LIVE UPDATES
Bota

Kriza në Bjellorusi/ Djali i Lukashenkos ‘ndërron’ emrin dhe shkon te studiojë në Moskë

18 Shtator 2020, 12:36 Nga DOSJA
Kriza në Bjellorusi/ Djali i Lukashenkos ‘ndërron’ emrin

BJELLORUSI- Djali i liderit bjellorus, Aleksandër Lukashenko, 16-vjeçari Nikolaj këtë vit do të studiojë në Moskë. Ndryshimi i shkollës së djalit të Lukashenkos vjen për arsye se autoritetet e shkollës së mesme në të cilën ai studionte, dënuan dhunën e ushtruar nga forcat e sigurisë kundër demonstruesve në Bjellorusi.

Siç shkruajnë mediat e huaja mësohet se 16-vjeçari ndoshta nuk do të ndihej rehat në këtë shkollë. Megjithatë komentet zyrtare janë të ndaluara, sepse Nikolaj nuk është në moshë madhore dhe shkolla nuk është e autorizuar të flasë në media pa miratimin e prindërve.

Ky informacion në lidhje me zhvendosjen e 16-vjeçarit u konfirmua nga ish-presidenti i Akademisë Kombëtare të Shkencave, Aleksander Wojtowicz. Pas ngjarjeve të gushtit, njerëzit më të afërt të Lukashenkos vlerësuan situatën dhe arritën në përfundimin se Nikolaj nuk do të ndihej mirë në Minsk. Ata kanë deklaruar se qëndrimi negativ i mësuesve ndaj Lukashenkos do të ndikonte tek djali i tij. Prandaj, 16-vjeçari do të studiojë në Moskë.

Nikolaj Lukashenko do të studiojë në Universitetin Shtetëror Lomonosov në Moskë. Adoleshenti do të jetojë në ambasadë, ku do të fillojë studimet me një emër tjetër dhe fillimisht do të ndjekë procesin mësimor online.

Lukashenko në një intervistë gjatë muajit gusht kohë kur protestat nuk kishin të ndaluar, ai foli për djalin e tij. Presidenti pranoi se nuk dëshironte që Nikolaj të përfshihej në politikë. Nikolaj ka marrë pjesë në shumë takime politike, dhe duke u rritur, ai pa shumë pabesi. Ai është një djalë i talentuar, veçanërisht në biologji dhe kimi. Ai gjithashtu di shumë gjuhë. Nuk dëshiron të jetë pjesë e politikë ka thënë Lukashenko.

Nikolai është djali i tretë i presidentit të Bjellorusisë. Mediat e quajnë atë djalin e preferuar të presidentit ose “princin e Bjellorusisë”. Nikolaj ka qenë shpesh i pranishëm në ceremonitë zyrtare dhe vizitat shtetërore, duke përfshirë  Presidentin e Venezuelës, Hugo Chavez dhe Papën Benedikti XVI. Pas protestave në Bjellorusi, fotografia e një 16-vjeçari, i cili qëndronte ulur me një automatik në pallatin presidencial është bërë virale.

Burimi: Newsbeezer

A.C/Dosja.al

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

bota bota aleksandër lukashenko kriza ne bjellorusi nikolaj lukashenko aleksandër lukashenko kriza ne bjellorusi nikolaj lukashenko

Sondazh

Poll

Bota 18 Shtator 2020, 10:05

Policia gjermane tronditet nga një tjetër skandal

Le të përfytyrojmë një skenar të tillë: Ministri i Punëve të Brendshme të landit me popullsinë më të madhe del para shtypit. Ai ka për të bërë të ditur një lajm...

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

Fluksi në pikat e kalimit kufitar, reagon Policia: Rreth 90 mijë shtetas hynë në vend gjatë 24 orëve

MEGAAKSIONI! Policia operacion antidrogë në Shkodër, Lezhë, Kukës, Krujë, Gjirokastër dhe Dibër

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri

'O Like, dua t'ja fus njërit, ndihmoje vëllain'/ Gjergj Luca përfshihet në përplasjen PS-PL

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri, shkak mungesa e sporteleve në palën greke

Aksidentohet traileri me grurë, drithi derdhet në “Tiranë-Durrës”

Meta paralajmëroi qeveri teknike, Berisha zbulon çfarë do ndodhë: Duhen referendumet

Zgjedhjet lokale, Berisha: Do kemi siglën tonë, Rama e ka humbur pak, e di ai se...

Breshëri dhe stuhia bllokuan rrugët e Tiranës, zonat më problematike

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

"Lustracioni" i Ramës, Berisha: Ai e ankimoi në GJK në 2008, u rrëzua në mënyrë të padrejtë

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

Në zgjedhjet lokale me61 kandidatë apo do ndahen zonat me Partinë e Lirisë? Ja si përgjigjet Berisha

Aksi Qukës-Qafe Pllocë, Berisha: Ka kaluar çdo afat kohor

DËSHTOI PLANI! Tentoi të arratisej në Greqi, arrestohet autori i vrasjes së Luan Hushit

Sekuestrohen 3 mina me telekomandë në Korçë, vihet në pranga 35-vjeçari nga Lezha

E frikshme në Vlorë, burri gjuan me kallash në prani të fëmijëve pas sherrit me gruan

U plagos për disa ullinj, vdes 55-vjeçari tek Trauma, nuk i mbijetoi dot plumbave

Policia aksion në call Centre

Zjarr në Berat, rrufeja godet shtyllën e tensionit, banorët mbeten pa energji elektrike

I këputi varësen nga qafa qytetares në Golem, arrestohet gjysmë i zhveshur 30-vjeçari

Zjarr në qendren e përpunimit të plehrave në Gjirokastër, policia nuk lejon gazetarët: Mos filmoni

Bllokimi i mjeteve lundruese pas tragjedisë në Himarë, protestë para Policisë së Shtetit

Inceneratorët, PL paraqet fakte të reja: Qeveria ka lënë peng në banka pronat publike

Banda e “skifterëve” i vë armën në kokë 23-vjeçarit për t’i grabitur paratë dhe biçikletën

Zjarr në“Malin e Bardhë”,banorët nisin aksionin para zjarrfikësve,shuajnë flakët me mjete rrethanore

Digjen pyjet në Mat! Aktivizohet një tjetër vatër zjarri, në Ulëz dhe Baz

Rreth 1 ton drogë në tre skafe, ja SKEMA që përdorën trafikantët për të 'mashtruar' radarët

Megaoperacioni antidrogë në Vlorë, policia jep detaje: U kap në ujërat italiane, kapëm 992kg kanabis

Turizmi në Shqipëri, Berisha konferencë urgjente: Kam 2 propozime, fokus tek transporti

E RËNDË! Përplasen dy makina pranë Kallmetit, 7 të plagosur, mes tyre dhe fëmijë

Tragjedia e Himarës, Policia aksion në bregdet, në 'shënjestër' dhjetëra 'Jet ski', gomone dhe skafe

Përfshihet nga flakët “Golfi” tek “Zogu i Zi”, shkak problemet teknike

Kulla e vrojtimit bosh...në Potam mungon roja bregdetare, pushuesit në mëshirë të fatit

Dita e tretë e protestave në Vlorë/ Pronarët e skafeve dhe gomoneve: Na lini të lundrojmë

8 kg kanabis, në makinë iu gjet edhe një kallashnikov! Arrestohen 3 të rinj në Tropojë

Bllokohen dy turistë gjermanë në Tropojë, përfundojnë në spital

Aktivizohet një vatër zjarri në Sarandë, digjet ullishtja

Sali Berisha: Ilir Meta është opozitar i vërtetë, do të bashkërendojmë aksionin

Çuçi pranon shoqatën e velierave: E kam krijuar me miq pasionantë, s'kam biznes

Bosh plazhi i Livadhit në Himarë, sezoni i verës dështim në Shqipëri

PARALAJMËRIMI/ Berisha-Ramës: Bëj ç’të duash, e ke kohën e numëruar!

Afera e Portit të Durrësit/ Berisha: Mos bini pre, mos blini apartamente

Tragjedia në Himarë/ Berisha: Janë zhdukur kamerat që kanë filmuar skenën e aksidentit

Meta: Do vendosë sovrani, do shikoni pastaj politikanët do bëjnë më si të fortë?

Meta i bën premtimin Ramës: Do përfundosh nën këmbët e popullit të lirisë!

Meta i del në krah Berishës: PD është një dhe vetëm një, koha e përgjumjes ka mbaruar

Begaj s'ka reaguar për tragjedinë e Himarës/ Meta: Nuk është etike ta komentoj, Çuçi të ketë turp

Ilir Meta: Iniciative ligjore në Kuvend për të garantuar indeksimin e pagave