LIVE UPDATES
Bota

Nuk ndalen protestat masive në Bjellorusi/ Opozita krijon partinë e re “Së bashku”, arrestohen dhjetëra studentë

1 Shtator 2020, 16:12 Nga DOSJA
Nuk ndalen protestat masive në Bjellorusi/ Opozita krijon partinë e re

BJELLORUSI– Prej 9 gushtit në Bjellorusi janë mbajtur protesta masive e të dhunshme ku mijëra njerëz kërkojnë largimin e presidentit Aleksandër Lukashenko nga pushteti. Kjo për shkak se populli bjellorus nuk e dëshiron më Lukashenkon në krye të vendit pas manipulimit të zgjedhjeve muajin e kaluar.

Ndërkohë protestat kundër qeverisë kanë vijuar akoma, ku mijëra studentë dolën kanë dalë në rrugë në vend që të rikthehen në auditorët e universitetit, duke mbajtur në duar flamujt bjellorus.

Ndërkohë nga ana tjetër, imazhi kryesor i opozitës në Bjellorusi, Maria Kolesnikova njoftoi të martën se ajo së bashku me ish-kandidatin e burgosur Viktor Babariko kanë krijuar një parti të re të quajtur” Vmeste” (Së bashku).

Teksa ka folur për mediat ajo është shprehur se vendi gjendej në një situatë të thellë krize ekonomike dhe politike.

Kujtojmë se Maria ka qenë dhe  mbetet ende një prej zërave më kritikë të Lukashenkos, ku gjatë protestave të ditës së dielë ajo u mundua të bisedonte me të por ai e refuzoi. Ndërsa kandidatja në zgjedhjet presidenciale kundër Lukashenkos, Svetlana Tikhanovskaya, është shprehur se Reforma kushtetuese nuk është përparësia kryesore e opozitës.

“Objektivi kryesor me të cilin po përballemi nuk është Reforma Kushtetuese, kjo pasi Lukashenko po përpiqet të shtyjë largimin e tij duke folur për disa reforma kushtetuese të pakuptueshme në kohë të pasigurta. Largimi i tij është sot prioriteti ynë.  Është absolutisht një çështje e brendshme.”- është shprehur Tikhanovskaya teksa duket se për momentin ka refuzuar çdo ide për ndërhyrje apo ndihmë nga Perëndimi.

Teksa ka folur nga Vilniusi në Lituani, Tsikhanouskaya u shpreh se: Populli Bjellorus ka përgjegjësi për atë që po ndodh. Ne mendojmë se këtë problem duhet ta zgjidhim vetë. Nëse ndodh që do të na duhet një ditë ndihma e vendeve të tjera, ndihmë ose ndërmjetësim për bisedime, natyrisht çdo vend që dëshiron të na ndihmojë me këtë çështje është i ftuar.

Që prej datës 9 gusht, ditë në të cilën u zhvilluan zgjedhjet presidenciale, në kryeqytetin bjellorus nisën protestat anti-qeveritare. Fitues rezultoi Lulkashenko përballë kandidates së opozitës, Sviatlana Tsikhanouskaya, por BILD zbuloi se zgjidhjet ishin të manipuluara dhe ky fakt nxorri popullin në protestë. Liderët e Europës dhe SHBA-ja nuk i kanë njohur këto zgjedhje, dhe këtu hyri në lojë OSBE-ja, kryesimin e të cilës e ka kryeministri Edi Rama këtë vit. Zgjedhjet u konsideruan si të manipuluara nga BE dhe SHBA.

Burimi: Globalnews

A.C/Dosja.al 

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

bota bota aleksandër lukashenko maria kolesnikova protestat ne bjellorusi sviatlana tsikhanouskaya aleksandër lukashenko maria kolesnikova protestat ne bjellorusi sviatlana tsikhanouskaya

Sondazh

Poll

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE