LIVE UPDATES
Editorial

Pse turqit preferuan një autokrat të staxhionuar në vend të një demokrati të paprovuar

Lideri i opozitës u paraqit në fushatë si Zotnia i Mirë, fillimisht duke premtuar një pranverë të re për Turqinë. Më pas devijoi nga e djathta, duke premtuar të kthente në shtëpi gjithë refugjatët. Kjo i siguroi pak përkrahje më tepër nga nacionalistët, por nuk mjaftoi.

29 Maj 2023, 14:47 Nga Orla Guerin
Pse turqit preferuan një autokrat të staxhionuar në vend të
Rexhep Tayip Erdogan

Nga Orla Guerin, BBC News

Recep Tayyip Erdogan mund të ketë stonuar kur këndoi serenata para përkrahësve të tij, por kur vjen puna te lufta në zgjedhje, ai godet notat e duhura.

Ai e lexon elektoratin më mirë se anketuesit dhe analistët, të cilët menduan se mund të mposhtej nga opozita. Jo këtë herë.

Kundërshtari i tij, Kemal Kilicdaroglu, ishte vetëm 4 pikë përqindjeje pas tij. Pa dyshim që Presidenti Erdogan do të reflektojë për këtë sapo të nisë mandatin e tretë.

Ky vend anëtar strategjik i NATO-s ka zgjedhur rrugën e tij, me shumicën e votuesve që preferuan një autokrat të staxhionuar në vend të një demokrati të paprovuar, në formën e Kilicdaroglu.

Lideri i opozitës u paraqit në fushatë si Zotnia i Mirë, fillimisht duke premtuar një pranverë të re për Turqinë. Më pas devijoi nga e djathta, duke premtuar të kthente në shtëpi gjithë refugjatët. Kjo i siguroi pak përkrahje më tepër nga nacionalistët, por nuk mjaftoi.

Lideri islamik i Turqisë, Erdogan, ka një lidhje të fortë me ndjekësit e tij që shkon 20 vjet prapa. Shumë janë konservatorë fetarë si ai. Ata kanë ngecur me të, në të mirë e në të keq – dhe në hiperinflacion – duke i dhënë edhe pesë vjet të tjerë.

Pas njoftimit të rezultatit, rrugët e Ankarasë u shndërruan në një kaleidoskop flamujsh turq, buri makinash dhe përkrahës të Erdoganit në festë. Shumë u mblodhën para pallatit të tij presidencial, të rregulluar sipas dëshirës së Erdoganit, me mbi 1000 dhoma. Rivali i tij kishte premtuar ta vinte në përdorim publik.

“Jemi të bekuar që presidenti ynë do të na udhëheqë përsëri”, tha Hatixhe Duran, 50 vjeç, me një buzëqeshje të gjerë poshtë shamisë. “Nuk ka ndjenjë më të madhe se kjo. Le ta marrë vesh e gjithë bota. Ai është një lider që ka sfiduar gjithë botën dhe i ka dhënë mësim”.

Kjo është një pjesë kyç e mesazhit që ai ka dhënë: Erdogan është një lider i fortë, një sulltan i ditëve të sotme që nuk di të përulet.

Mesazhi i zgjedhjeve është që shumica këtu preferon një njeri të fortë para një njeriu të mirë.

Tani ai ka marrë më tepër krahë. Opozita është goditur keq, ndërsa Kremlini feston.

Ky ishte rezultati që dëshironte Vladimir Putin – ndaj nuk është çudi që ai ishte i pari që uroi liderin turk. Putin bëri çfarë mundi për ta çuar peshoren në favorin e tij, përfshirë shtyrjen e një pagese 600 milionë dollarë për gaz rus.

Erdogan hyri në garë me shumë avantazhe: kalitjen në beteja, lidhjen me njerëzit, si dhe kontrollin mbi 90% të medias.

Në fjalimin e fitores këmbënguli se “vetëm Turqia ishte fituese”, por nuk humbi kohë për të sulmuar opozitën dhe komunitetin LGBTQ.

Të dyja mund të vihen edhe më tepër në shënjestër tani dhe të drejtat e njeriut dhe fjala e lirë mund të bëjnë hapa pas në vitet e ardhshme. Ka pak ‘checks and balances’, dhe lideri jetëgjatë i Turqisë nuk njihet për vetëpërmbajtje.

Ata që donin ndryshim, thuajse 48% e votuesve, do të zhgënjehen e ndoshta edhe frikësohen.

Shumë parashikojnë më tepër besim fetar e më pak liri në jetën publike të kësaj republike sekulare që në tetor feston 100-vjetorin.

Turqia është tani një komb i ndarë me ekonomi trokë. Kritikët thonë se presidenti nuk ka zgjidhje për asnjërën.

Dhe çfarë do të thotë rezultati i zgjedhjeve për fqinjët e Turqisë dhe aleatët në NATO? Ata do të shohin me vëmendje, duke e ditur që Presidentit Erdogan shpesh i pëlqen të përmbysë rendin ekzistues botëror.

olra guerin rexhep tayip erdogan

Sondazh

Poll
Editorial 24 Maj 2023, 10:28 Meri Lika

Ne, shoqëria e interesit të vogël

Meri Lika Ne jemi shoqëria e interesit të vogël, e atij interesi që edhe pse është i vogël nuk ka asnjë lidhje me f...

Editorial 22 Maj 2023, 11:47 Fatos Lubonja

Merruni me kasapin më së pari

Fatos Lubonja Në prag të zgjedhjeve kam thënë se, sikur të rritej opozita, do të kërkoja me gëzim ndjesë ...

Editorial 22 Maj 2023, 09:45 Yanis Varoufakis

Vdekja e çuditshme e individit liberal

Yanis Varoufakis Athinë – Im atë ishte mishërimi i individit liberal, një ironi e shkëlqyer për një marksist t&eum...

Editorial 18 Maj 2023, 14:47 Enton Abilekaj

Çfarë e kompromenton alibinë e opozitës?

Enton Abilekaj Zgjedhjet lokale të 8 majit 2011, do të mbahen mend për numërimin dramatik në Bashkinë e Tiranës. Pas nj&...

Editorial 18 Maj 2023, 10:06 Meri Lika

Një lider i ri?

Meri Lika Personalisht nuk i kam menduar asnjëherë asnjërën prej tyre sepse unë kam një tjetër mendim në lidhje me ...

Editorial 11 Maj 2023, 21:25 Fjola Graçi

A i beson Rama sondazhet?

Edi Rama dhe Sali Berisha TIRANË- Rezultati i zgjedhjeve lokale të 14 majit duket i çimentuar. I pari e ka çimentuar kryeministri, ...

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

Newsroom 8 | MJEKU: EDHE UNË BËRA THIRRJE TË FIKEJ TV

Newsroom 8 | FJONA ÇELA: MEDIAT OPOZITARE U DISKRIMINUAN