LIVE UPDATES
Sport

“U fry derisa i shpërtheu zemra”! Avokati i Maradonës akuzon dy vajzat dhe mjekët

26 Tetor 2021, 17:20 Nga DOSJA
“U fry derisa i shpërtheu zemra”! Avokati i Maradonës

ARGJENTINË-Matias Morla, ish-avokat i Diego Maradonës, pohoi se trajtimi mjekësor që iu dha ish-sulmuesi pas operacionit në kokë ishte shumë i keq dhe e çoi në vdekjen e tij, ngjarje në të cilën kontribuoi edhe sipërfaqësia e vajzave të tij Dalma dhe Giannina, të cilat autorizuan transferimin e tij në një shtëpi të papërshtatshme, në vend që ta mbanin të shtruar në klinikë.

Në përfundim të një marrjeje në pyetje nga prokurori publik i San Isidros, i cili heton rrethanat e vdekjes së ish-futbollistit, Morla raportoi detaje në lidhje me herën e fundit kur e pa Maradonën në jetë, më 16 nëntor 2020, nëntë ditë para vdekjes së tij.

“Gabimet e bëra – tha ai – ishin të shumta sepse Diego vdiq, u fry dhe u fry derisa i shpërtheu zemra”. Trajtimi mjekësor që mori Maradona ishte shumë i keq, prandaj vdiq”, u shpreh avokati duke kujtuar se argjentinasi vuante nga probleme me veshkat dhe mëlçinë, dhe varësinë nga alkooli dhe psikoilacet. “Kur hyra në shtëpi ai kishte një zë të çuditshëm, si ai i një roboti, shumë i lartë dhe me ndërprerje. I informova të gjithë për gjendjen e tij shëndetësore.

Më pas kuptova se ishte për shkak të sasisë së ujit të mbajtur në trup”. Duhet thënë se ekipi mjekësor prej shtatë personash që e asistonte është dëgjuar nga gjykatësit dhe anëtarët e tij janë akuzuar për veprën penale “vrasje e thjeshtë, me dashje të mundshme”.

Më në fund, Morla e quajti “çmenduri” vendimin e familjes për të vazhduar rikuperimin e Maradonës jashtë një ambienti spitalor. “Ai – shpjegoi avokati – nuk kishte arsye të shkonte në një shtëpi kur mjekët thanë se duhej të qëndronte në klinikë”. Në fund, avokati hipotezoi se ish-lojtari i Napolit ishte “braktisur nga vajzat e tij”, Dalma dhe Gianinna, por në këtë fushë “një gjë është përgjegjësia morale dhe tjetër përgjegjësia ligjore”.

E.Ç (Dosja.al)

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

sport sport maradona matias morla maradona matias morla

Sondazh

Poll

Dosja Sot Date 31 mars

Dosja Sot Date 31 mars

Lefter Alla në burg, Këshilli Bashkiak i Bulqizës zgjedh kryetarin e ri

Dosja Sot Date 30 Mars

Zbulohen mbi 2 mijë fidanë kanabisi në Velipojë arrestohet 55-vjeçari, në kërkim vëllai i tij

Lapsusi frojdian i Berishës, ngatërron Masakrën e Lumës me atë elektorale në vitin 2013

Dosja Sot Date 29 mars

Arrestohet gjermani në Tiranë, i dënuar për shpërndarje të materialeve pornografike

Arrestohet 25-vjeçari në Tiranë, drejtonte mjetin nën efektin e lëndëve narkotike e kryente manovra

Pamje nga 27 serat me kanabis në Koplik, si ishte kthyer gropa e interteve në plantacione hahashi

Dosja Sot Date 28 mars

Tokat preken nga projekti/ Banorët e Bërxullës në protestë

Dosja Sot date 27 mars

Hetimet për lobingun/“Do dorëzoni dosjen në prokurori?” Berisha: Asnjë qindarkë ruse s’ka hyrë në PD

Bejko kandidat në Tiranë,Berisha: Vegla që përdor Basha dhe Rama kundër pluralizmit, vijnë nga mafia

Qëllohet me breshëri plumbash drejt Top Channel, vritet roja, gjendet e djegur makina e atentatorëve

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive