Bota

“Të ardhurat rriten me 100 mijë £ në vit”, ekonomistët: Redaktimet në Wikipedia kanë ndikim pozitiv për turizmin. Shembulli më i mirë i 12-vjeçaarit amerikan

Shtimi i disa paragrafëve dhe fotove mund të rrisë të ardhurat me 100,000 £ për qytetet e vogla. Prandaj harrojeni broshurat e shkëlqyera të udhëtimit dhe faqet e në internet, pasi janë mënyrat me më shumë kosto efektive që nuk sjellin të njëjtin ndikim që sjell përshkrimi i mirë në Ëikipedia.
Featured image of article: “Të ardhurat rriten me 100 mijë £ në vit”, ekonomistët: Redaktimet në Wikipedia kanë ndikim pozitiv për turizmin. Shembulli më i mirë i 12-vjeçaarit amerikan Foto ilustruese

SPANJË-   Një eksperiment i  realizuar nga ekonomistët në Collegio Carlo Alberto në Torino, Itali dhe ZEW në Mannheim, Gjermani, ka zbuluar se disa ndryshime të thjeshta në një faqe në Wikipedia mund të çojnë në një shtesë prej 100,000 £ në vit të ardhura nga turizmi për një qytet të vogël, për shkak të fuqisë së enciklopedisë falas në internet.

Studiuesit zgjodhën rastësisht qytete në të gjithë Spanjën për të të realizuar studimin duke dhënë komente për faqet e tyre në Wikipedia, duke shtuar disa paragrafë me informacion mbi historinë e tyre, si dhe foto me cilësi të lartë të zonës për të cilën flisnin. Nuk duhej ndonjë ekspert pasi shumica e përmbajtjes së shtuar u përkthye thjesht në Wikipedia nga Spanjisht në frëngjisht, gjermanisht, italisht ose holandisht.

Kjo lloj mënyrë kishte një efekt të menjëhershëm dhe të jashtëzakonshëm, pasi shtimi i vetëm dy paragrafëve të tekstit dhe një foto e vetme në artikull rriti numrin e turistëve dhe rezervimet në qytet u rritën me 9% gjatë sezonit turistik. Në disa raste, rritja ishte edhe më e madhe. Pra një ndryshim i vogël mund të shtojë vizitat me një të tretën.

“Nëse e shtrijmë këtë në të gjithë industrinë e turizmit, ndikimi është i madh. Ndikimi i tij mund të jetë në miliarda euro.”- shkruajnë autorët, Marit Hinnosaar, Toomas Hinnosaar, Michael Kummer dhe Olga Slivko.

Në fakt efekti është aq i madh saqë është ngritur pyetja pse qytetet nëpër botë nuk e bëjnë vetë këtë redaktim themelor, thonë autorët. Wikipedia është shkruar kryesisht dhe redaktuar nga vullnetarët, por rritja e sasisë së informacionit të disponueshëm për tema të caktuara mund të korrë një sukses të madh në krahasim me sezonet e kaluara.

Por struktura e Wikipedia dha një përgjigje për pyetjen: Pothuajse të gjitha shtesat në versionin Hollandez të faqes u hoqën brenda 24 orësh, duke i detyruar studiuesit të kufizonin ekzaminimin e tyre të efekteve në tre gjuhët e tjera.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Një redaktor i vjetër në faqen Hollandeze kishte parë eksperimentin në progres dhe vazhdoi të ndalonte të gjitha përditësimet e ardhshme nga ekipi. Redaktimi komercial nuk lejohet në sit dhe kërkimi u gjykua pasi  tejkaloi kufirin.

Fuqia e Wikipedia mund të përdoret si për keq, ashtu edhe për mirë. Në gusht, u zbulua se një adoleshent amerikan i cili kishte filluar të redaktonte faqen e internetit si një hobi kur ishte 12 vjeç ishte bërë një nga redaktorët kryesorë në versionin skocez të faqes, pavarësisht se në të vërtetë nuk ishte në gjendje ta fliste atë gjuhë.

Ai kishte shkruar artikuj të shumtë duke zëvendësuar fjalët angleze të përkthyera në gjuhë të tjera pavarësisht se gjuha dhe gramatika nuk ishte perfekte.

Burimi: TheGuardian

A.C/Dosja.al

Shto Koment