LIVE UPDATES
Editorial

Lulzimi i biznesit politik mbi rrënojat e PD

Kryetari, i shkarkuar dhe i dorëhequr njëkohësisht, me vulën në dorë dhe një shpurë mbështetësish ka vendosur të ndërtojë një parti për Edi Ramën.

7 Qershor 2023, 10:52 Nga Dosja.al
Lulzimi i biznesit politik mbi rrënojat e PD
Gaz Bardhi dhe Lulzim Basha

Gazmend Bardhi u sulmua verbalisht nga trimat e Lulzim Bashes, duke dalë nga mbledhja e asaj që vetëquhet Kryesia e PD. Bashkë me të një grup i vogël deputetësh, të zhgënjyer nga ajo që po ndodhte, e panë veten të kërcënuar fizikisht për të kuptuar se shpresa për bashkimin e PD-së është shuar përfundimisht. Kryetari, i shkarkuar dhe i dorëhequr njëkohësisht, me vulën në dorë dhe një shpurë mbështetësish ka vendosur të ndërtojë një parti për Edi Ramën.

Në kohën më të keqe për vendin e kërcënuar nga monizmi, kur opozita si ofertën më të sigurtë sjell përçarjen dhe të pakqënaqurit nga qeveria zgjedhin si alternativë largimin nga vendi si t'i ikin zjarrit që shkrumbon gjtihçka. një njeri që qesh si Lulzim Basha, ka vendosur të ndezë cigaren qetësisht për të rihapur biznesin politik. Për më shumë se 1 vit e gjysmë, rruga që ai themeloi, e shndërroi opozitën në mbledhëse thërrimesh elektorale ndërsa fuqizoi pushtetin personal të Edi Ramës. Me rikthimin e dhunshëm i garanton atij pushtetin e përjetshëm.

Ashtu si u parlajmërua nga Alibeaj në 19 mars të 2022, kur bëri hapin mbrapa pas humbjes së turpshme të 6 marsit, Lulzim Basha vetëm sa u tërhoq për ta telendisur PD-në deri në atë pikë sa anëtarësia ta shikojë rikthimin e tij si shpresë. Gjyqet dhe vula mbizotëruan debatin opozitar, figura groteske që dilnin në vijën e parë si shpëtimtarët proamerikane të opozitës, lufta me shumicën me mjetet e disponuara nga Edi Rama, sollën një rezultat të turpshëm zgjedhor, që do të ishte terreni më i përshtatshëm për çdo ish-kryetar që të kthehej si triumfator. Ne teori Basha kishte të drejtë, praktikisht doli e kundërta, askush nuk e do rikthimin e tij, as Gazmend Bardhi, me luajalitetin ekzemplar.

Me këtë luajalitet ndaj Bashës, Gazmend Bardhi emëroi Alibeajn kryetar në detyrë pa mbledhur Këshillin Kombëtar, pastaj u mundua të ndërtonte ura me shumicën e partisë, tentoi bashkimin për zgjedhjet lokale dhe, pasi nuk ia arriti, kërki që pakica e Alibeajt të mos nxirrte kandidatë, por të konkuronte vetëm me logon. Pasi nuk ia arriti, bëri fushatë për logon dhe kandidatët e foltores, pas dorëheqjes së Alibeajt tentoi të ndërtonte një proces bashkimi, me një platformë gjithpërfshirëse që mund të negociohej me shumicën.

E gjithë kjo tentativë për të shpëtuar PD-në, revoltoi ideatorin e përçarjes, Lulzim Basha. Ai ndërhyri menjëherë që kjo të mos ndodhte, që copa e vogël që i ka shkëputur PD-së, bashkë me logon dhe vulën që ia dhuroi Rama, të mos bashkohej me pjesën e madhe, sepse biznesi politik prishej, ai nuk do zgjidhej dot kryetar dhe nuk do ta shiste dot copën e vjedhur në tregun e zi të autokracisë.

Përpjekja e Gazmend Bardhit dhe disa deputetëve të tjerë, mori fund në orët e para të mëngjesit. Kokat e nxehta fituan, në të dyja palët beteja e ardhshme do të jetë me njëri-tjetrin. Ata që duan ta shmangin janë 25 deputetë, grupi më i madh parlamentar i opozitës, por të pafuqishëm përballë interesave personale të palëve në PD. Vula mori përfundimisht rrugën e mavijtë. është në dorën e Berishës dhe mbështetësve të tij, të nisin një proces bashkimi me 25 deputetët e mbetur pa parti, është në dorën e shumicës së PD që të shtojë radhët dhe të shpëtojë opozitën tradicionale nga shkatërrimi përfundimtar. Ndryshe, në 2025, PD do të jetë një kujtim./Dosja.al

dosja.al lulzim basha gazment bardhi pd 7 qershor 2023

Sondazh

Poll
Editorial 30 Maj 2023, 23:03 Gjergj Erebara

Nga se rriten pagat?

Edi Rama Qeveria shqiptare ka vendosur të përdorë fondin e vet të emergjencës, rreth 110 milionë euro, për të pagua...

Editorial 30 Maj 2023, 16:06 Andi Bejtja

Albin Kurti veç i hoqi qesen pasqyrës

Albin Kurti Ajo që po ndodh në Veriun e Kosovës, është tipike nga ato ngjarje që po të ulesh ditët e fundit pë...

Editorial 24 Maj 2023, 10:28 Meri Lika

Ne, shoqëria e interesit të vogël

Meri Lika Ne jemi shoqëria e interesit të vogël, e atij interesi që edhe pse është i vogël nuk ka asnjë lidhje me f...

Editorial 22 Maj 2023, 11:47 Fatos Lubonja

Merruni me kasapin më së pari

Fatos Lubonja Në prag të zgjedhjeve kam thënë se, sikur të rritej opozita, do të kërkoja me gëzim ndjesë ...

Editorial 22 Maj 2023, 09:45 Yanis Varoufakis

Vdekja e çuditshme e individit liberal

Yanis Varoufakis Athinë – Im atë ishte mishërimi i individit liberal, një ironi e shkëlqyer për një marksist t&eum...

Editorial 18 Maj 2023, 14:47 Enton Abilekaj

Çfarë e kompromenton alibinë e opozitës?

Enton Abilekaj Zgjedhjet lokale të 8 majit 2011, do të mbahen mend për numërimin dramatik në Bashkinë e Tiranës. Pas nj&...

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarrfikëset në luftë me flakët në Shkodër, rrezikohen banesat

Zjarr në një treg rrobash në Shkodër/ Shtëllunga gjigande e tymit pushton zonën

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta

Rrëzimi i interperlancës me Ramën, Spaho: Së shpejti do të zbytheni me këto qëndrime

Tritan Shehu: Berisha është anëtar i grupit të PD, po shkelni rregulloren

"Kuvendin po e trajtoni si dyqanin tuaj personal"/ Bardhi: Keni ndryshuar ditën e seancës plenare

"As emrin nuk guxoni t'ia përmendni"/ Vokshi dhe Felaj zihen për Sali Berishën: Nuk vendos Kuvendi

Klevis Balliu dëmtohet nga gazi lotsjellës i hedhur nga policia në protestë, të lënduar edhe Noka

Protesta e opozitës, qytetarët hedhin sende në drejtim të policisë, lëndohet efektivi

Protestuesit i vënë flakën gomave para bashkisë, zjarri shuhet nga policia

Përplasjet në Kuvend/ Seanca ndërpritet sërish 5 minuta, Nikolla-Nokës:Po më kërcënon? Të të vij zor

Opozita bllokon foltoren, Noka-Nikollës: Je përfaqësuese dinjitoze e narkoshtetit!

Bardhi ndryshime në Grupin Parlamentar të PD-së kërkon rikthimin e Berishës,Nikolla refuzon kërkesën

Freskohet me ujë dhe niset me vrull drejt policisë, çfarë synonte të bënte protestuesi para Kuvendit

Protestuesit qëllojnë me vezë dhe fruta policinë para Kuvendit: Hapeni rrugën!

Zjarr dhe tym i zi, protestuesit ndezin gomat jashtë Kuvendit

Protesta e opozitës, protestuesit vendosin goma të vjetra jashtë Kuvendit

Investigimi i Rai3, Meloni në krah të Ramës: Nuk ishte ai shenjestra, mirënjohës qeverisë shqiptare

Reportazhi i Rai3/ Rama: Shpëtuam afganët nga vdekja kur asnjë vend i NATO-s nuk i pranoi

Konferenca me Melonin në Shëngjin, Rama për investigimin e Rai 3: U hodh baltë mbi shqiptarët

Deputeti i opozitës italiane përplaset me Melonin në kampin e Gjadrit:Badigardët tuaj po më dhunojnë

“Mos i falni më"/ Rama për Opozitën: Braktiseni në vetminë e ujërave të zeza

Akuzat e Ahmetajt/ Rama: U përdor si hero një i arratisur i shpallur në kërkim ndërkombëtar nga SPAK

Reportazhi i RAI3/ Rama: Nuk iu shmanga ballafaqimit, gazetarët këtë e quajtën kurojo të madhe

Reportazhi i RAI3/ Rama: E kishin me Italinë, por RAI 3 dha një shfaqe të shëmtuar

Reportazhi i RAI3/ Rama: Baltë e pamerituar për Shqipërinë dhe shqiptarët

Tensionohet situata, zjarr para bashkisë së Tiranës, protestuesit i vënë flakën gomave

Themelohet Partia Mundësia, Shehaj: Jemi bashkuar për të bërë realitet një parti të re politike

"Regjimet nuk kanë kurrë fund të lavdishëm"/Noka: Sa më shumë Edveri juaj të rrisë represionin e tij

Açka vendos fotot e Stalinit dhe Leninit në sallën e Kuvendit

E paprecedentë në Kuvend, gardisti urdhëron gazetarët të dalin nga salla, ata i kthehen: Gangster

Projekt-rezoluta për krimet e komunizmit/ Gjekmarkaj: Nuk u kërkua kurrë falje!

"Shpik histori nga Ilirët e Pellazgët", Spiropali-Basha, replika: Keni një paqartësi historike

Vettingu në politikë, Spiropali: SPAK-un e kemi lënë të lirë nga kontrolli politik

Basha: Të vetmet akte të dërguara për luftën ndaj korrupsionit janë varrosur në sirtarë

Komisioni hetimor antikorrupsion/ Sula: Hiqeni nga rendi i ditës, të raportojnë institucionet

Shehu nga kuvendi: OKB votoi rezolutën për të njohur genocidin serb, mazhoranca jonë e rrëzoi

Pr. vendimi për ngritjen e Komisionit të Posaçëm Antikorrupsion,Gazment Bardhi largohet nga Kuvendit

Kuvendi voton sot Komisionin antikorrupsion,Nikolla nxjerr gazetarët nga salla,reagon ashpër opozita

Rrëzohet kërkesa e opozitës për mocionin me debat / Zhupa-Nikollës: Dëshiron t’i tregosh besnikëri

Komisioni i Posaçëm Antikorrupsion/' Basha: Manovër elektorale e Ramës. Nuk mund të jemi pjesë

Dhunimi i Sokol Mëngjesit/ Policia: Arrestohet organizatori, 20 mijë euro për atë që jep informacion

"E ardhmja nuk mund të mbrohet nga arma", Rama: Ka ardhur koha të ndërtojmë një NATO të arsimit

"Pyes veten kush je"/ Bardhi replikon me Spiropalin: Mos je gjë motra e Olsi Ramës

Rezoluta anti-korrupsion, Çuçi: Ka rënë korrupsioni, 95 % e shërbimeve kryhen nga telefoni

"Vënia në kontroll e SPAK, fantazi"/ Rama i kthehet Opozitës: Po treteni tek 'Rrugica e Shpresës'

Rama mban fjalën në seancë plenare, deputetët godasin tavolinat

"Keni ende shumë për të parë"/ Rama: Korrupsioni në Shqipëri vazhdon

Rezoluta e PS-së në Kuvend/ Rama: Jemi në luftë me korrupsionin prej 10 vjetësh