LIVE UPDATES
Editorial

Koment: Ardhja e afganëve kundërshtohet vetëm për shkak të Ramës

15 Gusht 2021, 09:04 Nga DOSJA
Koment: Ardhja e afganëve kundërshtohet vetëm për shkak

Kryeministri ka kohë që shfryn dufin në rrjetet sociale, sa herë i duhet të shprehet për një çështje të rëndësishme. Këtë bëri me Bregoviçin, me minishengenin e pagëzuar Open Balkan dhe sot me çështjen e afganëve.

Nuk bën mbledhje qeverie për të diskutuar mundësitë dhe kapacitetet. Nuk diskuton me ekspertë se si do jetojnë afganet që, në atë kohë tranzitore që do jetojnë në Shqipëri, të mos ndihen si në kamp përqendrimi. Nuk diskuton me shoqërinë si të pranohen ata intelektualë, artistë, profesionistë që do rrinë këtu ndoshta 5 vjet sa të bëhen procedurat në SHBA.

Në vend të këtyre ai sillet si rrugaçi më i artikuluar i rrjeteve sociale. Shfryn dufin me ata që janë kundër, kapet pas parimeve që as i zbaton dhe as i respekton, rrëmben flamurin amerikan (të njëjtin që shtynte me përbuzje nga tryeza kur ishte kryetar bashkie) dhe mendon se ka të drejtë ta përdorë bishtin e flamurit si shkop për të rrahur kundërshtarët.

Shqiptarët nuk e kundërshtojne ardhjen e afganëve. Ka zëra kundër që nxiten me shumë nga fakti që ky është vendim i Edi Ramës. Zëra që shohin tek pranimi i afganëve një bonus për Edi Ramën, një tjetër liçencë për të vjedhur zgjedhjet e ardhshme, një mandat pa mbarim. Këta që mendojnë kështu mjafton të kujtojnë kohën kur Berisha pranoi uiguret dhe më pas muxhahedinët. Atëherë ishte Rama që hidhte gurin dhe fshihte dorën, duke dalë kundër pranimit të tyre, pasi shihte aty një mandat politik pa afat për Berishën. Pandehma doli e gabuar, ashtu si kjo e sotmja është e tillë.

Ka disa që ndihen të fyer nga mënyra se si Edi Rama, me mandatin e rrëmbyer apo të blerë, negocion arbitrarisht, duke injoruar gjithë faktorët dhe aktorët vendas. Vendime të tilla duan konsensus. Lehtesisht i arritshëm në një vend proamerikan, me tradita mikpritjeje, në një komb me ligje mikpritjeje. Pranimi i afganëve nuk ka pse mos të jetë konsensual.

Ka pak njerez që shohin tek kjo një projekt të Edi Ramës për të shpopulluar vendin nga shqiptarët, duke e lidhur me banglandeshasit dhe indianët që po vijnë si fuqi punëtore alternative dhe po popullojne bizneset dhe hapësirat e banimit.

Të gjithë ata që janë kundër pra, për secilën nga arsyet e mësiperme, janë për faj të Edi Ramës, për faj të politikes së tij për të rrembyer flamurin amerikan dhe për ta përdorur kundër të tjerëve, për faj të prepotencës vendimmarrese apo aksionit të importimit të fuqisë punëtore për të zëvendësuar shqiptarët që duan kushte pune si në Europë.

Kështu që facebook- isti që ushtron pushtetin e Kryeministrit- part time, duhet ta mendojë një herë, megjithëse është vonë: po sikur të ishte Kryeministër që punon part time në Facebook?

Dosja.al

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

editorial editorial edi rama evakuimi i afganëve evakuimi i afganëve ne shqiperi edi rama evakuimi i afganëve evakuimi i afganëve ne shqiperi

Sondazh

Poll
Editorial 11 Gusht 2021, 05:32

Bregoviç dhe filozofia e shqiptarëve

Në historinë që rrethoi lajmin për praninë e Goran Bregoviç-it në Festivalin e Përvitshëm të Birrës në Korçë, nuk është aq shumë ftesa drejtuar mu...

Editorial 25 Korrik 2021, 16:15

Në emër të betonit

Prej kohësh, si tërë kryeqytetasit, jetoj edhe unë në epokën e betonimit të pamëshirshëm të Tiranës, betonim ky vepër e dyshes së frikshme Edi Veliaj & Erio...

Editorial 21 Korrik 2021, 14:54

PD në rreth vicioz

Debati nëpër media, i shpërthyer edhe nga fjalimi i Mark Markut në Kongresin e fundit të PD-së, nuk mund të mos lidhet me pyetjen se si po sillen shqiptarët në ...

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parking, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parking, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parkingun e kullës, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Zjarri nisi nga parkingu, dalin pamjet nga djegia e kullës 41-katëshe, zona e mbuluar nga tymi

Momenti i arrestimit të Xhevit Sinanit, vrau gruan e vëllain e tij në Gramsh

Vodhën 8 dyqane dhe banesa, në pranga 16-vjeçari, në kërkim shoku i tij

ME VIDEO- Zbulohen 47 kamera sigurie në Durrës, Shijak dhe Krujë

Nxirrnin inerte pa asnjë dokument, arrestohet administratori i një guroreje në Krujë

Aksioni në Vlorë, policia çmonton 16 kamera sigurie të vendosura nga grupet kriminale

"Meta e ka djalë halle", Kryemadhi flet për Dorian Duçkën: Sa ishte te ne qe në rregull

Me dosje në duar, Shkëlzen Berisha mbërrin në SPAK

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht

Rama: Drejtësia amerikane foli, unë jam ulur në Strasburg me njerëz non-grata

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht për marrëdhënien

Rama: Nezajn e njoha përmes agjentit të FBI-së. Duçka ka punuar pa pagesë për mua

Rama pranon takimet me ish-agjentin e FBI: Ndodhën! Po keqlexohen hetimet për të sfumuar 21 janarin

Dosja e FBI/ Rama: Drejtësia amerikane nuk flet për vrasje nga pakujdesia kur urdhrat i jep shteti!

VIDEO-ja që përgënjeshtron Ramën, në shtator e konsideronte mik ish-agjentin e FBI, sot e tërhoqi

Gjenden 38 kamera të tjera në qytetin e Shkodrës

“Manipulimi”/ Iu prezantua si avokat dhe i mori 1.2 mln lekë një gruaje, arrestohet 54-vjeçari

Aksident tragjik në Fushë Kuqe, përplasen dy makina me njëra-tjetrën, ndërron jetë në vend 2-vjeçari

Kanabis i kultivuar në vazo, pamje nga vila në Shijak që ishte kthyer në 'shtëpi bari'

Aksident i frikshëm në Lezhë, 3 automjete përplasen kokë më kokë, një person në gjendje të rëndë

Hoxha në Drejtori: Rama e Berisha tu përgjigjen fëmijëve të të vrarëve, Garda ekzekutoi të pafajshëm

Artan Hoxha batuta nga dera e Drejtorisë së Policisë: Jam me pallto leshi se do rri gjatë

Me pistoletë në brez e 7 fishekë, 'Shqiponjat' kapin 26-vjeçarin në Tiranë

Përfundon mbledhja e Këshillit të Sigurimit, Rama largohet nga Presidenca

Banesa në rrezik nga rrëshqitja masive e dherave në Durrës

Operacioni 'Mjedisi' në Krujë, vihen në hetim 5 persona, administratorë të 5 guroreve

Rruga e Arbrit ishte e bllokuar, Policia: Kemi shtuar masat, duam të parandalojmë aksidentet

Qindra makina të bllokuara në të ftohtë, ç’po ndodh në Rrugën e Arbrit

Meta s'pritet si kryetar i 'Partisë së Lirisë' në Elbasan, demokratja: Ftojmë Presidentin e vendit

Magazina me dhjetëra bidona plastikë ne Kukes, mbaheshin lëndë radioaktive natyrore dhe kimike

Rrëmbyen dhe plagosën 39-vjeçarin, arrestohen 4 famijarët në Sarandë

Veshur me tuta, si u kap 'Kili' në vilën e Ramazan Rrajës, oficerët kërkojnë me detektorë në Nikël

Drejtonte pa leje drejtimi automjetin, me shpejtësi 216 km/h, vihet në pranga 18-vjeçari

Shi dhe erë e fortë, çfarë po ndodh në Fier, 'stuhia' mbërthen qytetin

Moti i keq përmbyt Lezhën, uji mbulon rrugët, qarkullimi i makinave thuajse i pamundur

Me çantën 'Gucci' në dorë, Elvis Roshi 'lufton' me erën e gazetarët...për pak i bie pemës

Arrestohen 3 hajdutët e bizneseve në Shijak, një tjetër shpallet në kërkim

Lezha e përmbytur, uji futet në hyrje pallatesh dhe oborret e shkollave

Rama nga Davos: Ju prezantoj me shqipet që mbrojnë Zvicrën

Operacioni “Wanted”/ Policia arreston 4 persona në Vlorë

Përroi bllokon makinën, banorët e zonës shpëtojnë familjen me 5 anëtarë në Lezhë

Braçe: Nëse dikush do të ndërtojë projekt në tokë të tjetër kujt, s’ka pse bëhet shteti pjesë fare

‘Shpërthen’ Shehi: Kamionët me drogë kalojnë nga Rapiskani, turp për qeverinë e para vitit 2013

"Zemërohet" Vjosa! Pamjet e rrjedhës pas reshjeve të dendura, apel për të monitoruar situatën

Terren i VËSHTIRË- Momenti kur shpëtohet 43-vjeçari që po kërkonte thesarin në Gramsh

Proteste per Luiz Ejllin

Protesta per Luiz Ejllin te Top Channel

Momenti kur peshkarexha “Geni” kapet duke u furnizuar me naftë nga anija libiane