nisa të shkruaja këto rreshta jo për ata që u dekoruan, por si një reflektim për një dekoratë të munguar. Mora shkas nga një ngacmim që me erdhi ndërsa kaloja diku afër shkollës "Vasil Shanto", rrugë që bëj çdo ditë për të vajtur në punë.

12 Korrik 2022, 11:32 Nga Ervin Sefa
Një dekoratë e munguar…
Foto ilustruese

Ka shume vite që Institucioni i Presidentit të Republikës që ka si objekt të rëndësishëm te aktivitetit te tij nderimin e figurave dhe karrierave te individëve dhe grupimeve të ndryshme të dalluar në dicka ose gjithçka. Në morinë e halleve që ka Shqipëria, duket sikur lehtësohemi kur dëgjojmë që sot u shtua dhe një “Kalorës i Urdhërit të Skënderbeut” apo një tjetër “Mjeshter i Madh”, për të mos folur pastaj për gëzimin që ndjejmë kur dikush bëhet jo më pak, por “Nder i Kombit”
Larg debateve për inflacionin e këtyre dekoratave, sinqerisht mendoj që në tërësinë e këtyre njerëzve apo grupimeve pjesa dërrmuese e tyre meritojnë një emulacion për atë që i kanë dhënë shoqërisë dhe vendit, por kurrsesi ato grada që i vishen.

Të jesh Nder i Kombit duhet te jesh figurë me dimension kombëtar mendoj, që të kesh pasur një karriere që njihet njësoj nga një shqiptar i një fshati të Preshevës ose Ulqinit nga një Burrelas, një Tepelenas nga Peshtani apo një qytetar modest i Tetovës ose Kumanovës. Kam bindje që po ti pyesnin ata që e kanë marrë këtë titull pas vdekjes, jam i sigurtë qe nuk do donin të rreshtoheshin në një korsi me Skënderbeun ose Ismail Qemalin me të njejtën dekoratë në gjoks.

Në fakt nisa të shkruaja këto rreshta jo për ata që u dekoruan, por si një reflektim për një dekoratë të munguar. Mora shkas nga një ngacmim që me erdhi ndërsa kaloja diku afër shkollës "Vasil Shanto", rrugë që bëj çdo ditë për të vajtur në punë.

Një çift rom Shqiptarë kanë pozicionuar aty sipërmarrjen e tyre që është pjesë e “Konfederatës” së madhe të shtrirë në mbarë Shqipërinë, që të gjithë e njohim me emrin “Gabi”.

Romët hijerendë, që për turp nuk i di as emrin dhe pse jemi komshi, sapo hapën dengun e ri dhe një mori grash e vajzash të hijshme, por dhe burra të kollarisur ose sport chic filluan të përzgjedhin artikujt sipas shijeve. Gruaja romë herë pas here bërtiste: Atë jo treqind, se është Alviero Martini” ose “Njëmijë po deshe, se është Hugo Boss”. 

Këtë skenë e shikon çdo ditë në çdo cep të Tiranës, në diell e në të ftohtë, ata janë aty. Nuk ka familje shqiptare që nuk ka kaluar nga dengu i tyre. Sa vajza e djem janë pëlqyer e dashuruar me rrobat e tyre në trup, madje dhe me lingerine sexy ndonjëherë. Shqiperia doli nga era komuniste pa brekë dhe ky popull rregullisht u vesh nga ata këto tridhjetë vite. Tashmë të udhëtuar nëpër botë, shikojmë që Shqiptarët nuk janë të keq veshur. Meritë e tyre, të gjithë e dimë e askush nuk e thotë.

Jemi populli me pagat me të ulëta ne Europë dhe ndoshta me shpërndarjen më të keqe të të ardhurave e megjithatë të veshur mirë në saj të tyre.

“Tek ata gjen kravatën e Berluskonit,”- më tha një ditë një burrë i mençur, ndaj njerëzit janë në radhë për të mposhtur varfërinë por dhe me të gjithë të drejtën e Zotit për të shijuar pak modë e luks me dy lekë. Si mund te harrohet Konfederata “Gabi” pa një dekorate nga Presidenti i Republikes me motivacionin: "Për përkushtimin dhe shërbimin që i bëjnë prej 30 vitesh ketij populli të vuajtur, që kush nuk e ka vjedhur dhe e vjedh, duke e veshur me shije dhe çmime te përballueshme”

Në një dekorim të tillë çdo President do kishte admirimin dhe mbështetjen e popullit të tij.

ervin sefa ilir meta ndarja e dekoratave

Sondazh

Poll

Insights 11 Korrik 2022, 12:33 k.m.

Çfarë po ndodh në Kaliningrad?

Foto ilustruese Moska gjendet në mesin e një konflikti tjetër në Evropën Lindore, teksa Lituania vendosi të ndalojë disa...

Insights 6 Korrik 2022, 10:59 Klodian Tomorri

Ëndrra me 6 miliardë euro në Shpirag

Edi Rama, kryeminister Shelli ka bere zbulim te madh nafte ne Shpirag. Por e mbajti lajmin sekret duke ja treguar vetem kryeministrit hollandez. Edhe ky e ...

Insights 4 Korrik 2022, 12:25 Ylli Manjani

Është Edvini, jo Ervini problemi!

Ervin Salianji është deputet, njeri politik dmth, për të cilin mund të bësh lloj lloj gjykimi politik. Secili e bën sipas p...

Insights 3 Korrik 2022, 11:53 Lutfi Dervishi

Të flutrosh…me këngë në gojë!

Lutfi Dervishi Kënga e djeshme e kënduar në tunelin e Skërficës do të mbahet mend gjatë. Një pjesë vlerës...

Tragjedia e Himarës, Policia aksion në bregdet, në 'shënjestër' dhjetëra 'Jet ski', gomone dhe skafe

Tragjedia e Himarës, Policia aksion në bregdet, në 'shënjestër' dhjetëra 'Jet ski', gomone dhe skafe

Përfshihet nga flakët “Golfi” tek “Zogu i Zi”, shkak problemet teknike

Kulla e vrojtimit bosh...në Potam mungon roja bregdetare, pushuesit në mëshirë të fatit

Dita e tretë e protestave në Vlorë/ Pronarët e skafeve dhe gomoneve: Na lini të lundrojmë

8 kg kanabis, në makinë iu gjet edhe një kallashnikov! Arrestohen 3 të rinj në Tropojë

Bllokohen dy turistë gjermanë në Tropojë, përfundojnë në spital

Aktivizohet një vatër zjarri në Sarandë, digjet ullishtja

Sali Berisha: Ilir Meta është opozitar i vërtetë, do të bashkërendojmë aksionin

Çuçi pranon shoqatën e velierave: E kam krijuar me miq pasionantë, s'kam biznes

Bosh plazhi i Livadhit në Himarë, sezoni i verës dështim në Shqipëri

PARALAJMËRIMI/ Berisha-Ramës: Bëj ç’të duash, e ke kohën e numëruar!

Afera e Portit të Durrësit/ Berisha: Mos bini pre, mos blini apartamente

Tragjedia në Himarë/ Berisha: Janë zhdukur kamerat që kanë filmuar skenën e aksidentit

Meta: Do vendosë sovrani, do shikoni pastaj politikanët do bëjnë më si të fortë?

Meta i bën premtimin Ramës: Do përfundosh nën këmbët e popullit të lirisë!

Meta i del në krah Berishës: PD është një dhe vetëm një, koha e përgjumjes ka mbaruar

Begaj s'ka reaguar për tragjedinë e Himarës/ Meta: Nuk është etike ta komentoj, Çuçi të ketë turp

Ilir Meta: Iniciative ligjore në Kuvend për të garantuar indeksimin e pagave

Vrasja e 7-vjeçares në Potam, Arjan Tase mbërrin në Gjykatë, mbahet i fshehur nga kamerat

Tragjedia në Himarë, Berisha: Vogëlushja u vra nga një skafist qeveritar, duhet dorëheqje

A do kishte pasur dorëheqje po të ishte Basha ministër?Ja si i përgjigjet Berisha pyetjes pikante

Protesta para Kryeministrisë/ Bashkohet Ilir Meta dhe Sali Berisha

Incidenti/ Qytetari në protestë: Largohuni nga politika ju pleqtë! Berisha: Lëre mos e luaj!

Vrasja e 7-vjeçares, agravohet protesta, qytetarët përplasen me policinë

Manovra e rrezikshme në Shëngjin, Policia reagon pas videos me jet-ski: S'është aktuale

Fusnin mallra kontrabandë, arrestohen 4 persona

Protesta e sotme, Meta: Çdo qytetar duhet të jetë i pranishëm

Meta ngushëllime në familjen Avdia:Vrasje e paralajmëruar, tallje të thuash se kemi siguri në plazhe

E konfirmon! Berisha: Sot do jem në protestë si qytetar

Aksidenti me një viktimë në Elbasan, kamioni e bën COPË 'Benzin', autori qëndron ende në timon

Berisha te familja e 7-vjeçares: Krim horror, akt i kryer nga një njeri i qeverisë

Berisha del i përlotur nga familja Avdia

Tragjedia në Himarë/ Berisha shkon për ngushëllim në familjen Avdia

Tragjedia/ Nano vizitë te familja Avdia: S'dua të keqinterpretohet ardhja ime, jam këtu si prind

Zjarr i madh në Vaun e Dejës, mali i Zefjanës përfshihet nga flakët

Operacioni 'Streha' në Tiranë, i shpallur në kërkim për prostitucion, në pranga Klodian Lila

Faza e 11-të e operacionit 'Restart'/ Do transportonin drogë me kamion drejt Turqisë, 2 të arrestuar

Komisari Tase aksidentoi për vdekje të miturën, Nano: Kush abuzon me detyrën ka dënim maksimal

Do jetë i pranishëm në protestën për vdekjen e 7-vjeçares? Meta: Varet nga axhenda ime

'Shteti ka rënë'/ Meta: Koha e mjekimit për Ramën po vjen, jemi në gjendje emergjence

Tragjedia në Himarë 'harrohet' nga drejtuesit e skafeve, në Sarandë qarkullojnë shumë pranë fëmijëve

Vrau të miturën në breg të detit, Policia Kufitare heq skafin nga vendngjarja

Ç'duhet të ndodhë që të vihet mësim? Disa orë pas tragjedisë, skafet lëvizin lirshëm në Himarë

"O Tani, jam unë, nuk doja"/ Momenti pas vrasjes së fëmijës, Tase mbi gomone, i kërkojnë llogari

'Plumbin do hash'/ MOMENTI kur ish-komisari i Himarës shikon fëmijën e vdekur, njerëzit: Vriteni!

Fëmija përplaset nga skafi në Himarë, i mituri merret nga ambulanca, policia rrethon zonën

Ndërtuan pa leje një mol dhe hodhën inerte në det, arrestohen 3 persona në Vlorë

Vrau partneren në Elbasan, Mici në gjyq: Nuk e mbaj mend ditëlindjen, s’kam lekë për avokat

Gara për projektin Milot-Fier, Rama: Akuzat se kompania ishte paracaktuar një vrimë në ujë

Rama: Do transformojë ekonominë dhe turizmin, afron ndjeshëm jugun me veriun e vendit