LIVE UPDATES
Bota

Gjermania akuzoi Rusinë për helmimin e Navalny, kancelarja gjermane Merkel kundër Putin

18 Shtator 2020, 12:52 Nga DOSJA
Gjermania akuzoi Rusinë për helmimin e Navalny, kancelarja gjermane

RUSI– Helmimi i opozitarit rus, njëkohësisht kundërshtari i Presidentit Vladimir Putin, është një ndër çështjet më të përfolura javët e fundit, pavarësisht se Alexey Navalny tashmë ka dalë nga koma.

Ndërkohë që dje ka dalë një version i ri sa i përket helmimit ku thuhet se ekipi i Navalny ndodhej në Tomsk kur morën lajmin se lideri i opozitës u sëmur gjatë udhëtimit të tij për në Moskë. Ata nxituan për në dhomën ku kishte qëndruar Navalvy, në hotelin Xande dhe u përpoqën të mblidhnin prova, shkruajnë mediat e huaja.Kolegë të liderit të opozitës ruse Alexei Navalny deklaruan se kanë gjetur një shishe uji me gjurmë të agjentit nervor Novichok. Shishja e ujit u gjend në dhomën e tij të hotelit pas helmimit.

“Për ne ishte shumë e qartë që Navalny nuk ishte në gjendje të mirë shëndetësore”. Kështu që ne vendosëm të marrim gjithçka që mund të na shërbente si prova. Dy javë më vonë, një laborator gjerman gjeti gjurmë të agjentit nervor Novichok në një shishe nga dhoma e hotelit Tomsk. Dhe, më pas tre laboratorë të tjerë morën kampionet e Alexei-t dhe vërtetuan që ai ishte helmuar më atë agjent nervor. U bë para se të largohej nga dhoma për të shkuar në aeroport.”-janë shprehur ata.

Ndërkohë zyrtarët perëndimorë e quajnë një përpjekje të ashpër për të vrarë një figurë kryesore të opozitës ka krijuar një rrugë të re në lidhjet e Rusisë me Europën dhe mbi të gjitha me Kancelaren gjermane Angela Merkel, durimi i së cilës ishte testuar tashmë nga Presidenti Vladimir Putin. Qeveria e saj po shqyrtonte mënyrën se si t’i përgjigjej një sulmi kibernetik të vitit 2015 në Bundestag dhe një vrasjeje të vitit 2019 në Berlin, të dyja këto ishin urdhëruar nga shteti rus, sipas prokurorëve gjermanë.

Kremlini ka deklaruar se nuk gjeti asnjë provë që Navalny ishte helmuar dhe ka hedhur poshtë thirrjet e Merkel për të nisur një hetim penal. Zyrtarët rusë kanë paraqitur një sërë propozimesh për atë që mund të ketë ndodhur, duke filluar nga pretendimet që Navalny ishte thjesht i sëmurë deri te sugjerimet se ai ishte helmuar pasi u dërgua në Gjermani për trajtim disa ditë pas sulmit.

Gjithashtu edhe zyrtarët perëndimorë i kanë hedhur poshtë këto pretendime, të cilët i bëjnë thirrje Moskës të përgjigjet për sulmin. Bashkimi Europian po shqyrton mundësinë  e sanksionimit të diplomatëve rusë. Merkel ka sugjeruar se ajo mund të ndërmarrë veprime edhe kundër tubacionit 9.5 miliardë euro, Nord Stream 2 për të transportuar gazin rus në Gjermani.

Burimi: Bloomberg 

A.C/Dosja.al

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

bota bota alexey navalny angela merkel helmohet opozitari rus alexey navalny angela merkel helmohet opozitari rus

Sondazh

Poll

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve