LIVE UPDATES
Bota

Kriza e koronavirusit/ Shkencëtarët britanikë sugjerojnë një bllokim të dytë kombëtar në tetor

18 Shtator 2020, 13:53 Nga DOSJA
Kriza e koronavirusit/ Shkencëtarët britanikë sugjerojnë

BRITANI E MADHE– Pandemia e koronavirusit ka shkaktuar një situatë shumë të vështirë për më shumë se 200 shtete në mbarë botën që janë prekur nga ky virus vdekjeprurës.

Ndërkohë që në Britaninë e Madhe vijojnë të mbeten ende të larta shifrat ditore të të infektuarëve dhe viktimave, shkencëtarët më të mirë të Britanisë së Madhe kanë propozuar një bllokim kombëtar dy-javor në tetor për të ndaluar përhapjen e mëtejshme të koronavirusit.

Një bllokim i dytë do të përkojë me gjysmën e muajit tetor duke mos rrezikuar mësimin në shkolla, sipas propozimit të ekspertëve të Grupit Këshillimor Shkencor të Qeverisë për Emergjencat (SAGE).

Duke  folur rreth raportit, sekretari i shëndetit Jonathan Ashëorth u shpreh:  Laburistët paralajmëruan muaj më parë se nëse qeveria nuk arrin të mbajë nën kontroll koronavirusin gjatë verës atëherë do të përballemi me një dimër të zymtë.Qeveria e injoroi këtë këshillë, madje as testimi nuk ishte në normat e duhura dhe nuk është për t’u habitur që kufizimet kombëtare mund të rivendosen përsëri. Paaftësia e Konservatorëve po e pengon Britaninë dhe po dëmton përpjekjen kombëtare për të ndaluar përhapjen e këtij virusi.

Në bazë të raportimit nga mediat e huaja është mësuar se numri i rasteve të reja është dyfishuar gjatë 8 ditëve të fundit në Angli, sipas një studimi nga Imperial College London dhe Ipsos Mori.

Qeveria ka hedhur poshtë sugjerimet e një bllokimi të dytë kombëtar, ndërsa kryeministri britanik Boris Johnson ka thënë se do të ishte “katastrofik” për ekonominë por ai mund të jetë nën presion nga shkencëtarët, transmeton abcneës.al

Një ish-drejtor i Organizatës Botërore të Shëndetësisë pohoi të mërkurën se zyrtari kryesor mjekësor i Anglisë, Profesor Chris Ëhitty po rekomandonte një bllokim kombëtar dy-javor. Edëard Argar, një ministër në Departamentin e Shëndetit dhe Kujdesit Social, është shprehur për Sky Neës.

 “Ne jemi të udhëhequr nga shkenca, por nuk drejtohemi domosdoshmërish nga spekulimet në shtyp.Nuk është diçka që kam dëgjuar nga Chris. Dhe është diçka që kryeministri nuk e dëshiron.”- ka thënë ai.

Johnson ka hedhur poshtë mundësinë e një bllokimi të dytë kombëtar, duke u thënë deputetëve të mërkurën: Ne do të bëjmë gjithçka që kemi në dorë për ta parandaluar diçka të tillë. A mund ta lejojmë një bllokim të dytë? Unë besoj se pasojat ekonomike do të ishin katastrofike.

Tashmë qeveria britanike ka futur në fuqi disa kufizime të reja këtë javë duke ndaluar njerëzit të takohen në grupe me më shumë se gjashtë persona. Ndërkohë u është kërkuar spitaleve të përgatiten një fluks të mundshëm të shtrimeve.

Burimi: SKYnews

A.C/Dosja.al

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

bota bota koronavirusi në britaninë e madhe koronavirusi në britaninë e madhe

Sondazh

Poll

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!