LIVE UPDATES
Bota

“Hiq dorë ose…”/ Opozita në Bjellorusi paralajmëron grevë të përgjithshme nëse Lukashenko nuk jep dorëheqjen deri

13 Tetor 2020, 18:50 Nga DOSJA
“Hiq dorë ose…”/ Opozita në Bjellorusi

BJELLORUSI- Kryetarja e Opozitës në Bjellorusi Sviatlana Tsikhanouskaya ditën e sotme ka thënë se nëse Aleksandër Lukashenko nuk jep dorëheqjen brenda 13 ditësh ajo do të shpallë një grevë në të gjithë vendin.

“Nëse kërkesat tona nuk plotësohen deri më 25 tetor, i gjithë vendi do të dalë në rrugë, në mënyrë paqësore. Më 26 tetor, të gjitha ndërmarrjet do të fillojnë një grevë, të gjitha rrugët do të bllokohen, dyqanet shtetërore nuk do të kenë më asnjë shitje “ tha Tsikhanouskaya, aktualisht ndodhet në në Vilnius.

Protestuesit në Bjellorusi kanë dalë sërish në protestë ku kërkojnë dorëheqjen e Likashenkos ku sipas qytetarëve nuk ka qenë ai fituesi i zgjedhjeve që u zhvilluan më 9 gusht. Ndërkohë policia e Bjellorusisë ka njoftuar se do të lejohet të përdoren armët luftarake në rrugë nëse është e nevojshme. Ditën e djeshme zyrtarët e BE ranë dakord të vendosnin sanksione kundër  Lukashenko dhe zyrtarëve të tjerë nëse këto të fundit nuk ulen në bisedime për t’u dhënë fund protestave prej të cilave kanë mbetur shumë qytetarë të plagosur.

Protestat kanë përfshirë vendin që kur Lukashenko pretendoi fitoren në një sondazh të gushtit i parë gjerësisht i manipuluar. Ai ka qeverisur Bjellorusinë për 26 vjet dhe përshkruhet shpesh si “diktatori i fundit i Evropës”.

(A.k.dosja.al)

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

bota bota aleksandër lukashenko bjellorusi sviatlana tsikhanouskaya aleksandër lukashenko bjellorusi sviatlana tsikhanouskaya

Sondazh

Poll
Bota 13 Tetor 2020, 18:48

SHBA- Kompania farmaceutke Johnson & Johnson e ka ndërprerë testimin e fazës së fundit të vaksinës së koronavirusit pasi një prej pjesëmarrësve është diagno...

Dosja Sot date 27 mars

Dosja Sot date 27 mars

Hetimet për lobingun/“Do dorëzoni dosjen në prokurori?” Berisha: Asnjë qindarkë ruse s’ka hyrë në PD

Bejko kandidat në Tiranë,Berisha: Vegla që përdor Basha dhe Rama kundër pluralizmit, vijnë nga mafia

Qëllohet me breshëri plumbash drejt Top Channel, vritet roja, gjendet e djegur makina e atentatorëve

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë

Meta: Shkojnë për kontroll dhe kapin vibratorët e shokëve

Shirat përmbytin Lezhën, bllokohet qarkullimi, banorët mbyllen në shtëpia

Berisha per institucionet: Ska Klgj por KlgjS

Berisha: 'Alibasha dhe Brava' jane dy pengje te cilat nuk mund te kete asnje lloj negociate"

Kush do e drejtojë koalicionin me Metën? Berisha : S’ka asnjë diskutim! Padyshim që PD

Berisha; E dëgjuat Celibashin që tha në perceptimin tim është Berisha por Rama më thotë Ali-Basha.

Zgjedhjet e 14 majit, Meta: opozitaret bashke per ndryshim

Barrierat e shkatërruara nga përplasja, makina 'fluturoi' nga mbikalimi, ra mbi një tjetër mjet

Celibashi: Të drejtën e regjistrimit të Partisë Demokratike në zgjedhje e ka Lulzim Basha