LIVE UPDATES
Bota

Cikloni i fuqishëm “Cassilda” në Greqi/ Guvernatori Rajonal i Ishujve: Rrugët janë bllokuar nga rrëzimi i pemëve, vark

18 Shtator 2020, 13:14 Nga DOSJA
Cikloni i fuqishëm “Cassilda” në Greqi/ Guvernatori

GREQI– Reshje të mëdha shiu, stuhi e përmbytje masive kanë përfshirë ishujt grek ditën e sotme duke shkaktuar dëme të konsiderueshme në tre ishuj të Jonit, Kefalonia , Ithaca dhe Zakynthos.

Sipas rrjetit meteo.gr të Observatorit Kombëtar të Athinës, nivele të larta shiu u regjistruan në zonat e detit me maksimumin e regjistruar në detin Jon dhe duke qenë i barabartë me 186 milimetra. Observatori Kombëtar i Athinës, meteo.gr, duke përdorur rrjetin e tij “të dendur” të stacioneve automatike meteorologjike, monitoron vazhdimisht evolucionin e motit.

Sa i përket kësaj stuhie të fuqishme që ka përfshirë vendin guvernatori Rajonal i Ishujve Jon është shprehur se po përballen me një situatë shumë të rrezikshme.

Teksa ka folur përë CNN në Greqi mëngjesin e kësaj të premteje, Guvernatori Rajonal i Ishujve Jon, Rodi Kratsa , tha se situata është shumë e rrezikshme me rastin e nisjes së ciklonit mesdhetar “Ianos” në ishuj të tillë si Zakynthos , Ithaca dhe Kefalonia , ku janë shkaktuar katastrofa.

“Pas manifestimit të parë të fenomenit, kemi pasur erëra shumë të forta, të cilat shkaktuan fatkeqësi. Varkat janë fundosur në porte, kryesisht në Itaka dhe Zakynthos , shtëpitë dhe rrugët bregdetare janë përmbytur. Rrugët janë bllokuar nga rënia e pemëve të mëdha, ndërsa ka ndërprerje të energjisë në disa zona.”- u shpreh Kratsa.

Guvernatori i Ishujve Jon ka thënë se për momentin problemet më të mëdha janë përqendruar në zona të veçanta të Itakës, Zakintos dhe Kefalonia. Siç shpjegoi Kratsa, për momentin ekziston shqetësimi për situatën mbizotëruese në Pylaros , Kefalonia.

“Ajo që na shqetëson tani është vëllimi i madh i pritshëm i ujit, sepse ka zona që janë fortifikuar kundër përmbytjeve me vite dhe nuk kanë infrastrukturën e duhur. Përrenjtë janë mbyllur, ka shtëpi të ndërtuara pranë lumit. Shqetësimi ynë për momentin ka të bëjë veçanërisht me Pylaros. Pylaros është zona ku ndodhet Agia Efimia në Kefalonia, porti piktoresk.”- tha ai.

Burimi: CNN.gr

A.C/Dosja.al

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

rajoni rajoni cikloni mesdhetar “cassilda” cikloni ne greqi rodi kratsa cikloni mesdhetar “cassilda” cikloni ne greqi rodi kratsa

Sondazh

Poll

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!