LIVE UPDATES
Bota

16 Tetor 2020, 15:50 Nga DOSJA

BJELLORUSI- Bjellorusia tha ditën e sotme se kërkon arrestimin e lideres së opozitës në mërgim Sviatlana Tsikhanouskaya pasi ajo akuzohet se ka rrezikuar Sigurinë Kombëtare. Sipas mediave të huaja ajo akuzohet se ka bërë thirrje për një grevë të përgjithshme nëse presidenti nuk i nënshtrohet kërkesave të protestuesve për të lënë pushtetin.

Një zyrtar i lartë i policisë deklaroi në media se oficerët do të përdornin armë zjarri nëse do të duhej kundër demonstruesve përpara protestës së ardhshme të javës të Dielën, duke rritur më tej tensionin në ngërçin mbi një vend të lidhur ngushtë me Rusinë.

“Sigurisht që ne do të përdorim armë kundër tyre, përfshirë armët e zjarrit dhe do t’i heqim më të rrezikshmit nga rrugët,” tha Nikolai Karpenkov, kreu i njësisë policore i ngarkuar me luftimin e krimit të organizuar dhe korrupsionit.

Komiteti Hetimor i Bjellorusisë një agjenci e zbatimit të ligjit, tha se e kishte futur Tsikhanouskaya në listën e saj të të shpallurve në kërkim, për thirrjen publike dhe veprime që kërkojnë të dëmtojnë sigurinë kombëtare. Por lideres ruse i ka dalë në mbrojtje Gitanas Nausėda, presidenti i Lituanisë, i cili tha se dënon masën ku dhe u bëri  thirrje anëtarëve të Bashkimit Evropian ti qëndrojnë pranë asaj.

“Shpresoj që vendet e EU të qëndrojnë të bashkuara dhe të injorojnë këtë urdhër të paligjshëm. Tsikhanouskaya mund të kërkohet në Bjellorusi por Europa duhet t’i mbajë të gjitha dyert të hapura për të, “shkroi ai në Twitter.

Tsikhanouskaya u arratis në Lituaninë fqinje menjëherë pasi kontestoi rezultatet e zgjedhjeve të 9 gushtit që i dhanë fitoren udhëheqësit prej një kohe të gjatë Aleksandër Lukashenko. Ajo e kishte sfiduar atë në kutitë e votimit duke zëvendësuar burrin e saj pasi ai u arrestua. Ndërsa mbështetësit e saj kanë vazhduar të mbajnë protesta masive, përkundër goditjeve nga policia dhe mijëra arrestimeve, ajo u ka kërkuar udhëheqësve politikë evropianë të ndërmjetësojnë. Të martën, Tsikhanouskaya la afat deri në 25 tetor që Lukashenko të linte pushtetin ose të përballej me sulme mbarëkombëtare që do të paralizonin vendin, pasi forcat e sigurisë kërcënuan së pari të përdornin armë luftarake në rrugë.

(A.k.dosja.al)

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

bota bota bjellorusi nikolai karpenkov sviatlana tsikhanouskaya bjellorusi nikolai karpenkov sviatlana tsikhanouskaya

Sondazh

Poll

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE