LIVE UPDATES
Sport

PSG nis zyrtarisht ‘ciklin’ me Galtier, kërkon sonte trofeun e parë kundër Nantes…

Kampionët e Francës mund të fitojë Superkupën e tyre të njëmbëdhjetë, ndërsa Nante synon të katërtën. Në mungesë të Mbappes, i cili po vuan një pezullim nga sezoni i kaluar, të gjithë sytë do të jenë te Messi dhe Neymar.

31 Korrik 2022, 07:48 Nga DOSJA

PSG nis zyrtarisht ‘ciklin’ me Galtier, kërkon sonte trofeun e

FRANCE - Paris Saint Germain dhe Nantes do të luajnë sot (20:00) në Tel Aviv për trofeun e parë të sezonit në Francë, me mungesën e dukshme të Kylian Mbappé, i cili është i ndëshkuar nga një pezullim i sezonit të kaluar.

Por, në fushë do të jenë dy pretendimet e tjera të mëdha të parizienëve, Leo Messi dhe Neymar, të cilët treguan një formë të mirë gjatë turneut përgatitor në  Japoni. Thashethemet se klubi dëshironte të hiqte qafe brazilianin, nuk kanë bërë asgjë më shumë se sa e kanë motivuar atë.

Superkupa e francës do të jetë sinjali fillestar për projektin e ri të PSG-së me Christophe Galtier në krye, i cili e vuri në pah profesionalizmin e lojtarëve të tij, duke përmendur si shembull Neymar. Trajneri i ri foli edhe për presionin që përfaqëson një stol si ai i PSG-së: “Presioni ekziston, është i përhershëm, çdo ditë”, por ai ishte “i lumtur dhe krenar” kur shihte se si po punojnë lojtarët e tij.

Donnarumma e nis ndeshjen me më shumë avantazh se Keylor Navas në portë dhe në vijën e mbrojtjes Sergio Ramos synon të jetë titullar, pas një sezoni të rënduar nga problemet fizike. Nga ana tjetër, kontrata më e shtrenjtë e PSG-së këtë verë, mesfushori portugez Vitinha, me gjasa do të çiftëzohet në mesfushë me Verrattin. 

Përballë këtyre emrave të mëdhenj do të jetë skuadra e Nantes, që sezonin e kaluar ngriti Kupën, pas 22 vitesh. Pasuria kryesore e “kanarinave” është trajneri i tyre, Antoine Kombouaré, ish-trajneri i PSG-së dhe futbollisti legjendar i klubit. Bashkë me të, spikasin portieri Alban Lafont, mesfushori Ludovic Blas dhe Moussa Sissoko, 71 herë francezi dhe ish-lojtar i Newcastle dhe Tottenham.

Nantes po kërkon Superkupën e katërt, ndërsa PSG mund të ngrejë të njëmbëdhjetën dhe, më e rëndësishmja, të fillojë projektin e ri me këmbën e djathtë.

B.T (Dosja.al)

Sondazh

Poll

Arrestohet gjermani në Tiranë, i dënuar për shpërndarje të materialeve pornografike

Arrestohet gjermani në Tiranë, i dënuar për shpërndarje të materialeve pornografike

Arrestohet 25-vjeçari në Tiranë, drejtonte mjetin nën efektin e lëndëve narkotike e kryente manovra

Pamje nga 27 serat me kanabis në Koplik, si ishte kthyer gropa e interteve në plantacione hahashi

Dosja Sot Date 28 mars

Tokat preken nga projekti/ Banorët e Bërxullës në protestë

Dosja Sot date 27 mars

Hetimet për lobingun/“Do dorëzoni dosjen në prokurori?” Berisha: Asnjë qindarkë ruse s’ka hyrë në PD

Bejko kandidat në Tiranë,Berisha: Vegla që përdor Basha dhe Rama kundër pluralizmit, vijnë nga mafia

Qëllohet me breshëri plumbash drejt Top Channel, vritet roja, gjendet e djegur makina e atentatorëve

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë

Meta: Shkojnë për kontroll dhe kapin vibratorët e shokëve

Shirat përmbytin Lezhën, bllokohet qarkullimi, banorët mbyllen në shtëpia

Berisha per institucionet: Ska Klgj por KlgjS

Berisha: 'Alibasha dhe Brava' jane dy pengje te cilat nuk mund te kete asnje lloj negociate"