LIVE UPDATES
Bota

Pamje të rënda nga Bjellorusia, shkuan për ta arrestuar pasi protestoi kundër Lukashenkos, 31-vjeçari qëllon për vdekje n

30 Shtator 2021, 10:25 Nga DOSJA
Pamje të rënda nga Bjellorusia, shkuan për ta arrestuar pasi

BJELLORUSI- Forcat e sigurisë bjelloruse vranë një 31-vjeçar, të identifikuar nga opozita pro-demokratike si punonjës i IT me kompaninë amerikane EPAM Systems, gjatë një bastisje të martën në një bllok apartamentesh në kryeqytetin Minsk.

Sipas Reuters, burri kishte hapur zjarr kundër forcave të sigurisë, duke vrarë një prej tyre. Gjithashtu thuhet se gruaja e tij ishte arrestuar. Komiteti Hetues i Bjellorusisë, i cili heton krimet e mëdha, tha se 31-vjeçari u ekzekutua pas një përplasje me armë zjarri, pasi u rezistoi thirrjes sëoficerëve të zbatimit të ligjit.

Pamjet e shfaqura në televizionin shtetëror treguan oficerë të veshur civil që thyen derën e një apartamenti dhe një burrë qëlloi mbi ta kur ata hynë. Media vendase dhe një këshilltare e lartë e udhëheqësit të opozitës në mërgim, Sviatlana Tsikhanouskaya identifikoi personin e vrarë, si Andrei Zeltser, një punonjës i IT-së në EPAM.

Industria e IT, e vendosur kryesisht në një park teknologjik të administruar nga shteti në periferi të Minsk, ishte një forcë lëvizëse pas protestave. Themeluesi bjellorus i EPAM ishte nënshkrues i një letre të hapur që bënte thirrje për lirimin e të burgosurve dhe zgjedhje të reja.

Forcat besnike të Presidentit, Aleksandër Lukashenko filluan një goditje të dhunshme të protestuesve pas zgjedhjeve të diskutueshme vitin e kaluar, përfshirë kërkimet në blloqet e apartamenteve ku ata besonin se protestuesit ishin fshehur. Në pushtet që nga viti 1994, Lukashenko ka kundërshtuar sanksionet perëndimore dhe thirrjet e opozitës për të dhënë dorëheqjen dhe i përshkroi protestuesit si kriminelë të prirur për kryengritje të dhunshme.

(d.a/dosja.al)

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

bota bota aleksandër lukashenko andrei zeltser sviatlana tsikhanouskaya aleksandër lukashenko andrei zeltser sviatlana tsikhanouskaya

Sondazh

Poll

Dosja Sot date 27 mars

Dosja Sot date 27 mars

Hetimet për lobingun/“Do dorëzoni dosjen në prokurori?” Berisha: Asnjë qindarkë ruse s’ka hyrë në PD

Bejko kandidat në Tiranë,Berisha: Vegla që përdor Basha dhe Rama kundër pluralizmit, vijnë nga mafia

Qëllohet me breshëri plumbash drejt Top Channel, vritet roja, gjendet e djegur makina e atentatorëve

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë

Meta: Shkojnë për kontroll dhe kapin vibratorët e shokëve

Shirat përmbytin Lezhën, bllokohet qarkullimi, banorët mbyllen në shtëpia

Berisha per institucionet: Ska Klgj por KlgjS

Berisha: 'Alibasha dhe Brava' jane dy pengje te cilat nuk mund te kete asnje lloj negociate"

Kush do e drejtojë koalicionin me Metën? Berisha : S’ka asnjë diskutim! Padyshim që PD

Berisha; E dëgjuat Celibashin që tha në perceptimin tim është Berisha por Rama më thotë Ali-Basha.

Zgjedhjet e 14 majit, Meta: opozitaret bashke per ndryshim

Barrierat e shkatërruara nga përplasja, makina 'fluturoi' nga mbikalimi, ra mbi një tjetër mjet

Celibashi: Të drejtën e regjistrimit të Partisë Demokratike në zgjedhje e ka Lulzim Basha