LIVE UPDATES

sviatlana tsikhanouskaya

Bota 16 Tetor 2020, 15:50

BJELLORUSI- Bjellorusia tha ditën e sotme se kërkon arrestimin e lideres së opozitës në mërgim Sviatlana Tsikhanouskaya pasi ajo akuzohet se ka rrezikuar Siguri...

Çfarë do të thotë saktësisht një virus që bëhet endemik?

Çfarë do të thotë saktësisht një virus që bëhet endemik?

Presidenti Biden rikonfirmon angazhimin amerikan

Rama në SHBA, merr pjesë në samitin e OKB-së/ Nesër takim

Covidi në SHBA, CDC paralajmëron/ Ja vendet drejt të cilave

Altin Goxhaj përballë Ylli Rakipit dhe Arjan Currit – Të Paekspozuarit në MCN TV

Altin Goxhaj përballë Ylli Rakipit dhe Arjan Currit – Të Paekspozuarit në MCN TV

Liderja e Opozitës Sviatlana Tsikhanouskaya zbardh pikën KYÇE të takimit me Ramën: Shqipëria mund të strehojë të burgos - Politike
LIVE UPDATES
Politike

Liderja e Opozitës Sviatlana Tsikhanouskaya zbardh pikën KYÇE të takimit me Ramën: Shqipëria mund të strehojë të burgos

30 Shtator 2021, 19:03 Nga DOSJA
Liderja e Opozitës Sviatlana Tsikhanouskaya zbardh pikën KYÇE

TIRANË– Sviatlana Tsikhanouskaya, liderja e opozitës bjelloruse deklaroi se të burgosurit politikë në Bjellorusi mund të strehohen në Shqipëri në të ardhmen. E ftuar në TopNews, Tsikhanouskaya tha se kjo ishte një ndër pikat për të cilat foli me kryeministrin Edi Rama gjatë takimit të zhvilluar një ditë më parë. Liderja e Opozitës u shpreh se të burgosurit politikë në Bjellorusi kanë vuajtur shumë dhe se Shqipëria mund të bëjë shumë me programet e rehabilitimit.

“Ndonjëherë vendet e vogla, vendimet e tyre janë më të rëndësishme se të vendeve të mëdha sepse çdo vend ka një zë të fuqishëm, veçanërisht nëse ai vend merr pjesë në Organizata Ndërkombëtare. Shqipëria mund të bëjë shumë për Bjellorusinë, kryesisht për programet e rehabilitimit të të burgosurve politikë dhe familjeve të tyre. Të burgosurit tanë kanë vuajtur shumë dhe Shqipëria mund t’i presë në të ardhmen. Me Ramën folëm për programin e rehabilimit dhe për evente kulturore në Shqipëri. Shqipëria është e rëndësishme për Bjellorusinë se pse ka kaluar një diktaturë dhe ato janë kujtime të freskëta për shqiptarët. Ka një pozicion shumë parimor për situatën në Bjellurusi, e kam takuar Ramën shumë shkurt dhe më ftoi të vija këtu, kam takuar dhe presidentin. Shqipëria është e rëndësishme sepse është anëtare e shumë organizatave ndërkombëtare , ndërsa ishte presidente dhe e OSBE tani do të jetë në këshillin e sigurisë së OKB-së,”- tha ajo ndër të tjera.

Tsikhanouskaya tha se në Bjellorusi në çdo moment njerëzit mund të rrëmbehen në rrugë, në punë apo kudo por që nuk do të dorëzohen përpara këtij regjimi të egër, pavarësisht dhunës qe ushtrohet ndaj tyre.

“Ne kemi jetuar në diktaturën e Lukashenkos prej 27 vitesh, por viti i shkuar ishte i rëndësishëm sepse njerëzit në Bjellorusi e kuptuan se nuk mund të duronin më. Ata shihnin mungesën e ligjit në vend, ekonomia shumë e varfër, dhe ne kemi nevojë për menaxhim të mirë. Situata ndryshoi pas zgjedhjeve të manipuluara kur demonstrata të mëdha u zhvilluan në rrugë por u shtypën në mënyrë brutale nga Lukashenko. E para, kishte tre ditë ferr pas zgjedhjeve, pastaj nisën arrestimet, burgosjet, torturat. Për momentin me mijëra njerëz janë pas hekurave nën akuza politike e qindra mijëra të tjerë janë larguar nga vendi. Por pavarësisht kësaj dhune, presioni, njerëzit vazhdojnë të luftojnë. Njerëzit e dijnë se në cdo moment mund të rrëmbehen nga shtëpia, nga puna e tyre dhe të burgosen. Ata e kuptojnë se po rrezikojnë por duan ndryshim. Një ditë më parë një specialist IT u vra në shtëpinë e tij ku disa persona të KGB kishin hyrë forcërisht. Është një situatë e tmerrshme për njerëzit por ata nuk dorëzohen. Ne nuk kemi të drejtë të dorëzohemi në këtë moment kur njerëzit tanë janë pas hekurave. Ne duam ta kapërcejmë këtë krizë paqësisht dhe e vetmja rrugë janë zgjedhjet e reja në Bjellorusi,”- u shpreh ajo më tej.

Sviatlana Tsikhanouskaya vizitoi Shqipërinë për herë të parë ditën e djeshme, pas ftesës nga kryeministri Edi Rama. Ajo u takua edhe me Presidentin Ilir Meta. Tsikhanouskaya garoi kundër Presidentit Aleksandër Lukashenko në zgjedhjet presidenciale të vitit 2020 dhe pas humbjes në zgjedhje dhe kërcënimeve të vazhdueshme ajo është larguar për në Lituani. Në këtë vend ajo ka marrë azil politik.

(f.m/Dosja.al)

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

politike politike sviatlana tsikhanouskaya sviatlana tsikhanouskaya

Sondazh

Poll

Pamjet nga operacioni 'Kutia e Pandorës', kokaina e ndarë në 1100 doza gati për shitje

Pamjet nga operacioni 'Kutia e Pandorës', kokaina e ndarë në 1100 doza gati për shitje

Merr flakë banesa në Tiranë

Operacioni 'Fijet' në Durrës, shkon në 7 numri i kamerave të çmontuara

'Fijet'/ Hiqen 23 kamera të tjera në Korçë, Vlorë dhe Durrës, 13 nën hetim

Deputeti i PS kapet duke shtypur butonin “pro” edhe për kolegen e tij

VIDEO- Deputetët e PD-së i bien bilbilave në seancë

Nallbati: Na përjashtoni të gjithëve dhe vazhdoni! Jeni turpi i këtij vendi

"Jemi tek pazari i gjësë"/ Vasili ngre tonet në Kuvend, Nikolla i mbyll mikrofonin, deputeti:Turp

"Mos e fshini Ramën, po vrisni demokracinë"/ Bardhi kërkon llogari në Kuvend për dosjen McGonigal

Boçi kërkon Ramën: Autori i krimit të vijë këtu, ka korruptuar Parlamentin!

Operacioni 'Fijet'/ Zbulohen kamerat e sigurisë në lagjet e Dibrës, Shkodrës dhe Lezhës

Me armë zjarri e kokainë në makinë, arrestohen dy personat që lëviznin në ish-Bllok

Celibashi: U kap në veprintari politike. Përfaqësuesi: Sako e publikoi në profilin personal

Berisha rrezikon të mos regjistrohet në zgjedhje, Celibashi: KQZ njeh vetëm një PD

Harta e Re Gjyqësore, Llagami: Ky proces na mori 3 vite, ishim në një rrugë pa kthim

'Fijet' në Tiranë, çmontohen 155 kamera të tjera sigurie, 44 persona nën hetim

Sekuetrohen 9 mln lekë në Lushnje, arrestohet shitësi i kokainës, 10 konsumuesit nën hetim

Operacioni 'Fijet', hiqen 37 kamera sigurie në Elbasan

Kontrabandë celularësh, arrestohen 4 persona në Tiranë, sekuestrohen 763 telefona

Operacioni "Fijet", çmontohen 155 kamera sigurie në Tiranë, 37 persona nën hetim

Përfshihet nga flakët apartamenti në Vlorë, shkak dyshohet shkëndija elektrike

"Big Brother" vazhdon në Korçë/ Kapen nëntë kamera të vendosura nga grupet kriminale

Hiqej si punonjës i Forcave Speciale, arrestohet 40-vjeçari me armë në Tiranë

19 të arrestuar nga 'Rrugorja', drejtonin makinën në gjendje të dehur

"Saga Big Brother vazhdon"/ Çmontohen 20 kamera të vendosura në Fier dhe Lushnje

Skafi me turistë pëson avari, bllokohet në det, policia e nxjerr në breg, momenti i shpëtimit

Drift si i 'çmendur' në rrugët e Vlorës, gjobitet me 750 mijë lekë i riu në Vlorë, i hiqet patenta

35-vjeçari përplas të miturën me makinë dhe arratiset, momenti kur kalimtarët rrethojnë të voglën

'Big Brother' në Shqipëri, zbulohen 3 kamera sigurie në lagjet e Memaliajt dhe 1 në Burrel

Hiqen 39 kamera në Korçë dhe Pogradec

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parking, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parkingun e kullës, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Zjarri nisi nga parkingu, dalin pamjet nga djegia e kullës 41-katëshe, zona e mbuluar nga tymi

Momenti i arrestimit të Xhevit Sinanit, vrau gruan e vëllain e tij në Gramsh

Vodhën 8 dyqane dhe banesa, në pranga 16-vjeçari, në kërkim shoku i tij

ME VIDEO- Zbulohen 47 kamera sigurie në Durrës, Shijak dhe Krujë

Nxirrnin inerte pa asnjë dokument, arrestohet administratori i një guroreje në Krujë

Aksioni në Vlorë, policia çmonton 16 kamera sigurie të vendosura nga grupet kriminale

"Meta e ka djalë halle", Kryemadhi flet për Dorian Duçkën: Sa ishte te ne qe në rregull

Me dosje në duar, Shkëlzen Berisha mbërrin në SPAK

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht

Rama: Drejtësia amerikane foli, unë jam ulur në Strasburg me njerëz non-grata

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht për marrëdhënien

Rama: Nezajn e njoha përmes agjentit të FBI-së. Duçka ka punuar pa pagesë për mua

Rama pranon takimet me ish-agjentin e FBI: Ndodhën! Po keqlexohen hetimet për të sfumuar 21 janarin

Dosja e FBI/ Rama: Drejtësia amerikane nuk flet për vrasje nga pakujdesia kur urdhrat i jep shteti!

VIDEO-ja që përgënjeshtron Ramën, në shtator e konsideronte mik ish-agjentin e FBI, sot e tërhoqi

Gjenden 38 kamera të tjera në qytetin e Shkodrës

“Manipulimi”/ Iu prezantua si avokat dhe i mori 1.2 mln lekë një gruaje, arrestohet 54-vjeçari

Aksident tragjik në Fushë Kuqe, përplasen dy makina me njëra-tjetrën, ndërron jetë në vend 2-vjeçari