LIVE UPDATES
Sport

Edhe ish-presidenti Trump, kundër shkëmbimit Griner-Bout: "Ajo hyri me drogë dhe tani duhet ta nxjerrim jashtë?"

Ai e konsideron "Tregtarin e vdekjes" rus, si një nga "njerëzit më të këqij në botë".

31 Korrik 2022, 17:42 Nga DOSJA

Edhe ish-presidenti Trump, kundër shkëmbimit Griner-Bout: "Ajo

SHBA - Marrëveshja që do të shihte yllin e WNBA-së Brittney Griner të kthehej në Shtetet e Bashkuara nga Moska, në këmbim të tregtarit rus të armëve Viktor Bout nuk miratohet nga Donald Trump. Shtëpia e Bardhë i ka propozuar Rusisë një shkëmbim të burgosurish për lirimin e basketbollistes, kampiones olimpike dhe ish-marinsit Paul Whelam sepse, sipas administratës Biden, të dy u burgosën gabimisht.

Shtetet e Bashkuara thuhet se janë të gatshme të këmbejnë tregtarin rus të armëve Viktor Bout, i njohur gjithashtu si "Tregtari i vdekjes", i cili aktualisht po vuan një dënim me 25 vjet burg me akuzat për komplot për të vrarë amerikanë, për të blerë dhe eksportuar raketa anti-ajrore dhe ofrimin e mbështetjes materiale për një organizatë terroriste. Ai pohon se është i pafajshëm.

Ish-presidenti Trump e ka të qartë, se ai nuk do ta kishte miratuar këtë këmbim, nëse do të ishte ende në pozicionin që Biden tani zë. "Ajo e dinte që nuk duhet të hyni atje e ngarkuar me drogë dhe ajo e pranoi këtë,"- tha Donald në Clay Travis dhe Buck Sexton Show .

"Ajo hyri atje me drogë, në një territor armiqësor ku ata janë shumë vigjilentë. Nuk u pëlqen droga. Dhe e kapën. Dhe tani ne duhet ta nxjerrim jashtë”,- shtoi Trump në mënyrë të zhurmshme. "Ne duhet ta nxjerrim atë për një vrasës të drejtpërdrejtë dhe një nga tregtarët më të mëdhenj të armëve në botë, i cili vrau shumë amerikanë, shumë njerëz."

Edhe pse ka pasur negociata midis Kremlinit dhe autoriteteve amerikane, zëdhënësja e Ministrisë së Jashtme ruse, Maria Zakharova, deklaroi në fillim të kësaj jave, se ende nuk ka asnjë rezultat. “Ne nisemi nga supozimi se gjatë negociatave duhet të merren parasysh interesat e të dyja palëve”,- tha ajo.

B.T (Dosja.al)

Sondazh

Poll

Vodhën 8 dyqane dhe banesa, në pranga 16-vjeçari, në kërkim shoku i tij

Vodhën 8 dyqane dhe banesa, në pranga 16-vjeçari, në kërkim shoku i tij

ME VIDEO- Zbulohen 47 kamera sigurie në Durrës, Shijak dhe Krujë

Nxirrnin inerte pa asnjë dokument, arrestohet administratori i një guroreje në Krujë

Aksioni në Vlorë, policia çmonton 16 kamera sigurie të vendosura nga grupet kriminale

"Meta e ka djalë halle", Kryemadhi flet për Dorian Duçkën: Sa ishte te ne qe në rregull

Me dosje në duar, Shkëlzen Berisha mbërrin në SPAK

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht

Rama: Drejtësia amerikane foli, unë jam ulur në Strasburg me njerëz non-grata

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht për marrëdhënien

Rama: Nezajn e njoha përmes agjentit të FBI-së. Duçka ka punuar pa pagesë për mua

Rama pranon takimet me ish-agjentin e FBI: Ndodhën! Po keqlexohen hetimet për të sfumuar 21 janarin

Dosja e FBI/ Rama: Drejtësia amerikane nuk flet për vrasje nga pakujdesia kur urdhrat i jep shteti!

VIDEO-ja që përgënjeshtron Ramën, në shtator e konsideronte mik ish-agjentin e FBI, sot e tërhoqi

Gjenden 38 kamera të tjera në qytetin e Shkodrës

“Manipulimi”/ Iu prezantua si avokat dhe i mori 1.2 mln lekë një gruaje, arrestohet 54-vjeçari

Aksident tragjik në Fushë Kuqe, përplasen dy makina me njëra-tjetrën, ndërron jetë në vend 2-vjeçari

Kanabis i kultivuar në vazo, pamje nga vila në Shijak që ishte kthyer në 'shtëpi bari'

Aksident i frikshëm në Lezhë, 3 automjete përplasen kokë më kokë, një person në gjendje të rëndë

Hoxha në Drejtori: Rama e Berisha tu përgjigjen fëmijëve të të vrarëve, Garda ekzekutoi të pafajshëm

Artan Hoxha batuta nga dera e Drejtorisë së Policisë: Jam me pallto leshi se do rri gjatë

Me pistoletë në brez e 7 fishekë, 'Shqiponjat' kapin 26-vjeçarin në Tiranë

Përfundon mbledhja e Këshillit të Sigurimit, Rama largohet nga Presidenca

Banesa në rrezik nga rrëshqitja masive e dherave në Durrës

Operacioni 'Mjedisi' në Krujë, vihen në hetim 5 persona, administratorë të 5 guroreve

Rruga e Arbrit ishte e bllokuar, Policia: Kemi shtuar masat, duam të parandalojmë aksidentet

Qindra makina të bllokuara në të ftohtë, ç’po ndodh në Rrugën e Arbrit

Meta s'pritet si kryetar i 'Partisë së Lirisë' në Elbasan, demokratja: Ftojmë Presidentin e vendit

Magazina me dhjetëra bidona plastikë ne Kukes, mbaheshin lëndë radioaktive natyrore dhe kimike

Rrëmbyen dhe plagosën 39-vjeçarin, arrestohen 4 famijarët në Sarandë

Veshur me tuta, si u kap 'Kili' në vilën e Ramazan Rrajës, oficerët kërkojnë me detektorë në Nikël

Drejtonte pa leje drejtimi automjetin, me shpejtësi 216 km/h, vihet në pranga 18-vjeçari

Shi dhe erë e fortë, çfarë po ndodh në Fier, 'stuhia' mbërthen qytetin

Moti i keq përmbyt Lezhën, uji mbulon rrugët, qarkullimi i makinave thuajse i pamundur

Me çantën 'Gucci' në dorë, Elvis Roshi 'lufton' me erën e gazetarët...për pak i bie pemës

Arrestohen 3 hajdutët e bizneseve në Shijak, një tjetër shpallet në kërkim

Lezha e përmbytur, uji futet në hyrje pallatesh dhe oborret e shkollave

Rama nga Davos: Ju prezantoj me shqipet që mbrojnë Zvicrën

Operacioni “Wanted”/ Policia arreston 4 persona në Vlorë

Përroi bllokon makinën, banorët e zonës shpëtojnë familjen me 5 anëtarë në Lezhë

Braçe: Nëse dikush do të ndërtojë projekt në tokë të tjetër kujt, s’ka pse bëhet shteti pjesë fare

‘Shpërthen’ Shehi: Kamionët me drogë kalojnë nga Rapiskani, turp për qeverinë e para vitit 2013

"Zemërohet" Vjosa! Pamjet e rrjedhës pas reshjeve të dendura, apel për të monitoruar situatën

Terren i VËSHTIRË- Momenti kur shpëtohet 43-vjeçari që po kërkonte thesarin në Gramsh

Proteste per Luiz Ejllin

Protesta per Luiz Ejllin te Top Channel

Momenti kur peshkarexha “Geni” kapet duke u furnizuar me naftë nga anija libiane

Shpërthimi me tritol në banesën e Shefit të Krimeve, babai: Ishte i fuqishëm

Ministri Çuçi: Në 2022 kemi pasur 49 viktima

Rruga e Krastës, zyrtari i PS: Do të bojkotojmë zgjedhjet lokale

Banorët e Mamurrasit në protestë: Mjetet e tonazhit të rëndë që kalojnë orar pa orar na shqetësojnë