LIVE UPDATES
Editorial

Ne, shoqëria e interesit të vogël

Të jesh me pushtetin është fare e lehtë, madje tek ne është bërë modë, sepse të jesh me pushtetin të jepet mundësia që ai interesi i struktur në sirtarët e dëshirave të fillojë të dal si miu kur ndjen erën e djathit dhe nis vrapon e vrapon që ta arrijë, pa e menduar rrezikun se përballë mund t’i dalë macja.

24 Maj 2023, 10:28 Nga Meri Lika
Ne, shoqëria e interesit të vogël
Meri Lika

Ne jemi shoqëria e interesit të vogël, e atij interesi që edhe pse është i vogël nuk ka asnjë lidhje me fëmijën, me gjërat e vogla por të bukura. Është fjala për atë interesin e ngushtë, atë të presuarin në morsën e pacipërisë, të dorëzimit të lirisë, të shkeljes së dinjitetit, të mos pasjes së fytyrës, ai kur të “plas delli i ballit”, kur shikimi yt nuk e kalon hijen tënde e kur kuptimin e emrit njeri nuk e gjen dot më në asnjë fjalor.

Pikërisht këtë lloj interesi tregoi dje në Komisionin e Ligjeve, votimi njëzëri (pa Agron Shehajn) i rritjes së pagave të deputetëve dhe zyrtarëve të lartë.

Siç thotë Klodian Tomorri, “Rama hodhi karemin dhe këta ranë brenda”. Po, ranë brenda sepse janë përfaqësuesit e denjë të atij interesit që thashë më sipër.

Të jesh me pushtetin është fare e lehtë, madje tek ne është bërë modë, sepse të jesh me pushtetin të jepet mundësia që ai interesi i struktur në sirtarët e dëshirave të fillojë të dal si miu kur ndjen erën e djathit dhe nis vrapon e vrapon që ta arrijë, pa e menduar rrezikun se përballë mund t’i dalë macja.

T’i bësh iso pushtetit, apo dhe të bëhesh patericë e tij edhe kjo është fare e thjeshtë, mjafton të mos kesh dinjitet, të mos kesh turp, të mos kesh parime dhe ajo që ka më shumë rëndësi është që të të kenë dhënë lugën në brez e të hash çorbën e thartuar që pushteti gatuan për servilët, dallkaukët dhe torollakët të cilët ëndrrën më të madhe në jetë e kanë ëndërruar për të djeshmen.

Të jesh kundër pushtetit është e vështirë, sepse të jesh kundër makinerisë së autokracisë do të thotë të duash veten, të mos shkelësh parimet për kacidhet (qofshin edhe miliona këto kacidhe), të kesh dinjitet, të kesh ideal (sa e rrallë në ditët e sotme), të rrisësh virtytin tënd të dashurisë për vendin, për të ardhmen tënde.

Të jesh kundër diktaturave është shumë e vështirë, sepse paprtitur ata që ti i ke menduar se i ke patur përkrahë i sheh të të dalin me cinizëm përballë, sepse njerëzit shndërrohen në ameba, në atë gjallesën një qelizore që merr frymë, dhe shumohet por nuk ka tru, ndjenja e as ndërgjegje.

Të jetosh me dinjitet është shumë, shumë e vështirë, por jo e pamundur. Mjafton të mbash me vete një pasqyrë e shpesh të shohësh në të pasqyrimin e fytyrës tënde e mos të të vijë turp prej asaj që sheh.
Mjafton që çdo ditë të mendosh për ballafaqimin me vetveten dhe të luftosh që ta bësh sa më të pranueshëm atë, e në fund, në ditën kur të bëhen llogaritë, rrugëve të mos kesh ndryshuar aq shumë sa të mos arrish të njohësh vetveten.

meri lika

Sondazh

Poll
Editorial 22 Maj 2023, 11:47 Fatos Lubonja

Merruni me kasapin më së pari

Fatos Lubonja Në prag të zgjedhjeve kam thënë se, sikur të rritej opozita, do të kërkoja me gëzim ndjesë ...

Editorial 22 Maj 2023, 09:45 Yanis Varoufakis

Vdekja e çuditshme e individit liberal

Yanis Varoufakis Athinë – Im atë ishte mishërimi i individit liberal, një ironi e shkëlqyer për një marksist t&eum...

Editorial 18 Maj 2023, 14:47 Enton Abilekaj

Çfarë e kompromenton alibinë e opozitës?

Enton Abilekaj Zgjedhjet lokale të 8 majit 2011, do të mbahen mend për numërimin dramatik në Bashkinë e Tiranës. Pas nj&...

Editorial 18 Maj 2023, 10:06 Meri Lika

Një lider i ri?

Meri Lika Personalisht nuk i kam menduar asnjëherë asnjërën prej tyre sepse unë kam një tjetër mendim në lidhje me ...

Editorial 11 Maj 2023, 21:25 Fjola Graçi

A i beson Rama sondazhet?

Edi Rama dhe Sali Berisha TIRANË- Rezultati i zgjedhjeve lokale të 14 majit duket i çimentuar. I pari e ka çimentuar kryeministri, ...

Editorial 6 Maj 2023, 20:42 Meri Lika

Përse i shkrova Belindit

Para pak ditësh, shkrova një letër të hapur për kandidatin për kryetar Bashkie Belind Këlliçi, të koalicionit &ld...

A do garosh për kreun e PD? I riu "ia përplas" Bashës faktet, ish-kreu i PD: Do e marrësh vesh

A do garosh për kreun e PD? I riu "ia përplas" Bashës faktet, ish-kreu i PD: Do e marrësh vesh

"O besprem"/ Lulzim Basha përballet me KRITIKUN, ish-kreu i PD e fton: Hajde se unë nuk shaj...

A do garosh për kreun e PD? I riu "ia përplas" Bashës faktet, ish-kreu i PD: Do e marrësh vesh

I shpallur në kërkim për tentativë për vrasje lokalizohet, kapet dhe vihet në pranga 23-vjeçari.

“E dashuroj, e dua shumë”/ E reja nga Korça ia shpreh NDJENJAT Edi Ramës në mes të turmës

Analiza e zgjedhjeve, Berisha: Faza tjetër do ketë seriozitetin më të madh, mblidhni çdo fakt

Berisha:U bë përpjekje antikushtetuese nga mafia shtetërore shqiptare e ndërkombëtare për të shuar..

Vokshi kallëzim penal në SPAK për kryebashkiakun e Kuçovës dhe Salillarin

Turistët ndalojnë Ramën në Gjirokastër

Shkrihet Akademia e Studimeve Albanologjike, senati: Këtu diçka po lëviz, ka një tendencë, por…

Habib Rexha del para gjykatës së Durrësit!

Lezhë, gjenden 3 mijë fidanë kanabis të mbjellë në kubikë, në fshatin Ungrej, ende nuk dihen autorët

Sherr mes të dehurve në Vlorë, njëri goditet me shishe në kokë

PLAGOSET me armë zjarri 24-vjeçari në Kuçovë/ Në kërkim 4 autorët

Aksident në Tiranë, “Audi” përplaset me taksinë

Elbasan/ Do të vriste një të dënuar për drogë me të cilin kishte bërë sherr, në kërkim 23-vjeçari!

Pastori Akil Pano fiton gjyqin kundër komunitetit LGBT për nismën ‘Prindin 1 dhe Prindin 2’

Lexon denoncimin, Berisha: Dan Hutra, vrasësi i grave ka mbledhur vota për Rakip Sulin.

Shkodër, sekuestrohet parcela me 1437 rrënjë kanabis, 2 në pranga dhe 2 në kërkim

Shpërthim tritoli në një fasoneri në zonën e Freskut, dëme të shumta materiale

Përmbytet Lezha për 5 minuta

'Acarohet' Felaj, gafa e drejtueses së Kuvendit: Vari lesht

Rikthimi i Bashës në krye të PD, Berisha: Vegël në duar të Ramës

Rama "falenderon" opozitën: Rezultati i zgjedhjeve është edhe vepra juaj Rama kundër maxhorancës….

Rama-Dash Sulës: Vdeksha unë për ty o jetimi im

Bardhi i drejtohet Ramës: Pushtetin ta dhanë Doshi e Dako të shpallur non grata, ti je llumi…

Sula: Çfarë kemi bërë të na rritet rroga? Turp më të madh ska

Tabaku: Punon shqiptari dhe pasurohet oligarku

Dibër/ Mbytet tragjikisht një 13 vjeçar në liqenin e fshatit Shumbat, banorët: Pamë çorapen dhe….

Lëvizja Bashkë i pret rrugen Ahmetajt ne protesten para Kuvendit

Rritja e pagave të deputetëve e ministrave,Qorri:Rroga e tyre 39 herë më e madhe se e pensionistit

Zgjedhjet vendore, Rama takim me Glover

'Zoti kryetar'/Basha i ndërhyn të riut: Të lutem, unë s'jam më kryetar, mu drejtoni Basha ose Lulzim

Përfundon mbledhja e PD-së/ Do e pranojë drejtimin e partisë? Tabaku: Të mos përsëriten gabimet...

Dështimi në 14 maj, deputeti Sula: E pafalshme! Po nuk u bashkuam jemi të marrë fund

PD pa kryetar, Xhaferaj dhe Korreshi me një mendim: Nuk duhet të kandidojë as Berisha dhe as Basha

Basha rikthehet në PD? Alibeaj: Çdo kush ka të drejtë të kandidojë

Berisha: Rama bleu votat, per te 'Fajin e ka Saliu'

Marrëveshja me Britaninë për të burgosurit, Manja jep detaje: Është 2-vjeçare, por mund të rinovohet

Momenti ku Habib Rexha është larguar me vrap pasi ekzekutoi me armë zjarri Arjan Gosën.

Korreshi: Ore a ju marrin këta të dysheqeve? Se iu hap barku atyre per ne.

Berisha: PD nuk do e mbronte votën me armë apo dhunë! Kjo ishte detyra jonë kryesore

Humbja më e thellë në histori ndaj Veliajt/ Këlliçi: Duhet të bashkohemi të gjithë faktorët

Braçe kritika për ligjin e qeverisë për rritjen e pagave. Shqetësuese paga titullarit dhe punonjësit

Deputetët replikojnë për pagat /Spaho: Mos u tallni me njerëzit, në Albcontrol trajtohen me xhakuzi

Rritja e pagave, Shehaj: Rrisim pagat për popullin, jo për vete. Turp. S'duhet të përjashtohemi

PËRGJAKET VENDI I SHENJTË! Dhunohet rojet e Kishës së Laçit, u përplasën me shitësit ambulantë

Kallzimet për 14 Majin, Flamur Noka thirret në SPAK

Rama falenderon dibranët me dajre

Rritja e pagave, Rama: Miratohet këtë të enjte. Në rrogën e Majit, merrni dhe shtesën e Prillit