LIVE UPDATES
Bota

U largua në Lituani për sigurinë e fëmijëve/ Liderja e opozitës: Jam e gatshme të drejtoj Bjellorusinë

17 Gusht 2020, 11:36 Nga DOSJA
U largua në Lituani për sigurinë e fëmijëve/ Liderja e

BJELLORUSI– Situata në kryeqytetin bjellorus por edhe në mbarë vendin nuk është aspak e qetë pasi mijëra qytetarë po mbajnë protesta anti-qeveritare pas zgjedhjeve parlamentare.

Pas largimit në Lituani një javë më parë, liderja e opozitës bjelloruse, Sviatlana Tsikhanouskaya u shpreh ditën e sotme se ishte e gatshme të udhëheqë Bjellorusinë dhe bëri thirrje për krijimin e një mekanizmi ligjor për të siguruar mbajtjen e zgjedhjeve të reja dhe të drejta presidenciale.

Teksa ka folur përmes një video live nga Lituania, ajo gjithashtu u bëri thirrje oficerëve të sigurisë dhe zbatimit të ligjit të largohen nga qeveria e Presidentit Aleksandër Lukashenko, duke thënë se sjellja e tyre e kaluar do të falet nëse do ta vepronin tani.

Deklarata e saj vjen një ditë pasi bjellorusët mbajtën një protest masive në qendrën e kryeqytetit Minsk e cilësuar si protesta më e madhe deri më tani kundër presidentit Lukashenko, i cili qëndron në pushtet që prej vitit 1994.

“Unë jam e gatshme të marr përgjegjësi dhe të veproj si një udhëheqëse kombëtare gjatë kësaj periudhe.”– ka thënë Tsikhanouskaya duke theksuar se ishte thelbësore të shfrytëzohet sa më shumë momenti i gjeneruar nga një javë protestash.

Tashmë ajo është bërë një nga figurat kryesore të opozitës kundër Lukashenko, e cili po përpiqet të zhvillojë një valë protestash masive dhe grevash që paraqesin sfidën më të madhe për sundimin 26-vjeçar të Presidentit Lukashenko.

Largimi i saj një javë më parë u arsyetua si mënyra më e mirë për për sigurinë e fëmijëve të saj, por ajo thashmë ka nisur të publikoj ë video të reja në të cilat thirrje për të vazhduar protestat kundër qeverisë.

Burimi: abc.net

A.C/Dosja.al

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

bota bota aleksandër lukashenko protestat ne bjellorusi sviatlana tsikhanouskaya aleksandër lukashenko protestat ne bjellorusi sviatlana tsikhanouskaya

Sondazh

Poll

Dosja Sot date 27 mars

Dosja Sot date 27 mars

Hetimet për lobingun/“Do dorëzoni dosjen në prokurori?” Berisha: Asnjë qindarkë ruse s’ka hyrë në PD

Bejko kandidat në Tiranë,Berisha: Vegla që përdor Basha dhe Rama kundër pluralizmit, vijnë nga mafia

Qëllohet me breshëri plumbash drejt Top Channel, vritet roja, gjendet e djegur makina e atentatorëve

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë

Meta: Shkojnë për kontroll dhe kapin vibratorët e shokëve

Shirat përmbytin Lezhën, bllokohet qarkullimi, banorët mbyllen në shtëpia

Berisha per institucionet: Ska Klgj por KlgjS

Berisha: 'Alibasha dhe Brava' jane dy pengje te cilat nuk mund te kete asnje lloj negociate"

Kush do e drejtojë koalicionin me Metën? Berisha : S’ka asnjë diskutim! Padyshim që PD

Berisha; E dëgjuat Celibashin që tha në perceptimin tim është Berisha por Rama më thotë Ali-Basha.

Zgjedhjet e 14 majit, Meta: opozitaret bashke per ndryshim

Barrierat e shkatërruara nga përplasja, makina 'fluturoi' nga mbikalimi, ra mbi një tjetër mjet

Celibashi: Të drejtën e regjistrimit të Partisë Demokratike në zgjedhje e ka Lulzim Basha